fbpx

Опасност од поплави во Бугарија

-

Бугарскиот Национален институт за хидрологија денеска соопшти дека од утре се очекува значително зголемување на нивоата на реките во Западна Бугарија, јавуваат бугарските медиуми.

Во соопштението на институтот се наведува дека е неопходно „зголемено внимание“ на реките.

Ваквото предупредување се должи на зголемениот обем на врнежи во Бугарија, што може да предизвика пораст на нивоата на реките во следните два дена.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Минчев, поради злоупотреби, најави укинување на балансерот

Министерот за јавна администрација Горан Минчев најави укинување на балансерот. Како причина за ова, тој рече дека балансерот во минатото бил предмет на злоупотреби. „Имавме случаи каде етнички Македонци се...