fbpx

Оланд му одговори на Трамп: На ЕУ не ѝ требаат совети од луѓе однадвор

-

Францускиот претседател Франсоа Оланд остро му одговори на новоизбраниот американски претседател, Доналд Трамп, и му кажа дека на Европска Унија не ѝ требаат совети од луѓе однадвор.

– Европа ќе биде подготвена да ја продолжи трансатлантската соработка, но тоа ќе биде базирано на сопствените вредности и интереси – рече Оланд за време на церемонијата за заминувањето на американската амбасадорка Џејн Хартли.
Тој додаде дека не им се потребни совети за тоа што да прават.

Изјавата на Оланд доаѓа еден ден откако новоизбраниот претседател Трамп рече дека НАТО е застарен сојуз и оти ЕУ ќе се распадне.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

На вебинар за „сајбер чистка“ ќе дознаете како да се брише „дигиталната прашина“

Живееме во време кога да се одржува сајбер хигиена е исто како да се одржува лична хигиена. Taa мора редовно да се одржува, а веќе кога ќе премине во...