fbpx
Таг: Франсоа Оланд

таг: Франсоа Оланд

Емануел Макрон застана на чело на Франција

Новиот француски претседател, Емануел Макрон, со емотивен говор по преземањето на претседателската должност во Елисејската палата вети дека на „Французите ќе им ја врати верата во животот, бидејќи Франција долго беше ослабена“, и оти сака да ја ревитализира Европската Унија. - Франција ги избра надежите и духот на победата, а јас нема да потклекнам ниту пред едно политичко ветување. Европа,...

Инаугурацијата на Макрон ќе се одржи в недела

Францускиот претседател во заминување, Франсоа Оланд, денеска изјави дека инаугурацијата на неговиот наследник, Емануел Макрон, ќе се одржи в недела на 14 мај. Како што се наведува, церемонијата ќе биде одржана во Елисејската палата. На изборите за претседател на Франција, проевропски ориентираниот Емануел Макрон освои 66,10 отсто од гласовите, а кандидатката на екстремната десница, Марин ле Пен, освои 33,90 отсто...

Денеска се одржува вториот круг од претседателските избори во Франција

Во Франција утринава, во осум часот, беа отворени избирачките места на кои 47 милиони Французи во вториот круг од претседателските избори ќе одлучуваат за новиот шеф на државата. До 12 часот, излезноста на гласачите е 28,23 отсто. Своето право на глас го остварија и претседателските кандидати, лидерката на ултрадесницата, Марин ле Пен, и проевропски ориентираниот претседателски кандидат, Емануел Макрон. https://twitter.com/MailOnline/status/861156515344003072 Францускиот претседател во...

Оланд: Ќе гласам за Макрон, Ле Пен е опасност за Франција

Францускиот претседател, Франсоа Оланд, го поддржа проевропски ориентираниот претседателски кандидат на центарот, Емануел Макрон. Тој предупреди дека евентуалната победа на Марин ле Пен во вториот круг на изборите закажани на 7 мај, би значела „опасност по Франција“. Оланд истакна дека Франција ризикува да „стане изолирана и да се отцепи од Европската Унија“ во случај антиевропскаи настроената Ле Пен да биде избрана. -...

Неприфатливо е Трамп да одредува што ЕУ мора, а што не, порача Оланд

Претседателот на Франција, Франсоа Оланд, наведува дека притисокот на претседателот на САД, Доналд Трамп, врз ЕУ е „неприфатлив“ и ги повика земјите на Унијата да „мислат на својата иднина“. - Неприфатливо е претседателот на САД (Доналд Трамп) со своите изјави да врши притисок на ЕУ и да одредува што таа мора, а што не смее да биде – рече Оланд...

Администрацијата на Трамп е предизвик за Европа, оцени Оланд

Францускиот претседател, Франсоа Оланд, изјави дека администрацијата на новиот американски претседател, Доналд Трамп, е „предизвик“ за Европа. Оланд, исто така, предупреди дека Европа е под сè поголема закана од популизам. - Да бидеме искрени, постојат предизвици што ги создава новата американска администрација, предизвици кога станува збор за трговијата, начинот на решавање на судирите во светот – рече Оланд. Тој истакна дека е потребно да се...

Оланд му одговори на Трамп: На ЕУ не ѝ требаат совети од луѓе однадвор

Францускиот претседател Франсоа Оланд остро му одговори на новоизбраниот американски претседател, Доналд Трамп, и му кажа дека на Европска Унија не ѝ требаат совети од луѓе однадвор. - Европа ќе биде подготвена да ја продолжи трансатлантската соработка, но тоа ќе биде базирано на сопствените вредности и интереси – рече Оланд за време на церемонијата за заминувањето на американската амбасадорка Џејн...

Бомбашки напад во Багдад, 32 загинати

Најмалку 32 лица се убиени, а 61 се ранети во бомбашки напад во претежно шиитски кварт на Багдад, соопштија ирачките власти. Нападот го извел бомбаш самоубиец кој се разнел во автомобил бомба. Нападот се случи на денот на доаѓањето на претседателот на Франција, Франсоа Оланд, во официјална посета на Багдад. Помеѓу жртвите има голем број новинари кои чекале да влезат на...

Ердоган: Ќе се бориме докрај против сите напади на терористичките групи

По повод терористичкиот напад во ноќен клуб во Истанбул, во кој загинаа 39 лица, претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, изјави дека Турција ќе се бори докрај против сите напади на терористичките групи и на нивните поддржувачи и додаде дека ваквите напади не се независни од случувањата во регионот. - Тие се обидуваат да создадат хаос, да го деморализираат нашиот...

Оланд и Меркел бараат продолжување на санкциите кон Русија

Германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Франсоа Оланд соопштија дека неделава, на самитот на Европската Унија, би требало да се одлучи за продолжување на санкциите против Русија поради украинските судири. - Мораме да продолжиме да ги применуваме условите од договорот од Минск, а кога тие не се исполнети, мора да продолжиме со санкции – порача Оланд на заедничката прес-конференција...

Валс си поднесе оставка, Казнев именуван за нов премиер на Франција

Министерот за внатрешни работи на Франција, Бернар Казнев, е именуван за премиер на државата на местото на досегашниот Мануел Валс, кој поднесе оставка на функцијата за да може да се кандидира на претседатеските избори во Франција, што треба да се одржат во април следната година, јавува „Би-би-си“. Валс синоќа му ја предал оставката на францускиот претседател Франсоа Оланд, по што Казнев...

Оланд нема да се кандидира за претседател по вторпат

Францускиот претседател Франсоа Оланд денеска изјави дека нема повторно да се кандидира за претседател, пренесуваат светските медиуми. За време на телевизиското обраќање, тој нагласил дека е свесен за ризикот кој го носи неговата одлука и предупредил на опасностите кои го следат десничарското движење Национален фронт. Оланд е првиот претседател во историјата на модерна Франција кој нема да побара втор мандат.

Оланд откри спомен-плоча за настрадан во ланските атентати во Париз

Францускиот претседател Франсоа Оланд денеска, на правата годишнина од терористичките нападите во Париз, откри спомен-плоча посветена на Мануел Дијаз, човекот кој загина во бомбашкиот напад на терористите на стадионот „Франција“, во париското предградие Сен Дени. Дијаз загина на стадионот при првиот напад, за време на фудбалскиот натпревар меѓу Франција и Германија. Во координираните напади на 13 ноември 2015 година, беа убиени...

Нема да има нови мигрантски населби во Кале, порача Оланд

Францускиот претседател Франсоа Оланд изјави дека на мигрантите нема да им биде дозволено да формираат привремени кампови во Кале, на северот на Франција, затоа што тие станале „големи илегални сиромашни квартови“. Властите вчера ги отстранија и последните засолништа, по евакуацијата на 5.000 мигранти во привремените засолништа во Франција. Оланд на жителите на Кале им вети дека нема да има нови мигрантски населби. Тој...

Путин ја откажа средбата со Оланд во Париз

Претседателот на Русија, Владимир Путин, ја откажа планираната посета на Париз, откако францускиот колега, Франсоа Оланд, предложил средбата да биде посветена само на преговорите за Сирија. - Имаше контакти меѓу Кремљ и Елисејската палата утринава, со предлог Путин да замине во работна посета, посветена на Сирија, но при оваа посета претседателот Оланд да не учествува во никакви други настани. Како...

Во неколку градови во Франција се одржaa протести поради мигрантите

Французите денеска во повеќе градови протестираа поради мигрантите од бегалскиот камп во Кале, кој владата планира да го затвори. Неколку стотини демонстранти протестираа во градот Пјерфе поради одлуката на владата да ги смести мигрантите во напуштен оддел на психијатриска болница, додека чекаат одговор на барањата за азил. Жителите на Пјерфе стравуваат дека тие би можеле да ја загрозат нивната безбедност и дека...

Оланд: Мора да се стави крај на крвопролевањето во Сирија

Сириската трагедија во историјата ќе биде набљудувана како срам за меѓународната заедница ако брзо не ја прекинеме, порача од Генералното собрание на ОН во Њујорк францускиот претседател, Франсоа Оланд. Во своето обраќање, Оланд истакна дека мора да се стави крај на крвопролевањето во Сирија и ги повика странските поддржувачи на сириската влада да наметнат мир. Тој рече дека постои голем...

Путин на Г20 во Кина со лидерите на Турција, Британија, Франција и на Германија

Рускиот претседател Владимир Путин ќе има серија билатерални средби со претставниците на европски и на други земји на маргините на самитот Г20 во кинескиот град Хангзоу. Советникот на Кремљ, Јури Ушаков, денеска соопшти дека Путин ќе одржи состанок со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на 3 септември, како дел од процесот за нормализација на односите меѓу двете земји, кој е во...

Оланд: Можна е ексалација на судирите во Сирија по интервенцијата на Турција

Противречната интервенција на турските и на руските сили во Сирија може да доведе до ескалација на судирите во земјата, оцени денеска францускиот претседател, Франсоа Оланд, за време на состанокот на дипломатскиот кор во Франција. Според Оланд, повеќекратните и контрадикторни интервенции со себе ја носат опасноста од ширење на судирот. Тој, исто така, повика на итен прекин на борбите во Сирија,...

Ренци, Меркел и Оланд на средба за иднината на ЕУ по Брексит

Италијанскиот премиер Матео Ренци, германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Франсоа Оланд денеска на италијанскиот остров Вентетоне, ќе разговараат за ситуацијата во Европската Унија по излегувањето на Велика Британија. - Тие ќе дојдат да ја разгледаме можноста како Европа повторно да ја лансираме од дното – изјави вчера Ренци. Дипломатски извори од Париз, за британските медиуми изјавија дека средбата има...

Израелскиот претседател чекал 40 минути во авионот во Париз поради „безбедносна загриженост““

На израелскиот претседател Исак Херцог и на неговата делегација им било дозволено да излезат од авионот на парискиот аеродром дури откако поминале 40 минути во авионот „поради безбедносна загриженост“,...