fbpx

Бочварски: Власта им ги врза рацете на институциите со криминалните тендери

-

Претседателот на комисијата за транспорт и врски на СДСМ, Благој Бочварски, оцени дека тоа што се случува деновиве поради студот и снегот, е показател за целосната негрижа од досегашната власт за граѓаните. Тој истакна дека власта ги оставила институциите со врзани раце поради криминалните тендер-политики за свои интереси.

– Пријавувате неисчистени патишта. Се случија стотици сообраќајни незгоди, верижни судири, има повредени граѓани, голема материјална штета. Загрозена е безбедноста на граѓаните. Еве зошто е тоа така. Власта во заминување издвојува најмалку средства во регионот за тековно и за зимско одржување на патиштата. Само 3.300 евра по километар! За споредба, Србија издвојува 300 проценти повеќе – 9.000 евра по километар. Босна и Херцеговина, пак, 7.700 евра по километар – изјави Бочварски.

Тој истакна дека институциите немаат соодветна механизација за да ги одржуваат патиштата во зимски услови.

– Снегот се расчистува со 100 проценти застарена механизација! Освен што се стари возилата, јавните претпријатија располагаат со многу мал број возила. Поради тоа ангажираат други приватни фирми, но и тие, според нашите информации, имаат стари и дотраени возила. Ете, затоа на терен ситуацијата е алармантна. Македонија трета недела по ред е во хаос со неисчистени државни патишта и градски улици. Но, уште полошо, со отсечени градови и села. Семејства со денови се оставени без јадење. Бремена жена три километри одеше пеш по снегот до првото родилиште. Ако институциите беа подготвени навреме, ова немаше да се случува – рече Бочварски.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти,...