fbpx

Од удари на громови во Индија загинаа 67 лица

-

Најмалку 67 лица загинаа од удари на гром во Индија во изминатите два дена, соопштија индиските власти.

Молњите и громовите се релативно вообичаени во Индија во монсунскиот период од годината, од јуни до октомври, но овие две недели бројот на жртвите е невообичаено висок.

За време на ноќната бура во источната држава Бихар, загинаа најмалку 47 лица, а повредени се уште 22, поголемиот дел во руралните предели.

Во соседната држава Утар Прадеш во изминатите два дена загинаа 20 лица, соопштија локалните власти.

Во 2014 година во Индија од громови загинаа повеќе од 2.400 лица.

Premium WordPress Themes Download
Download Nulled WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
Download Nulled WordPress Themes
ZG93bmxvYWQgbHluZGEgY291cnNlIGZyZWU=
download samsung firmware
Download Premium WordPress Themes Free
free download udemy paid course