fbpx
Таг: ГРОМ

таг: ГРОМ

Арсовска го именуваше Александар Трајановски од партијата ГРОМ за заменик градоначалник на Скопје

Скопската градоначалничка Данела Арсовска на позицијата заменик градоначалник на Град Скопје го именуваше Александар Трајановски, информираат од Град Скопје. Александар Трајановски е член на Советот во Град Скопје од партијата ГРОМ на Стевчо Јакимовски, која што на минатогодишните локални избори настапи во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ. Трајановски кажа дека во Советот ќе дејствува надвор од коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ. „Имајќи во предвид дека...

Полицијата ги испратила доказите за нападот на Стевчо Јакимовски во Обвинителството

Три дена по нападот на лидерот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски, кој се случи во неделата вечерта пред штабот на партијата, МВР денеска соопшти дека случајот е обработен и дека доказните материјали се испратени во скопското обвинителство. Јакимовски по нападот рече дека бил нападнат од Сеад Рахиќ, брат на поранешниот пратеник и висок функционер на СДСМ, Есад Рахиќ, а според...

ВМРО-ДПМНЕ: Насилствата продолжија – тоа е животот што СДСМ го ветуваше

„Напад со нож, запален автомобил, пукање со огнено оружје се случија за само 24 часа по завршување на изборниот ден. Ова е животот што го ветуваше СДСМ“, порача ВМРО-ДПМНЕ денеска, во првото соопштение во последните 36 часа, откако претходно партијата беше во молк по говорот на нејзиниот претседател Никола Груевски. „Нападот со нож врз претседателот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски, од страна...

Саздовски ја напушти ГРОМ, ќе биде независен пратеник

Чедомир Саздовски од Граѓанска опција за Македонија (ГРОМ), која е во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, го известил претседателот на Собранието, Талат Џафери, дека ќе работи како независен пратеник. Чедомир Саздовски и Панче Минов беа двајца пратеници на ГРОМ во Собранието, во коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ. Минов е координатор на шестата од десетте пратенички групи на ВМРО-ДПМНЕ, а Саздовски му беше заменик. Саздовски беше...

Јакимовски му ја честиташе победата на Богоев во Карпош

Кандидатот за градоначалник на Карпош од Граѓанската опција за Македонија (ГРОМ), која е дел од Коалицијата за подобра Македонија предводена од ВМРО-ДПМНЕ, Стевчо Јакимовски, му ја честиташе победата на неговиот противкандидат Стефан Богоев, кандидат на СДСМ. Јакимовски на прес-конференција изјави дека Богоев води убедливо. - Јас му го честитам изборот за градоначалник. Очигледно е дека граѓаните на Карпош наместо резултати, избраа приказна....

ГРОМ ќe поднесе кривична пријава против претседател на избирачки одбор

Граѓанската опција за Македонија (ГРОМ) соопшти дека ќе поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство против претседателот на избирачкиот одбор на изборното место 2645, Христина Јовановска, поради обид за спроведување т.н. бугарски воз. „Денешниот изборен ден во општина Карпош почна бурно и со неправилности. Околу 10.30 часот на изборното место број 2645 забележан е обид на таканаречен бугарски воз, каде...

ГРОМ: Потпишувањето на договорот за добрососедство ќе предизвика конфронтации

Потпретседателот на ГРОМ, Љупчо Пренџов, на прес-конференција за медиумите рече дека Зоран Заев и СДС тврделе дека ќе има дебати за договорот за добрососедство со Бугарија иако веќе договорот бил готов. - За три недели е Илинден. Нема ни „Д“ од дебата, но затоа Бојко Борисов се однесува одговорно кон својата нација. Тој уште на 5 јули го доставил договорот...

Јакимовски: Загадувањето во Карпош доаѓа од другите општини

Загадувањето во општина Карпош претежно доаѓа од другите - соседни општини, каде што домаќинствата користат дрва, ќумур или друг начин на греење, вели градоначалникот на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски, во неделното интервју за „Радио Слободна Европа“. „Загадувањето не е проблем на една општина во Скопје. Загадувањето е проблем од Шар Планина па се до Дервенската клисура. Значи мерки мора да...

Од удари на громови во Индија загинаа 67 лица

Најмалку 67 лица загинаа од удари на гром во Индија во изминатите два дена, соопштија индиските власти. Молњите и громовите се релативно вообичаени во Индија во монсунскиот период од годината, од јуни до октомври, но овие две недели бројот на жртвите е невообичаено висок. За време на ноќната бура во источната држава Бихар, загинаа најмалку 47 лица, а повредени се уште...

При удар на гром на концерт во Германија, повредени се осум лица

Најмалку осум лица се повредни синоќа од удар на гром за време на концерт во рамки на рок-фестивалот „Рок ам ринг“, што се одржува на поранешниот аеродром во близина на германскиот град Мендиг, околу 100 километри западно од Франкфурт. Како што јавија германските медиуми, по ударот на громот најмалку осум лица биле пренесени в болница со изгореници со различен степен....

ВМРО-ДПМНЕ и ГРОМ со заеднички листи за пратеници

ВМРО-ДПМНЕ и ГРОМ вечерва, најдоцна до полноќ, ќе поднесат заеднички листи за кандидати за пратеници до ДИК. Ова било потврдено вечерва на централниот одбор на ГРОМ. Од ВМРО-ДПМНЕ ниту ја потврдуваат ниту ја демантираат информацијата и велат дека на сите прашања ќе одговорат откако ќе ги достават листите до ДИК. Се очекува на овие листи да се најдат имиња и на кандидати...

Јакимовски: Одлуката на Иванов е донесена под огромен притисок

Лидерот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски, денеска на прес-конференција рече дека неговата партија е крајно изненадена од одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да ги аболира сите политичари против кои се води предистражна, истражна постапка или, пак, има правосилна судска одлука. - Запрепастувачки е што оваа одлука се носи во момент кога имаме нефункционална техничка влада, распуштен парламент, а со ваквата одлука претседателот...

ГРОМ: Одлуката на Иванов ќе нанесе огромна штета врз правниот поредок

Граѓанската опција за Македонија денеска соопшти дека не се согласува со одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да се прекинат судските процеси кои се водат против политичари. Според ГРОМ, секој кој го прекршил законот треба да биде санкциониран, без разлика дали е член на власта или на опозицијата. „Ако оваа одлука е донесена без консултации со политичките партии и со меѓународната...

ГРОМ: Граѓаните ја одбранија државата

Лидерот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски, денеска на прес-конференција рече дека граѓаните успеале да ја одбранат државата. Според него, се видело дека во клучните моменти, како што државните институции ги штитат граѓаните, така граѓаните знаат кога треба јасно и недвосмислено да ги заштитат институциите и тие што работат во нив. „Секогаш кога ќе биде доведен во прашање суверенитетот и професионалноста на...

Уставниот суд одлучува дали ќе има помилување за изборни измами

Уставниот суд на Македонија на седницата која почна денеска точно во 9 часот решава дали на претседателот на државата ќе му го врати правото да помилува лица осудени за изборни измами или, пак, ќе остане на сила актуелното решение, со кое тоа му е оневозможено, според измените на Законот за помилување од 2009 година. Поради оваа иницијатива во текот на вчерашниот...

Јакимовски: Не може некој да дојде на власт со слушалки на уши

Тука сме да го браниме Уставниот суд, да ја одбраниме државата, порача претседателот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски, пред насобраните граѓани пред Уставниот суд. Тој рече дека еден аболиран Зоран Заев не може да го урива уставниот поредок на Република Македонија. - Сега ја напаѓаат Македонија, кога е соочена со бегалската криза и кога постои опасност за дестабилизација на државата. Со тоа...

Со патриотски песни почнува контрапротестот пред Уставниот суд на Македонија

Со „Се собрале комитите“ и со „Земјо македонска“, се пречекуваат неколкуте стотини граѓани пред Уставниот суд на Македонија во организација на партијата ГРОМ на Стевчо Јакимовски. Низ Камениот мост, кој е прооден, има мало полициско обезбедување, но спроти новиот Македонски народен театар, кој е на стотина метри од Уставниот суд, е стационирано засилено полициско обезбедување, со два водени топа и со...

Група граѓани ги блокираа приодите кон Уставниот суд

Неколку стотици граѓани попладнево се собираа пред Уставниот суд за, како што велат, одбрана на институциите на Република Македонија. На протестот има претежно млади луѓе и пензионери, кои тврдат дека доброволно и самоиницијативно дошле да го бранат уставниот поредок на државата. Пред насобраните граѓани се обрати и претседателот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски, кој ги повика граѓаните уште помасовно да дојдат на...

Весковски: ВМРО-ДПМНЕ и ГРОМ на Бадник незаконски носеа урбанистички планови за Карпош

Советничката група на СДСМ во Општина Карпош поднела две иницијативи за покренување постапки пред надлежните органи, поради, како што велат, незаконското и неделовничко носење на два урбанистички планови, кои советниците на ВМРО-ДПМНЕ и на ГРОМ ги усвоиле на 6 јануари, на празникот Бадник. - На седницата на Советот на општина Карпош, одржана на големиот христијански празник Бадник, скришно, на нетранспарентен...

22 лица загинаа во невреме во Индија

22 лица загинаа од бура, проследена со удари од громови, во индиската држава Андра Прадеш. Настраданите се претежно земјоделци, кои работеле в поле. Ударите од гром се честа појава за време на сезоната на монсуни во Индија, која трае од јуни до септември, но вчерашниот број на жртви беше невообичаено голем.
Харисон Форд во најновиот филм за Индијана Џоунс- фотографија од Lucasfilm Ltd

Времето на целосно дигитализирани актери доаѓа со брзи чекори напред

Едно од предвидувањата на научната фантастика за сосема „дигитализирани“ актери,  коишто можат целосно да бидат репродуцирани од компјутер со своите глас и појава - најчесто во верзија од нивната...