fbpx

Од ноќеска сите горива поевтинуваат за еден денар

-

Од ноќеска на полноќ малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, како и на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалуваат за по 1 денар за литар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ) согласно најновата одлука со која се врши намалување на цените на нафтените деривати во просек за 1,25 отсто.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се намалува за 0,99 денари за килограм и сега ќе изнесува 51,473 денари за килограм.

Од ноќеска на полноќ максималната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе изнесува 84,5 денари за литар, додека на ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе изнесува 87 денари за литар. Литар дизел од ноќеска ќе чини 97 денари, а Екстра лесното масло 93,5 денари за литар.

Од РКЕВУ додаваат дека курсот на денарот во однос на доларот во изминатиот период по кој беа формирани цените со претходната пресметка е повисок за 0,848 отсто.

Амбасадорот на Обединетото Кралство за почетокот на реализацијата на Меѓународната стратегија за жените и девојките 2023-2030 

Понекогаш се чини дека борбата за родова еднаквост станува сѐ потешка и потешка. Жените во Иран се малтретирани поради начинот на којшто се облекуваат, девојките во Авганистан се спречени...
Download WordPress Themes
Download Nulled WordPress Themes
Free Download WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
free download udemy course
download mobile firmware
Download Best WordPress Themes Free Download
download udemy paid course for free