fbpx

Од 539 тестирања, регистрирани 83 нови случаи на ковид-19

-

Во последните 24 часа се направени 539 тестирања, а регистрирани се 83 нови случаи на заболени од ковид-19, информираат од Министерството за здравство.

Најмногу нови случаи се регистрирани во Скопје – вкупно 34, а следен град по број на нови случаи е Кочани, со 9 пациенти. Во Штип се регистрирани 6 нови случаи, во Тетово, Струмица и Валандово по 5 случаи. Во Делчево има 4 новодијагностицирани со ковид-19, во Куманово, Струга и Велес по 3, а во Охрид, Гевгелија, Крива Паланка Радовиш, Берово и Виница по еден нов случај.

Во изминатово деноноќие починале се 4 лица од ковид-19, три пациенти од Скопје (66 г., 88 г. и 62 г.) и еден од Тетово (7 3г.).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 146 оздравени пациенти од: Скопје – 52, Куманово – 14, Штип – 7, Прилеп – 5, Тетово – 4, Струга – 2, Велес – 3, Битола – 3, Охрид – 1, Кавадарци – 6, Гостивар – 7, Гевгелија – 3, Струмица – 7, Крива Паланка – 3, Радовиш – 2, Кочани – 12, Македонски Брод – 1, Виница – 1, Делчево – 4, Свети Николе – 5 и Кичево – 4.

Досега во земјата се направени вкупно 195.541 тестирања на ковид-19. Нема тестирања во рамките на скринингот. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 18.873, бројката на оздравени пациенти е 15.487, на починати е 760, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.626.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

„Not a living soul“ – лингвистичка и политичка манипулација од руската кујна

Објава на Фејсбук шири невистина дека во англискиот јазик нема еквивалент за рускиот израз „ни души“, односно за нашиот „ни жива душа“, па Англичаните и Американците за тоа го...