fbpx

Обвинетиот за убиството на медицинската сестра бил жртва на семејно насилство

-

Блиски роднини на Никола Кузмановски, обвинет за убиството на медицинската сестра Дијана Здравковска, кое се случи на 9 јануари годинава на Детската клиника во Скопје, на денешното продолжението на судењето сведочеа дека Кузмановски бил жртва на семејно насилство, пренесува порталот „Академик“.

На денешното рочиште прва сведочела братучетка на Кузмановски, која изјавила дека тој и неговата мајка секојдневно биле малтретирани од неговиот татко, кој бил алкохоличар.

„Живееме куќа до куќа со Никола, во ист двор. Откако паметам, кога имав четири или пет години, татко му ги малтретираше. Немаше мир во таа куќа, заедно со Никола сме ја бранеле мајка му. Сите сме биле сведоци, но само тој знаеше како им е“, рекла таа, пренесува „Академик“.

Втор сведок бил братучед на Кузмановски, кој ги потврдил претходните наводи.

Како што пренесува порталот, судењето ќе продолжи на 27 јануари следната година, кога како сведок треба да се појави полицискиот службеник, кој го убедил обвинeтиот да не си го одземе животот по убиството на Здравковска.

Според обвинението, смртта на Дијана Здравковска, која била бремена и во брак со друго лице, настапила насилно, со задушување сторено од Кузмановски. Во обвинителниот акт се наведува дека тој делото го извршил по претходна вербална расправија.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Синдикатите на пет универзитети најавија протест заради непотпишување на колективниот договор

Вработените на пет универзитети најавија протест за утре како израз на незадоволство што со нив не е потпишан колективен договор. Синдикатите на Универзитетот во Тетово, „Гоце Делчев“ од Штип,...