fbpx
Таг: жртва

таг: жртва

Трет настрадан во пожар во едно деноноќие

По двата случаја на настрадани во пожари во изминатово деноноќие, Центарот за управување со кризи (ЦУК), извести и за трет таков случај - животот во пожар го загубило и лице во селото Оџалија во општина Карбинци. По добиената информација за пожар на Единствениот повикувачки број 112 во ЦУК за запалена штала, денеска околу пладне, и интервенцијата на пожарникарите, утврдено е...

Говорот на таткото на убиеното девојче што ги расплака сите во студиото

„Мојата судбина е тешка, но ќе ја поднесам баш како што мудро ме научи Софија, и мудроста на тоа дете ме научи да го погледнам секој од вас во очи и да бидам благодарен што имате емпатија“, рече Слободан Негиќ, таткото на едно од девојчињата кои загинаа во масакрот на 3 мај во ОУ „Владислав Рибникар“ во Белград. Негиќ...

Десетта жртва од масакрот во Белград, почина најтешко повредената ученичка

Во Универзитетската детска клиника во Тиршова почина ученичката од ОУ „Владислав Рибникар“, која имаше тешки повреди на главата, соопшти Министерството за здравство, а пренесоа српските медиуми. Министерството за здравство соопшти дека девојчето починало утринава и покрај итната хируршка интервенција и сите преземени мерки за интензивно лекување. Српската министерка за здравство Даница Грујичиќ во свое име и во име на Министерството за...

Граѓанските организации бараат ОЈО Велес итно да ја смени одлуката против 23-годишна велешанка

Граѓанските организации членки на Платформата за родова еднаквост, Националната мрежа против насилство врз жени и семејно насилство и Мрежата за заштита од дискриминација остро реагираат против одлуката на ОЈО Велес кое поднесе обвинeние против 23-годишна велешанка за кривично дело – Убиство на миг од член 125 од Кривичниот законик (КЗ). „Целокупниот случај од извршување на убиството до поднесување на обвинителниот предлог, бележи...

По скандалот со „Јавна соба“, Маричиќ најавува законски измени и ново кривично дело „демнење“

Министерот за правда Бојан Маричиќ денес се сретна и разговараше со Ана, една од дeвoјките жртви на групата „Јавна Соба“. Тој изворно се информираше за страдањето низ кое минува Ана, но и другите девојки чии фотографии и лични податоци беа злоупотребени во веќе затворената група. Маричиќ и честиташе на храброста јавно да проговори за нејзините премрежја и за нејзиниот јавен...

Втора жртва од корона вирусот, почина 63-годишен пациент од Дебар

Министерството за здравство информира дека ноќеска на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина пациент заболен од корона вирус. Се работи за маж на 63-годишна возраст од Дебар, кај кого дошло до нагло влошување на состојбата. „Пациентот е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби на 17 март, без покачена температура, но со наод на...

Филипче со детали за првата жртва од корона вирусот

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната втора прес-конференција го образложи случајот со првата жртва на корона вирусот во земјава. Тој посочи дека 57-годишната жена не патувала во странство, ниту пак била во контакт со лица од ризичните земји. Ова го напоменала пациентката на нејзиниот прв преглед во кумановската општа болница, кога на 16 март дошла со зголемена температура....

Прва жртва од корона вирусот, почина 57-годишна кумановка, вкупно 114 заразени во целата земја

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција соопшти дека 57-годишна жена од Куманово е првата жртва од корона вирусот во Македонија. Докторите од Општата болница во Куманово постапиле според протоколот и направиле два иницијални теста на корона вирусот, кои пак покажале дека жената е негативна. И покрај ова, жената била лекувана во изолација во текот на минатата недела...

Во Бугарија трета жртва, во Банско двајца Македонци се заразиле со Ковид-19

Бугарија ја регистрираше третата жртва на новиот корона вирус, Ковид-19, вкупниот број случаи се искачи на 94, од кои двајца македонски државјани, кои се заразиле во Банско, а биле дијагностицирани во Македонија, соопшти утрово генерал Венцислав Мутафчиски, началникот на бугарскиот Национален кризен штаб за борба со корона вирусот. Банско во моментов е во целосна блокада, и не се дозволува ниту...

Тешко повредената девојка со ампутирана нога, е 16. жртва на автобуската несреќа кај Ласкарци

Девојката која беше тешко повредена како последица на автобуската сообраќајна несреќа кај Ласкарци и чија што нога ѝ беше ампутирана, и подлегнала денеска на повредите. „Станува збор за деветнаесетгодишната девојка, на која и беше ампутирана ногата. Лекарите на КАРИЛ повеќе од еден месец правеа сѐ за го спасат нејзиниот живот. Изразуваме длабоко сочувство до фамилијата“, изјави раководителката на КАРИЛ, Маја...

13-месечно бебе трета жртва од морбили

Синоќа 13-месечно бебе на Клиниката за детски болести починало од компликации предизвикани од морбили, соопшти Министерството за здравство. Детето, кое е од тетовскиот регион претходно не било вакцинирано. Вчера Министерството за здравство информираше дека починало едно дете од Свети Николе, а претходно битката со морбилите ја изгуби и шестмесечно бебе. Според информации од Детската клиника уште неколку деца се во критична ситуација. Од...

Прва жртва на шумските пожари во Калифорнија

Жена чие што тело е пронајдено на местотот на сообраќајката на пат по кој се вршела евакуација во Јужна Калифорнија е првата потврдена жртва во серијата шумски пожари во оваа сојузна држава на САД. Претседателот на САД, Доналд Трамп, прогласи вонредна состојба во Калифорнија поради пожарите во кои изгореа најмалку 500 куќи, а евакуирани се повеќе од 212.000 жители. Се очекува...

Ураганот Ирма на Флорида донесе паника и однесе една жртва

Ураганот Ирма стигна до Флорида, носејќи силни ветришта и обилни врнежи дожд. Центарот на ураганот ги погоди островите јужно од Флорида, а метеоролозите предупредуваат дека „најстрашното допрва следи“. Седум милиони луѓе беа посоветувани да се евакуираат. Ирма повторно е ураган од категорија 4, а први се погодени островите на крајниот југ на Флорида, соопшти американскиот Национален центар за урагани. Во...

Жртва идентификувана 16 години по нападот на Светскиот трговски центар

Посмртни останки на маж кој настрадал во нападот на Светскиот трговски центар во Њујорк на 11 септември 2001 година, се идентификувани 16 години по нападот. Канцеларијата за судска медицина во Њујорк соопшти дека името на загинатиот нема да биде објавено на барање на неговото семејство. Во нападот на Светскиот трговски центар загинаа 2.753 лица, а досега се идентификувани 1.641 жртва. Тоа значи...

СДСМ: Жртвата во Љуботен не е поврзана со пожарите, ВМРО-ДПМНЕ да не шири паника

ВМРО-ДПМНЕ да престане неосновано да шири паника, случајот во Љуботен не е поврзан со пожарите, а институциите активно работат на терен, велат од СДСМ како реакција на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ, од каде велат дека поради пожарите во скопското село Љуботен било пронајдено изгорено човечко тело. „Во недостиг од идеи и без капацитет да ја надмине матрицата на криминалниот врв, ВМРО-ДПМНЕ...

ВМРО-ДПМНЕ: Неадекватниот однос на СДС со пожарите ја однесе првата човечка жртва

„Неадекватниот однос на СДС со пожарите вчера ја однесе првата човечка жртва во скопското село Љуботен, каде е пронајдено изгорено човечко тело. Изгубен е живот кој со навремена реакција на институциите би бил спасен“, велат од ВМРО-ДПМНЕ во соопштение до јавноста. „Беше потребна човечка жртва за владата на Заев да свика координативна седница за пожарите. СДС треба да почне да...

Двајца осомничени за убиството во Прилеп

Две лица се осомничени за убиството на 65-годишниот маж кој завчера беше пронајден мртов, со две убодни рани на телото, во стан во Прилеп, во кој живеел како потстанар. Како што соопшти денеска МВР, станува збор за лицата С.М. (32) и В.М.(33), и двајцата од Прилеп, кои целосно го признале извршувањето на кривичното дело. Против двајцата е поднесена кривична пријава...

Старица почина од студ во пехчевско Црник

Поларната температура во Малешевијата ја зеде првата жртва. Ноќеска околу полноќ 80-годишна старица паднала во ходникот на семејната куќа, каде останала во текот на целата ноќ. Премрзната, со слаби знаци на живот, старицата изутрината ја нашол член на семејството. Веднаш дошла итна медицинска помош, чија екипа три часа се борела за животот на жената. - Ги применивме сите мерки за...

Обвинителството го истражува вчерашното убиство во Велес

Основното јавно обвинителство Велес го истражува убиство што вчера околу 14 часот се случило во местото Којник, кај Велес, кога вооружен маж дошол во куќата на сега починатото лице и веднаш почнал да пука во него. Како што соопштија денеска од Јавното обвинителство, жртвата, во обид да му избега на сторителот, излегла од куќата и дошла до улицата, каде осомничениот уште...

Судијата Иван Џолев поднел кривична пријава против колега од Кривичниот суд Скопје

Судијата Иван Џолев од Основниот суд Скопје 1 поднел кривична пријава против судија од истиот суд, за кривично дело поврзано со вилијание врз судија, за да преземе одделни незаконски дејства, пишува „Дојче веле“. „Поради сензитивноста на ситуацијата, нема да го откријам идентитетот ниту, пак, ќе ги кажам иницијалите на судијата против кој ја поднесувам кривичната пријава. Сепак, сметам дека е потребно...

НСЗР најавува штрајк доколку нема линеарно зголемување на платите

Правилно и законски да се исплати платата, согласно Законот за минимална плата, побара Независниот синдикат на здравствени работници на денешната прес-конференција. Независниот синдикат при КСОМ најави протести за време на...