fbpx
Таг: жртва

таг: жртва

Обвинетиот за убиството на медицинската сестра бил жртва на семејно насилство

Блиски роднини на Никола Кузмановски, обвинет за убиството на медицинската сестра Дијана Здравковска, кое се случи на 9 јануари годинава на Детската клиника во Скопје, на денешното продолжението на судењето сведочеа дека Кузмановски бил жртва на семејно насилство, пренесува порталот „Академик“. На денешното рочиште прва сведочела братучетка на Кузмановски, која изјавила дека тој и неговата мајка секојдневно биле малтретирани од неговиот...

Жител на Драмче починал од студ и од глад

Ниската температура, која неделава падна под нулата, ја зеде и првата жртва. Четириесет и тригодишниот Златко од делчевското село Драмче, кој живеал сам, во понеделникот соселаните го пронашле мртов. Лекар од итната помош во Делчево го прегледал телото на починатиот и утврдил дека нема траги на насилство. Првите индикации се дека човекот починал од студ и од глад, потврди портпаролката на СВР Штип,...

Во пожарот во Калифорнија изгореа 600 куќи

Најмалку 585 куќи и уште стотина други објекти изгореле во пожар кој со денови беснее во Калифорнија. Властите на оваа држава прогласија вонредна состојба, а повеќе од илјада луѓе мораа да ги напуштат домовите. Во пожарите, животот го изгуби најмалку едно лице, а 13.000 се евакуирани. Како што пренесува агенцијата „Ројтерс“, и понатаму се загрозени околу 9.000 објекти во областа...

Еден загинат, 156 патници извлечени од „Норман Атлантик“

Трагедијата на „Норман Атлантик“, кој утринава се запали на отворено море во близина на островот Крф, ја зеде првата жртва. Портпаролот на грчкото министерство за поморство, повикувајќи се на потврдени информации од италијанската крајбрежна служба, објави дека еден маж загинал во интервенцијата за негово спасување. Според информациите, до несреќниот случај дошло кога човекот се лизнал и загинал во обидот...

Сајберпанк играта „Ghostrunner“ до утре е бесплатна на „Epic Games“

Играта „Ghostrunner“ со сајберпанк тематика, паркур скокање и прекачување каде играте „уличен самурај” што користи надградена катана и кибернетски импланти, е достапна за бесплатно преземање од „Epic Games“ до...