fbpx
Таг: медицинска сестра

таг: медицинска сестра

Вистиномер: Вакцината против ковид не е плацебо

Плацебо – физиолошки раствор од сол и вода, се користи само во клиничките испитувања, односно во раните фази, кога вакцината е во процес на испитување и тоа за да се покаже нејзината ефикасност. Не постои ниту еден доказ, дека луѓето кои примиле вакцина, примиле плацебо. Доколку вакцините беа сол и вода, а не вистински, земјава немаше да ги фрла,...

Сензационалистичко ширење паника за коронавирусот

Текстот „Медицинска сестра од Вухан: Не излегувајте, не одете по забави, не јадете надвор, со коронавирусот се заразени 90.000, а не 2.700“ претставува ширење паника во јавноста, и е штетен сензационализам оти само пренесува непроверени материјали, пишува „КриТинк“. Објавувајќи го овој текст, медиумот непотребно шири паника, не ја проверил вистинитоста на тврдењето, туку само изнел поединечно мислење, создавајќи штетен сензационализам.Притоа...

Деветнаесет години затвор за убиецот на медицинската сестра на Детска клиника

Кривичниот суд во Скопје денеска го осуди Никола Кузмановски на 19-годишна затворска казна поради убиството на медицинската сестра Дијана Здравковска, што се случи на 9 јануари 2015 година на потпокривот на Детската клиника во Скопје. Кузмановски, кој бил во љубовна врска со Здравковска, беше обвинет за убиство на бремено лице. Според обвинителниот акт, Здравковска починала како резултат на насилно задушување, откако...

Обвинетиот за убиството на медицинската сестра бил жртва на семејно насилство

Блиски роднини на Никола Кузмановски, обвинет за убиството на медицинската сестра Дијана Здравковска, кое се случи на 9 јануари годинава на Детската клиника во Скопје, на денешното продолжението на судењето сведочеа дека Кузмановски бил жртва на семејно насилство, пренесува порталот „Академик“. На денешното рочиште прва сведочела братучетка на Кузмановски, која изјавила дека тој и неговата мајка секојдневно биле малтретирани од неговиот...

Медицинска сестра осомничена за кражба на 400 ампули „диазепам“

Прилепската полиција поднесе кривична пријава против 44-годишната К.Ч., вработена како медицинска сестра во локалната болница, осомничена дека украла 400 ампули „диазепам“, информираат од Министерството за внатрешни работи (МВР). Според пријавата, осомничената се товари за проневера во службата. Како што информираат од МВР, К.Ч., вработена како медицинска сестра во болницата „Борка Талевски“, во текот на 2014 и на 2015 година противправно присвоила...

Средба Ковачевски – Лосон: Поддршка од Обединетото Кралство за реализација на стратешките цели

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со Метју Лосон, новиот амбасадор на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во нашата држава, информираат од владината прес-служба. На состанокот е потврдено...