fbpx

Нема повеќе апанажа за разрешените функционери и за оние кои дале оставки

Уставните судии едногласно укинаа член од законот кој предвидуваше дека апанажа можат да земаат функционерите, пратениците и раководните лица кои поднеле оставки пред истекот на мандатот, или пак биле разрешени од функциите

-

Уставниот суд на денешната седница укина член од законот, кој предвидуваше дека апанажа можат да земаат функционерите, пратениците и раководните лица кои поднеле оставки пред истекот на мандатот, или пак биле разрешени од функциите.

Со денешната одлука, практично престанува да важи оваа одлука, односно овие лица веќе ќе немаат право на апанажа, односно право на паричен надоместок.

Членот што едногласно се укинува од страна на уставните судии е член 22 од Законот за плата и другите надоместоци на избраните и именуваните функционери кој предвидуваше дека „пратеник, функционер и раководен работник кој поднел оставка или е разрешен од должноста пред истекот на времето за кое е избран, именуван или назначен, ги има сите права од член 19 на законот“.

Членот 19, пак, предвидуваше дека функционерите можат да остваруваат плата по престанувањето на функцијата за време до една година, и тоа: три месеци, ако функцијата ја вршел до шест месеци; шест месеци, ако функцијата ја вршел од шест месеци и еден ден до 12 месеци; девет месеци, ако функцијата ја вршел од 12 месеци и еден ден до 24 месеци; и 12 месеци, ако функцијата ја вршел 24 месеци и еден ден и повеќе.

Според Уставниот суд, овој законски член не е во согласност со владеењето на правото. Уставните судии сметале дека овој член од законот нема оправданост, бидејќи до оставка или до разрешување доаѓа поради некаков вид одговорност со вршењето на функцијата и оттаму лицето нема ниту право на иден паричен надоместок.

Одлуката на Уставниот суд е конечна и ќе стапи во сила по објавувањето во „Службен весник“.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Пост на Фејсбук манипулира дека со дрон намерно се палеле шуми

Станува збор за хеликоптери кои се користат за да се стопира понатамошното ширење на шумски пожар, односно за контролирано палење, при што се прави обрач околу огнот за да...
Download WordPress Themes Free
Premium WordPress Themes Download
Free Download WordPress Themes
Download WordPress Themes
udemy paid course free download
download lava firmware
Free Download WordPress Themes
free download udemy paid course