fbpx
Таг: апанажа

таг: апанажа

ДКСК бара да се преиспита висината на апанажата за поранешните пратеници и владини функционери

„Ако можат луѓето со просечна плата да живеат, зошто да не можат и поранешните пратеници?“, праша денеска Катица Николовска, членот на Државната комисија за спречување корупција (ДКСК) која ја презентираше последната анализа на „употребата на буџетските средства од страна на државните органи“, односно како институциите ги трошат парите за апанажа, закуп на станови, патни трошоци, службени возила, репрезентација... ДКСК проектот...

Катица Јанева побарала апанажа

Поранешната специјална обвинителка и обвинета во случајот „Рекет“, Катица Јанева, до собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата испратила барање за апанажа, рече на почетокот на денешната седница претседателот на комисијата Илија Димовски. Нејзиното барање ќе биде разгледано на следната седница на комисијата. - Првиот допис до комисијата е испратен од адвокат Ирена Фрчкоска, во име на лицето Катица Јанева....

Поранешните членови на ДИК Чичаковски, Дума, Милев, Бонева и Јакупи добија апанажа

Петмина од осумте доскорешни членови на Државната изборна комисија ќе добијат апанажа, одлучи собраниската Комисија за избори и именувања на денешната седница. Апанажа во траење од една година ќе добијат поранешниот претседател на ДИК, Александар Чичаковски, членовите од СДСМ, Виолета Дума и Игор Милев, Силвана Бонева од ВМРО-ДПМНЕ и Субхи Јакупи од ДУИ. Другите тројца членови - Реџеп Прекопуца, Атанас...

Доделени 38 апанажи на поранешни пратеници

Собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата ги прифати барањата за апанажа на 38 пратеници од минатиот парламентарен состав, а на следната седница во вторник ќе го разгледува барањето од поранешната пратеничка Љубица Буралиева за отпремнина до пензионирање. Барања за апанажи поднеле и новите вицепремиери Рамиз Мерко и Хазби Лика, како и Лилјана Поповска, која повторно стана пратеник по...

СДСМ: Груевски ќе мора да објасни како толку успешно штедел и се богател

Никола Груевски ќе треба да објасни како успеал да заштеди 230.000 евра, колку што официјално пријавил во најновиот aнкетен лист за имотната состојба, се вели во соопштението на СДСМ. Во него се додава дека „додека поранешниот премиер осиромаши повеќе од 500.000 граѓани, штедел и по 10.000 евра месечно“. „Според последните пријавени податоци лани, заштедил речиси 20.000 евра. Ова може да се...

Гзим Острени ја официјализираше новата политичка партија Унитети

Поранешниот началник на Генералштабот на ОНА, генерал Гзим Острени, актуелниот пратеник Зулфи Адели и уште неколку поранешни функционери на третиот ешалон на ДУИ, денеска ја официјализираа новата политичка партија, Унитети. - Идеите на нашите партии се контролирани од ВМРО-ДПМНЕ и со обидот да се обезбеди монопол за себе, Албанците се чувствуваат несигурни за прашања за кои гласаа претставници. Охридскиот договор...

Заврши апанажата за пратениците од минатиот собраниски состав

34 пратеници од минатиот собраниски состав го искористија правото на апанажа, односно примање пратеничката плата во полн износ во рок од една година. Меѓу нив се и Радмила Шекеринска, Јани Макрадули, Емилијан Станковиќ, Весна Бендевска, Гордан Георгиев, сите од СДСМ, Ивон Величковски од ЛП, Драгиша Милетиќ од ДПС, како и Драган Настовски, Илија Китановски, Веле Георгиевски и Милорад Додевски од...

Македонските институции стануваат сè повеќе свесни за важноста на отворените податоци

Последниве неколку години се забележува голема и динамична промена во насока на зголемување на отвореноста на институциите, а тоа е пропратено и со зголемен интерес на јавноста за одредени...