fbpx

МВР вчера издало потврди на 574 бегалци

-

Министерството за внатрешни работи во изминатите 24 часа издало потврди на вкупно 574 странски државјани за искажана намера за поднесување барање за признавање право на азил.

Според државјанството, потврди се издадени на 489 државјани на Сирија и на 85 државјани на Ирак, но не се издадени потврди на државјани на Авганистан.

Од први јануари до вчера издадени се потврди на вкупно 87.036 странски државјани.

Во изминатото деноноќие до Секторот за азил не се поднесени барања за признавање право на азил, врз основа на претходно издадена потврда.

Од почетокот на годината до вчера до Секторот за азил барање за признавање на правото на азил поднеле 21 лицe.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ЦУК: Спасен овчар и стотина негови овци, биле заглавени на остров на надојдената Црна Река

Центарот за управување со кризи соопшти дека е спасен овчар кој, заедно со неговите овци, ненадејно се нашол на речен остров, откако реката Црна надошла. „На Единствениот број за итни...