fbpx

Во 17.30 часот, „Ајде“ со протест пред Уставен суд

-

Граѓанската платформа „Ајде“ и денеска во 17.30 часот ќе организира протест пред Уставниот суд против одлуката на судот да ја разгледа иницијативата за измени на Законот за помилување со кои се овозможува да се помилуваат лица осудувани и гонети за изборен криминал.

„Ние, граѓаните, нема да дозволиме крадците на нашите животи, преку партиски узурпираниот Уставен суд, да си ги спасат своите злосторничко-криминални „кожи“ од издржување на заслужените затворски казни. Нема да дозволиме повторно да си поигруваат со државните институции како да се нивен личен имот или партиски разгранок. Во Македонија мора да се врати правдата, почитувањето на законите и, пред сè, почитувањето на Уставот. На судиите кои се грижат единствено за спасување на своите наредбодавци, ќе им порачаме, јасно, гласно и решително, дека тие се одговорни пред сите нас – граѓаните на оваа држава – и дека не можат и не смеат да го газат Уставот секогаш кога тоа ѝ одговара на владејачката партијата или секогаш кога ќе треба да се спасуваат криминалците во власта“, пишува во повикот за протестот.

Организаторите за денешниот протест порачуваат да се донесат тенџериња, лажици, тави, тавчиња, свирчиња, тапани, други разни тракатанци за протестот да биде поенергичен од вчерашниот.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Полицаец од Крушево исфрлил во ѓубре доверливи документи

Полициски службеник од Крушево исфрлил во ѓубре службени материјали сместени во картонски кутии, а меѓу кои имало и документи со одреден степен на класификација, соопшти Министерството за внатрешни работи...