fbpx

Либија стравува од џихадистичко сценарио како во Ирак

-

Либиската влада побара помош од другите земји за одбрана од напредувањето на екстремната џихадистичка организација Исламска држава и ги предупредила од опасноста на повторување на истото сценарио како во Ирак.

– На либиските градови им се заканува сè поголема опосност од оваа организација и ќе биде тешко да им се спротивставиме како во Ирак. Изненадени сме од тоа што меѓународната заедница не зазема цврст став за она што се случува во Либија – изјави премиерот Абдалах Тани на конференција за новинари.

Тани го повторил барањето за укинување на меѓународното ембарго на оружје, кое е на сила од 2011 година, кога од власт беше симнат долгогодишниот лидер Моамер Гадафи.

Премиерот на меѓународно признатата либиска влада објаснил дека во Либија е потребно оружје за да се поразат џихадистите од Исламска држава кои имаат заземено делови од Ирак и од Сирија.

ИД во Либија го зазела аеродромот во Сирт, родното место на Гадафи, источно од Триполи, откако минатата недела оттаму се повлекоа силите на либиската влада.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Д-р Жан Митрев не измислил лек за подобрување на видот

Не е вистина дека посочениот „лек“ О капс го измислил д-р Жан Митрев, ниту го препорачува, ниту има докази дека го подобрува видот, како што се тврди во објавата....