fbpx

Воени вежби на НАТО во балтичките земји и во Полска

-

Во балтичките земји и во Полска почнаа воените вежби на НАТО предводени од САД, чија цел е да се смират соседите на Русија кои беа вознемирени поради тензиите околу Украина.

Повеќе од 6.000 војници од 13 земји-членки на НАТО учествуваат во воени вежби во Естонија, Летонија, Литванија и во Полска, сите членки на ЕУ и на НАТО.

– Ова се едни од најголемите вежби од 2004 година, кога Литванија влезе во НАТО – изјави за новинарите генерал мајор Алмантас Леика, командант на копнените сили на Литванија.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Почнаа геомеханичките испитувања за изградба на автопатите на Коридорот 8

Со активности за геомеханичко испитување на земјиштето каде ќе минува алтернативниот пат на автопатот Тетово-Гостивар денеска на терен започнаа со реализација теренските градежни работи за изградба на автопатите на...
Download Premium WordPress Themes Free
Premium WordPress Themes Download
Download Premium WordPress Themes Free
Download Premium WordPress Themes Free
download udemy paid course for free
download mobile firmware
Download WordPress Themes Free
ZG93bmxvYWQgbHluZGEgY291cnNlIGZyZWU=