fbpx

Косово го одложи спроведувањето на правилото за влез во земјата, но барикадите останаа

-

Косовската влада го одложи спроведувањето на реципрочните мерки за менување на српските регистарски таблички и издавање привремени документи за престој во Косово за српските граѓани за 30 дена. Сепак, овие мерки денес стапија на сила откако двата гранични пункта во Јариње и Берњак, на северот на Косово, останаа затворени за сообраќај.

„Одлуката за издавање влезно-излезен документ за граѓаните кои поседуваат документ за лична идентификација издаден од властите на Србија, а кои ја преминуваат државната граница на Република Косово, почна да се применува на ниво на земја“, соопшти косовската Полиција.

Од таму додаваат дека премините Јариње и Берњак и натаму остануваат затворени за сообраќај, истакнувајќи дека блокадите на патиштата во правец на овие два гранични премини со тешка механизација го вршат „организирани криминални лица и групи“.

Информациите потврдуваат дека вчера, на 31.07.2022 година, по блокирање на патиштата на северот на Митровица, во четири случаи имало истрели кон полициските единици, а во еден случај се слушнало дека имало детонација, велат од косовската полиција.

Во владиното соопштение кое косовскиот премиер Албин Кутри го сподели на Твитер наведено е дека одложувањето на примената на реципрочната мерка ќе почне да се спроведува под услов да се отстранат сите барикади од камиони и други возила кои вчера беа поставени на северот на Косово.

„Во соработка со нашите меѓународни сојузници, ветуваме дека ќе го одложиме спроведувањето на одлуките за автомобилските таблички и документите за влез-излез на граничните премини со Србија за 30 дена, под услов да се отстранат сите барикади и да се врати целосната слобода на движење“, напиша Курти.

Косовската влада го осуди попречувањето на движењето на северот на земјата и појавата на вооружени лица кои вчера пукаа.

„Ова сè е поврзано со тенденцијата да се дестабилизира Косово и да се загрози мирот и безбедноста на нашите граѓани и нашата земја. Попладнево и вечерта беа извршени повеќе агресивни дејствија, поттикнати и планирани од белградските власти“, истакнаа од косовската влада.

Курти, заедно со претседателоката Вјоса Османи и вицепремиерите Бислими и Гервала, вчера остварија средби со американски и европски меѓународни претставниции и се обврзаа дека Косово ќе го одложи спроведувањето на двете одлуки од 29 јуни 2022 година до 1 септември 2022 година, почнувајќи од тој момент во понеделник, 1 август 2022 година, откако ќе се отстранат сите барикади и ќе се врати целосната слобода на движење на сите патишта на северот на Косово.

Косовскиот премиер претходно изјави дека за ситуацијата на северот на Косово најодговорни се претседателот на Србија Александар Вучиќ и директорот на Канцеларијата за Косово во Владата на Србија Петар Петковиќ.

Српскиот претседател, Александар Вучиќ ги повика земјите кои ја признаваат независноста на Косово да го земат предвид меѓународното право и реалноста на терен и да не дозволат да дојде до конфликт.

„Ова не е земја што предизвикува конфликт, ова не е земја што сака конфликт, но ова не е исто така земја што лесно ќе ја освоите. Ќе се молиме за мир и ќе бараме мир, но веднаш да ви кажам – нема да има предавање и Србија ќе победи“ изјави Вучиќ.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Гордана Силјановска-Давкова официјално е претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Гордана Силјановска-Давкова и официјално ќе влезе во трката за претседател на државата, како кандидат на ВМРО-ДПМНЕ. Таа денеска со мнозинство гласови беше избрана на Kонвенцијата која се одржа во...