fbpx
Таг: Албин Курти

таг: Албин Курти

САД го поздрави договорот од Охрид, заедно со ЕУ ќе ја надгледуваат имплементацијата

Иако српскиот претседател Александар Вучиќ не го потпиша документот, високиот претставник на САД за Западен Балкан и заменик помошник државен секретар Габриел Ескобар го оцени како успешен дијалогот Белград – Приштина, а особено во однос на придонесот на Македонија за постигнување на регионалната стабилност. Ескобар ова го изјави по маратонската 12-часовна средба меѓу Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти која...

Ковачевски ги пречека Курти и Вучиќ -Евроинтеграцијата на земјите од Западен Балкан е од политички, безбедносен и економски интерес на ЕУ

Премиерот Димитар Ковачевски во Охрид ги пречека косовскиот премиер Албин Курти и претседателот на Србија, Александар Вучиќ.  Ковачевски им посака добредојде и успешен разговор, што е важен чекор за консолидација на регионот и неговата европска интеграција. Тој ја потврди важноста која Република Северна Македонија ја придава на одржувањето на овој состанок на високо ниво. Ковачевски го пофали учеството на Косово во...

Лајчак: Без формирање на Заедница на српски општини ќе нема договор меѓу Белград и Приштина

Специјалниот пратеник на Европската Унија за дијалогот меѓу Косово и Србија, Мирослав Лајчак изјави дека без формирање на Заедница на општини со српско мнозинство (ЗСО) нема да има договор меѓу Белград и Приштина. Лајчак во интервју за Радио телевизија Србија (РТС) рече дека целта не е некој да победи, а некој друг да загуби. „Целта е да се бара вин-вин...

Пред состанокот во Охрид: Курти за европскиот предлог, за Брнабиќ ЕУ е стратешка цел за Србија

Пред состанокот меѓу Србија и Косово што ќе се одржи на 18 март во Охрид, највисоките официјални претставници излегоа со изјави во врска со очекувањата од овој важен настан. Косовскиот премиер Албин Курти денеска повтори дека е подготвен да го потпише европскиот предлог за нормализација на односите меѓу Косово и Србија, јавува Радио-телевизија Косово. Курти вели дека било штета што...

Државниот врв во Приштина свечено ја одбележа 15-годишнината од независноста

Косово денеска прославува 15 години независност. Познатото обележје „Њуборн“ (новороденче) во центарот на Приштина, освен што има нова тематика, сега и се чита поинаку. Оваа година наместо Њуборн со буквите од споменикот е испишано NONEWBR што според авторот на делото Фисник Исмаили, значи No New Broken Republic, пренесе косовската телевизија Клан. Тој на својот профил на Фејсбук сподели фотографија од...

Курти со услови за формирање на Заедницата на српски општини, во Белград турканици во парламентот

Косовскиот премиер Албин Курти презентираше услови кои ќе овозможат да се разгледа формирањето на Заедницата на општините со српско мнозинство (ЗСО), а опозициските партии тоа го нарекоа промена во пристапот на Курти на оваа тема, пренесе Дојче Веле сервисот на албански јазик.  Курти изјави дека може да се размислува за формирање на Заедница на општини со српско мнозинство по признавањето...

ЕУЛЕКС го зголемува присуството на северот на Косово, на барикадите забележани руски воени симболи

Мисијата на ЕУЛЕКС во Косово соопшти дека ја следи ситуацијата на северот во земјата и дека го зголемиле присуството на терен поради безбедносната ситуација таму. „Внимателно ја следиме безбедносната ситуација во северниот дел на Косово преку нашето засилено присуство на теренот. Полските припадници на нашата специјализирана полициска единица и италијанските и литванските припадници на нашата резервна специјализирана полициска единица од...

Курти за „Гардијан“: Русија губи во Украина, но ги разгорува тензиите меѓу Србија и Косово

Косовскиот премиер Албин Курти предупреди дека од зголемените тензии меѓу Србија и Косово корист има само за Владимир Путин и Русија. Tој во разговор за весникот Гардијан предупредува дека Русија ги разгорува тензиите меѓу двете земји. Неговата изјава следи откако етничките Срби во северниот дел на Косово поставија блокади на некои патишта. Курти посочува дека Русија ги разгорува тензиите меѓу...

На северот на Косово е мирно но тензично, полицијата е присутна пред државните објекти

Ситуацијата на северот на Косово во моментов е мирна, но тензична, велат за „Мета.мк“ жители на северна Митровица. „Во моментов ништо не се случува освен што е забележливо зголемено присуство на полицијата пред објектите на државните институции и зградата на изборната комисија“, рече Оливера Станојевиќ. Доцна синоќа во селото Србовац во општина Звечан, полесно е ранет еден припадник на дежурните полициски...

Тргнати се барикадите на северот на Косово, Борел ги повика Курти и Вучиќ во Брисел

Сите камиони ги напуштија барикадите кои вчера беа поставени на патот кон Брњак на северот на Косово и коловозот сега е прооден, објави Коссев.Инфо. Како што пренесе косовскиот портал од лице место, само еден камион сѐ уште стои  паркиран поради дефект. Вчера по состанокот со претставници на меѓународната заедница и американскиот амбасадор Џефри Ховениер, косовската Влада за еден месец ја...

Косово го одложи спроведувањето на правилото за влез во земјата, но барикадите останаа

Косовската влада го одложи спроведувањето на реципрочните мерки за менување на српските регистарски таблички и издавање привремени документи за престој во Косово за српските граѓани за 30 дена. Сепак, овие мерки денес стапија на сила откако двата гранични пункта во Јариње и Берњак, на северот на Косово, останаа затворени за сообраќај. „Одлуката за издавање влезно-излезен документ за граѓаните кои поседуваат...

Курти за Си-ен-ен: Западен Балкан би можел да биде ново руско „бојно поле“

Косовскиот премиер Албин Курти во интервју за Си-ен-ен посочи дека во однос на војната во Украина, Србија воопшто не е неутрална туку е на страната на Руската Федерација. Според Курти, постои загриженост дека Западен Балкан би можел да биде ново руско „бојно поле преку нивните „прокси“ елементи - Србија или Република Српска“. Тој додаде дека на рускиот претседател порано или...

Косовските супермаркети ги намалија цените од 250 денари за литар зејтин, полицијата пронајде сокриени 100 илјади литри

Полициските акции, иницирани од косовското Обвинителството, ги вразуми маркетите кои вчера литар сончогледово масло го продаваа по цена од 3,49 евра без разлика на производителот и тоа во ограничени количини од максимум четири шишиња. „Цената на литар зејтин денес се движи од 2,19 до 2,99 евра“ за Мета.мк потврди адвокатот Арбер Јашари кој вчера на Фејсбук сподели пост во кој...

Се одржа првата заедничка владина седница меѓу Северна Македонија и Косово

Премиерот Зоран Заев денеска го пречека неговиот косовски колега Албин Курти во официјалната работна посета на Скопје, додека двете влади ја одржаа првата заедничка седница. Во функција на поблиска соработка, денеска беше потпишан договор за воведување на заедничка царинска контрола на железничкиот премин Блаце-Хани Елезит, со која значително ќе се намали времето на чекање на граничните премини во железничкиот...

Секој од лидерите на Западен Балкан со свој став по заедничката вечера со шефот на европската дипломатија

По вчерашната заедничка вечера со шефот на дипломатијата на ЕУ Жозеп Борел, секој од шесте лидери на земјите од Западен Балкан излезе со сопствен став. Премиерот Зоран Заев пред средбата со потпретседателот на Европската комисија Борел изјави дека Северна Македонија го очекува она што ѝ е ветено, а тоа е прифаќање на преговарачката рамка и одржување на првата меѓувладина...

Балканските патишта кон ЕУ: Косово од независност кон нормализација

Најмладата држава во регионот – Косово ја прогласи независноста во 2008 година, но сѐ уште се бори за место во меѓународниот поредок. Нешто над половината членки на ООН ја признаа државата како независна, повеќето од нив дури и пред Меѓународниот суд за правдата да каже дека прогласувањето независност не било спротивно на меѓународните норми (во 2010 година). Секако, за...

Собранието на Косово го изгласа Курти за нов премиер и го усвои предлогот за состав на новата Влада

Собранието на Косово го изгласа лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ), Албин Курти за нов премиер и го усвои неговиот предлог за состав на новата Влада на Косово. Курти пред косовските пратеници ги образложи неговите приоритети за време на неговиот мандат како што се развојот на економијата, борбата против невработеноста и пандемијата на ковид-19, развојот на човековите права, јакнење на безбедноста...

„Самоопределување“ на Курти со освоени 48 отсто од гласовите победник на изборите во Косово

Движењето „Самоопределување“ со освоени 374.913 гласови, или 48,17 отсто од преброените гласови, е победник на вонредните парламентарни избори што се одржаа вчера во Косово. Демократска партија на Косово која што долги години ја предводеше Хашим Тачи освои 17,35 отсто од гласовите, додека досегашната владејачка партија Демократска лига на Косово на Авдула Хоти доби 13,18 отсто од гласовите, покажуваат резултатите...

Косово доби нова влада, Авдулах Хоти изгласан за премиер

Собранието на Косово со 61 глас „за“ , 24 „против“ и 1 „воздржан“ денеска ја изгласа новата влада што ќе ја предводи Авдулах Хоти од Демократската лига на Косово. Новата косовска влада ја поддржаа и пратениците од Српската листа, кои ќе добијат две министерски места. Покрај Демократската лига на Косово и Српската листа, владејачката коалиција ја сочинуваат и партиите...

Случајот со Јамајка и (не)признавањето на Косово: Како да се проверуваат тврдењата на политичарите?

jamajka kosovo taci smith
Јамајка ја призна независноста на Косово - веста што вчера одекна во медиумскиот простор во Косово, но и во регионот, само неколку часа подоцна се покажа неточна. Медиумите речиси идентично ја пренесоа оваа вест, повикувајќи се на објавата на Твитер-профилот на косовскиот претседател Хашим Тачи, проследена со објави од највисоките косовски функционери. Беа потребни девет часа за министерката за надворешни...

МОН: Запишувањето вонредни ученици во медицинските училишта се става во мирување

Сите јавни средни училишта во државата кои имаат добиено верификација за изведување на настава од здравствена струка се известени дека запишувањето на вонредни ученици се става во мирување, почнувајќи...