fbpx

Каракачанов: Северна Македонија ќе чека во предворјето ако не се реши прашањето за Гоце Делчев

-

Северна Македонија ќе стои во предворјето и ќе чека, рекол денеска бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов пред новинарите кои го чекале во бугарската влада, јави порталот „Топ Новини“. Тој порача и дека Македонија „направила голема глупост“ со одбележувањето на 11 Октомври.

Тој рекол и дека уште не се запознал со она што се дискутирало на последниот состанок на заедничката бугарско-македонска комисија за историските прашања, а прашан дали има шанси прашањето за Гоце Делчев некако да се надмине, тој рекол дена никогаш нема да се согласи да се прави компромис со бугарската историја.
-Кога веќе нема шанси – ќе стојат во предворјето и ќе чекаат. Никогаш нема да се согласам со фактот да направиме компромис со бугарската историја во името на тоа скопските политичари да одат и да се перчат во Брисел – вели Каракачанов.

Според него, пред неколку дена Северна Македонија направила голема глупост со тоа што на 11 октомври државата го празнувала „востанието против бугарскиот фашистички окупатор“ и прашува зошто Македонците не го празнуваат 20 април 1941 година, „кога целиот македонски народ со леб и сол ги дочекувал бугарските војски“.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Денес и утре ќе има прашина од Сахара во воздухот на Балканот

Денес и утре може да се очекува повисоко количество на песок од пустината Сахара низ Балканот, вклучително и во Северна Македонија, известува европската Служба за следење на атмосферата -...