fbpx
Таг: Гоце делчев

таг: Гоце делчев

Со положување цвеќе на гробот на Гоце Делчев одбележана 120 годишнината од неговата смрт

Владина делегација од министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, министерката за животна средина и просторно планирање Каја Шукова и заменик министерот за образование и наука Агим Нухиу со положување цвеќе на гробот на Гоце Делчев во црквата „Св. Спас“ во Скопје, ја одбележа 120 годишнината од загинувањето на идеологот и синонимот за народна борба за слобода. Пред саркофагот на великанот...

Поднесено обвинение за инцидентот со Пендиков, еден од напаѓачите сè уште е во бегство

Охридското Обвинителството поднесе Обвинителен предлог против едно од лицата за кои се смета дека го претепаа секретарот на Бугарскиот културен клуб „Цар Борис“ во Охрид, Христијан Пендиков. „Основното јавно обвинителство Охрид поднесе Обвинителен предлог против едно лице за кривично дело – Тешка телесна повреда според член 131 став 1 во врска со став 2 и во врска со член 22...

Ѓорѓиев: За Гоце Делчев ќе се дискутира кога ќе поминат тензиите

За Гоце Делчев речиси и да не дискутираме сериозно можеби една година. Во вакви услови на екстремно заладени односи, со многу висока тензија, многу тешко е комисијата да работи спокојно и мирно на Гоце Делчев. Идејата на заедничко чествување на која било личност, не само на Гоце Делчев, се базира на тоа уште повеќе да ги смири и релаксира...

Контраспин: „Крокодилските солзи“ на Мицкоски за барикадите пред Св. Спас се спин

На 4 февруари пред и во Св. Спас кога се одбележуваше годишнината од раѓањето на Гоце Делчев немаше ниту еден инцидент. Сè друго, дали летал хеликоптер, дронови или имало две наместо една или ниедна барикада… се работи на проценка на безбедносни експерти во институциите, а разочараноста што поради тоа ја изрази Христијан Мицкоски „се крокодилски солзи“ и чист спин,...

Бугарија ќе му даде државјанство и привремено живеалиште на Христијан Пендиков

Претепаниот секретар на Бугарскиот културен клуб „Цар Борис III“, Христијан Пендиков, кој денеска беше испишан од Военомедицинската академија (ВМА) во Софија, ќе добие бугарско државјанство и привремено живеалиште, јави бугарскиот онлајн-медиум mediapool.bg. Информацијата денеска ја објавил техничкиот министер за надворешни работи на Бугарија, Николај Милков. Пендиков се лекуваше на ВМА во Софија, од следниот ден откако беше примен во болница во...

МНР: Бугарија не направи доволно напори да спречи пристапување на радикални поединци на граничниот премин Деве Баир

Министерството за надворешни работи (МНР) соопшти дека со жалење констатира оти во пресрет и по одбележувањето на 151 година од раѓањето на Гоце Делчев во Северна Македонија, радикални поединци, претставници на организации и политички партии во Бугарија продолжуваат да изразуваат територијални претензии кон земјава и континуирано го нарушуваат достоинството на македонските граѓани, македонскиот народ и државата. МНР укажува дека во...

Демерџиев: Не дојдовме овде да правиме провокации, туку да му оддадеме почит на Гоце Делчев

Денеска, овие мерки за сигурност се неопходни, а сигурноста значи, сите што сакаат да искажат почит за Гоце Делчев, тоа слободно да дојдат да го сторат, изјави пред малку министерот за внатрешни работи на Бугарија, Иван Демерџиев. Тој положи цвеќе на гробот на великанот заедно со бугарскиот министер за здравство и претставници на бугарската Влада. Тој кажа дека имало бугарски...

Државниот врв положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев

Под силно полициско обезбедување денеска се одбележува 151 година од раѓањето на Гоце Делчев во црквата „Св. Спас“. Цвеќе на гробот положи претседателот на државата Стево Пендаровски, како и владина делегација предводена од премиерот Димитар Ковачевски, вицепремиерот Артан Груби, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и министерката за одбрана, Славјанка Петровска. Со богослужбата чиноначалствуваше поглаварот на Македонската православна црква...

Нема да има бугарска полиција, Спасовски апелира на смиреност по повод чествувањето на 4 февруари

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски упати апел до граѓаните по повод чествувањето на 4 февруари, денот на раѓање на Гоце Делчев. Тој вели дека мора да се деескалира состојбата што неодговорните политичари, групи и поединци сакале да ја влошат. Спасовски е дециден дека МВР нема да дозволи никаков инцидент или понижување на македонскиот народ и држава. „Тука се институциите на...

Од вечерва посебен сообраќаен режим поради саботното чествување на раѓањето на Гоце Делчев

Министерството за внатрешни работи (МВР) информираше дека почнувајќи од 18:00 часот вечерва, поради најавениот настан за организирано чествување на раѓањето на македонскиот револуционер Гоце Делчев во сабота, ќе бидат преземени засилени активности и мерки за подигнување на безбедноста околу местото на одржување на настанот. Притоа, ќе се преземат мерки за посебен режим на сообраќајот. Како што соопшти МВР, од денеска...

Гробот на Гоце Делчев како поле за конфликт меѓу народите и дестабилизација на Македонија

Гоце Делчев го разбирал светот како поле за културен натпревар меѓу народите. Век и половина од неговото раѓање и 120 години од неговата смрт, оние што наводно го слават неговото постоење, го користат неговото вечно почивалиште како поле за конфликт меѓу народите и можна дестабилизација на Македонија. Неколку дена пред да се одбележат 151 година од раѓањето на Делчев, социјалните...

Бугарија го врати својот амбасадор во Скопје

Бугарскиот амбасадор во Скопје, Ангел Ангелов, којшто беше повлечен во Софија по инцидентот со тепањето на охриѓанецот Христијан Пендиков, се вратил во Скопје вчера, јави бугарскиот онлајн-медиум mediapool.bg повикувајќи се на бугарското МНР. Од министерството велат дека Ангелов бил дел од официјалната делегација на бугарскиот министер за внатрешни работи Иван Демерџиев вчера и потоа останал во Скопје. Демерџиев вчера имаше...

(Не)видливата „руска рака“ во последниот круг заострување меѓу Софија и Скопје

Иако постојат варијaции на темата каде е поголемо руското влијание при последната ескалација на односите меѓу Северна Македонија и Бугарија, сосема е извесно дека повеќе сериозни извори се согласни дека тоа постои. Несомнено се присутни и голем број информации и дезинформации околу ова прашање и тие се во функција на таа ескалација, со веројатно крајна цел да се држи...

ВМРО-ДПМНЕ ќе организира стража на гробот на Гоце Делчев на 4 февруари, СДСМ реагираат

Опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ, односно нејзиниот Патриотски институт, ќе организираат „херојска стража“ на гробот на Гоце Делчев во црквата „Св.Спас“ во Скопје на 4 февруари. За ова денеска информираше Александар Пандов, претседател на Патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ на денешната трибина во Штип насловена „Гоце е Македонија“. Пандов на трибината истакна дека криминалната влада на СДСМ и ДУИ со водење на попуслива...

По изјавата на Пендаровски за руско влијание, Захариева возвраќа дека тој работел за Белград и Москва

Екатерина Захариева, поранешната бугарска министерка за надворешни работи (2017-2021) и актуелен претседател на Комисијата за надворешна политика во актуелниот состав на бугарскиот парламент во интервју за бугарската приватна новинска агенција БГНЕС обвини дека агресијата против „македонските Бугари“ се случува под толерантен поглед на властите во Република Северна Македонија, но и дека македонскиот претседател Стево Пендаровски не ги штити интересите...

Пендаровски: Предложив да се забрани влез во земјава на европратеник и други лица од Бугарија

Претседателот Стево Пендаровски по вчерашната, 18. седница на Советот за безбедност, која се одржала во проширен состав, соопшти дека предложил да се забрани влезот на бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски и уште неколкумина бугарски националисти кои најавија дека ќе дојдат во земјава за да го одбележат роденденот на Гоце Делчев. Седницата на Советот уследи по испадот на Џамбаски на панихидата на Мара...

Штајнмајер го разгледа иконостасот во „Св. Спас“ и се поклони на гробот на Гоце Делчев

Претседателот на Германија, Франк-Валтер Штајнмајер, заедно со претседателот Стево Пендаровски, денеска положија венци на гробот на македонскиот револуционер Гоце Делчев во црквата „Св. Спас“ во Скопје. Двајцата претседатели, по завршувањето на церемонијата на положување венци, ги разгледаа иконостасот, иконите и фрескоживописот во црквата. Претходно, претседателот Пендаровски во претседателскиот кабинет на официјална церемонија со највисоки државни и воени почести го пречека...

Ангел Димитров: Скопје нема подготвеност за промени, македонски колеги се жалат на притисоци

На дневниот ред на последната средба на Заедничката македонско-бугарска историска комисија беа учебниците по историја, кои се однесуваат на периодот на средновековието во Бугарија и во Република Северна Македонија и евентуално заедничкото чествување на Гоце Делчев. Но повторно ништо не се случи, рече бугарскиот ко-претседател на Комисијата, Ангел Димитров, во интервју за бугарската национална телевизија БНТ. „Повторно ништо не се...

Не е вистина дека е договорено заедничко чествување на Гоце Делчев

Проверката на медиумските содржини на интернет кај нас и во Бугарија, покажува дека е неточно тврдењето на ВМРО-ДПМНЕ дека последниот состанок на мешовитата историско-образовна комисија во Скопје резултирал со некаква одлука за Гоце Делчев, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Во медиумите се појави  текст – соопштение на ВМРО-ДПМНЕ за наводна одлука на мешовитата историска комисија на С....

Претседателот Пендаровски, како и министрите Тренчевска и Бочварски положија цвеќе на гробот на Гоце Делчев

Претседателот Стево Пендаровски денеска положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев во црквата „Свети Спас“, по повод 119-годишнината од неговата смрт. „Гоце Делчев својот живот го подари на највисоката кауза за национална и социјална слобода и со право претставува стожер врз кој ја градиме македонската државност и самобитност. Слава му!“, напаиша претседателот на Фејсбук додавајќи дека Делчев не е само...

Тринаесет повредени, вклучително и три деца, по руски напад во регионот Днипропетровск

Во украинската област Днипропетровск, руска ракета погоди двокатна станбена зграда, при што беа повредени најмалку 13 лица, меѓу кои три деца. Веста за нападот и повредените на војот Телеграм канал...