fbpx
Таг: фашизам

таг: фашизам

Пендаровски на 80-годишнината од холокаустот на македонските Евреи: Наша морална обврска е да се сеќаваме и да не забораваме

Претседателот Стево Пендаровски, на денешното одбележување на 80-годишнината од холокаустот на македонските Евреи, праша „дали ние, денешните генерации имаме право да смируваме нечија нечиста совест околу холокаустот на македонските Евреи? Дали смееме да молчиме пред историскиот ревизионизам што ги рехабилитира злосторниците и ги слави виновниците? Дали треба да заборавиме со чии потписи македонските Евреи беа систематски лишувани од нивните...

Најбројните дезинформации сè уште врзани за Украина и ковид вакцините

Херсон и повлекувањето на руските сили, беше главна тема за дезинформации или наративи на дезинформациите во ноември поврзани со војната во Украина. Целта беше да се прикаже повлекувањето од Херсон како хумана оперативно-тактичка операција на Москва, со цел да се спасат животите на цивилите и на руските војници, со дополнување на наративот, дека вистинската операција за пораз на Киев,...

Контраспин: Како Левица виде дека власта го поддржувала фашизмот?!

Политичката партија Левица, искажувајќи став околу негативното гласање на С. Македонија во Собранието на ООН за предлог резолуцијата на Русија за борба против глорификација на нацизмот, неонацизмот, расизмот…, оценува дека сето тоа се случувало во време кога такви појави се регистрираат (и) во земјава. Но, во набројувањето на таквите појави се наброени работи околу кои Левица ја извртува вистината,...

Бугарските клубови „Цар Борис Трети“ и „Иван (Ванчо) Михајлов“ ќе треба да ги сменат имињата

Според новите измени на Законот за здруженија и фондации и Законот за политички партии кои вчера беа изгласани во Собранието, здруженијата и клубовите „Иван (Ванчо) Михајлов“ и „Цар Борис Трети“ ќе имаат рок од три месеца да ги сменат имињата. Ако тоа не го направат во законски одредениот рок ќе бидат избришани од Централен регистар. Измените на Законот за здруженија...

СДСМ бара законски партиите да се дистанцираат од фашизмот и нацизмот

Координаторот на пратеничката група на СДСМ Јован Митрески и пратеничката Соња Мираковска до Собранието предложија измени и дополнувања на Законот за политичките партии, со предлог да се зголеми транспарентноста и дистанцирање од фашизмот, нацизмот и национал-социјализмот. Во предложениот текст е наведено дека со предлог-законот ќе се овозможи поголема транспарентност, како на постоечките така и на идните политички партии, гарантирање...

Смртта на ќерката на Дугин злоупотребена за ширење невистини и теории на заговор

Не е вистина дека Дугин е борец против неолибералистичкиот фашизам, тој не е творец на идејата за Евроазија и БРИКС (иако е нивни поддржувач). Произволно се тврди дека убиството на ќерката на Дугин било нарачано од Џорџ Сорос и дека Сорос е творец на сатанизмот. Промоторите на теоријата на заговор Кју Анон, неосновано и непоткрепено го поврзуваат Сорос...

Јанко Бачев споделува неверодостојна изјава на Фидел Кастро за следна војна во Европа

Лидерот на политичката партија Единствена Македoнија, Јанко Бачев, на својот Фејсбук профил сподели изјава која наводно ја кажал поранешниот претседател на Куба, Фидел Кастро. Но, иако Кастро никогаш не изјавил вакво нешто како што тврди Бачев, оваа објава е многу вирална со 180 споделувања и над 1.000 реакции, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Кажано пред...

Вистиномер: Фотографија злоупотребена за да се обвини ЕУ за наводен фашизам

Не е вистина дека на фотографијата, која е споделена во склоп на постот се гледаат двете политичарки, Зузана Чапутова и Урсула фон дер Лајен, со фашистички симболи кои може да се поврзат со некакво тајно друштво во кое членувал и Хитлер. На фотографијата се гледа дека двете политичарки разменуваат поздрав како израз на срдечна почит. Наспроти тврдењето во постот,...

Контраспин: Кој е ослободувач, кој агресор, а кој ширач на дезинформации за руската инвазија?

Во својот говор по повод 9 Мај, денот на победата над фашизмот, рускиот амбасадор Сергеј Баздникин се обидува да прикаже дека пропагандата од нивна страна не постои и дека во инвазијата врз Украина, Русија е ослободувач, а не агресор. Дека руската пропаганда е буквално „пионер“ во обидите за манипулација со јавноста сведочат голем број искуства, записи, докази базирани на...

Џафери: Поделбите никому не носат добро, само сплотеноста води кон прогрес

Лекциите од минатото треба да се научат и да се запомнат, за никогаш повеќе да не се повторат затоа што поделбите никому не носат ништо добро и во овој свет само сплотеноста носи кон прогрес, порача претседателот на Собранието, Талат Џафери, во својата честитка до граѓаните за 11 Октомври. „Почитувани граѓани на Република Северна Македонија, дозволете ми да Ви го...

Пендаровски: Кога фашизмот изгледаше застрашувачки, македонските граѓани имаа храброст да се соочат со тоа зло

Карактерот на еден народ се цени според неговото однесување во пресвртни историски периоди. За време на Втората светска војна, кога поголемиот дел од Европа беше окупиран, а милиони луѓе беа обесправени, фашизмот, на врвот на својата моќ, изгледаше застрашувачки. Токму во тие мрачни времиња, македонските граѓани имаа храброст да се соочат со најголемото зло на 20-от век, порача претседателот...

Каракачанов: Северна Македонија ќе чека во предворјето ако не се реши прашањето за Гоце Делчев

Северна Македонија ќе стои во предворјето и ќе чека, рекол денеска бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов пред новинарите кои го чекале во бугарската влада, јави порталот „Топ Новини“. Тој порача и дека Македонија „направила голема глупост“ со одбележувањето на 11 Октомври. Тој рекол и дека уште не се запознал со она што се дискутирало на последниот состанок...

Изложба на фотографии на тема „Победата над фашизмот“

Денеска во Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид беше отворена изложбата „Победата над фашизмот“, по повод Денот на победата над фашизмот, 9 Мај. – Преку 30 фотографии е претставен денот на ослободувањето на различни градови низ Европа, во кои учествувала и руската армија. Ова е еден наш придонес во севкупното одбележување и манифестаците кои се одвиваат во Македонија и во светот...

Вулин: Во Хрватска се буди фашизмот, а ЕУ молчи

Српскиот министер за труд, боречки и социјални прашања, Александар Вулин, денеска изјави дека во Хрватска веќе со години трае будењето на фашизмот и апелираше до Хрватска, но и до меѓународната заедница да ја осудат ваквата појава. „Ја предупредуваме и хрватската јавност и целиот свет дека фашизмот во Хрватска повторно се буди“, рече Вулин пред новинарите во Алибунар, коментирајќи го откривањето...

„Протестирам“: Сите сме жртви на фашизмот инсталиран однатре

Во знакот за борба против фашизмот помина денешниот протест на граѓанската иницијатива „Протестирам“. Неколку илјадници демонстранти се собраа пред просториите на СЈО и оттаму тргнаа кон паркот Жена-борец, каде што во име на „Шарената револуција“ положија цвеќе на споменикот на паднатите борци. На присутните им се обрати Димче Најчевски, 91-годишен борец против фашизмот. - Почитувани учесници на протестите на „Шарената револуција“,...

Заев: Македонија ќе биде дел од големото европско семејство

Градоначалникот на Струмица и лидер на СДСМ, Зоран Заев, денеска положи свежо цвеќе пред споменикот на паднатите борци во Народно ослободителната-антифашистичка борба на Македонија во Струмица. - Треба темелно да си го исчистиме сопствениот двор од нештата што сериозно ни ги разнишуваат темелите на државата и на државноста за да ѝ покажеме на Европа дека Македонија се враќа на вистинскиот пат...

Демири не доби притвор, Левица бара пуштање и на другите двајца нивни членови

Ниту притвор, ниту какви било превентивни мерки не побарал обвинителот по денешниот информативен разговор со Мариглен Демири, член на президиумот на Левица. Демири денеска беше повикан на информативен разговор во Основното јавно обвинителство поради учество во толпа. Бранимир Јовановиќ од Левица на денешната прес-конференција, по завршувањето на информативниот разговор, рече дека мерките за куќен притвор, изречени за двајца членови на партијата,...

Два протести во Скопје: Против „фашистичките елементи“ и „За правда, демократија, достоинство“

„Шарената револуција“ денеска ќе протестира против, како што најавуваат, „фашистичките елементи во општеството“. Протестот ќе почне традиционално во 18 часот, пред Специјалното јавно обвинителство. „Ја славиме победата над фашизмот и продолжуваме да се бориме против фашистичките елементи во нашето општество! Денеска, на 9 мај, протестираме против режимот кој убива и крие убиства, тепа, апси и заплашува, мести избори, ги задушува...

Бан Ки-мун ќе оди во Москва за Денот на победата, но ќе ја посети и Украина

Генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки-мун ќе патува во Москва за да присуствува на прославата за 9 мај, Денот на победата над фашизмот, но во текот на турнејата ќе ја посети и Украина. Портпаролот на Обединетите нации, Стефан Дижарик, денеска рече дека планот на Ки-мун за посета на Москва уште не е целосно готов. Тој ќе присуствува на одбележување на 70-годишнината...

ЕУ ги повика социјалните мрежи да ги означуваат содржините генерирани од вештачка интелигенција

Компаниите за социјални медиуми, вклучувајќи ги и Гугл и Фејсбук, беа повикани од ЕУ „веднаш“ да започнат со етикетирање на содржините и фотографиите генерирани од вештачка интелигенција, како дел...