fbpx

Калајџиев и Најчевска: Тимот што го избра Јанева нема да успее

-

Изборот на тимот обвинители што денеска го претстави специјалната обвинителка Катица Јанева, предизвика скептични коментари кај експертите дека тие можат нешто да сторат и да процесуираат некој предмет.

Според професорот Гордан Калајџиев, кој беше во потесниот избор за функцијата што ја доби Јанева, но отпадна во последен момент, има неколку чудни работи при овој избор.

– Прво, се гледа дека тие се избрани политички затоа што таму има провладини и невладини обинители. Таа, всушност, направи два тима. Сега има два тима без лидер. Мислам дека многу бргу ќе пукне тиквата. Втората работа е што со големиот број обвинители се сака да се остави некој впечаток дека ќе се работи нешто. Исто така, Јанева најави дека истражителите ќе се избираат во октомври, што е само одолжување. Спорен е и моментот од 18 месеци за процесуирање на некој предмет. Зошто има потреба од рокови? Дали ќе може да се оствари нешто во тој период? – вели Калајџиев.

Професорката Мирјана Најчевска смета дека изборот на новите 14 обвинители, кои треба да ѝ бидат помошници на специјалната обвинителка, се само уште еден доказ дека не треба да се очекува никаков успех во случаите со прислушуваните разговори.

– Изборот што го направи Јанева само ги подгрева сомнежите дека нешто навистина ќе се реши. Мислам дека целата работа е многу несериозна. Не биле вклучени странски експерти, нема никакви критериуми за избор на обвинители, на пример, искуство, знаење и невмешаност во политички монтирани случаи за кои имало реакција од граѓаните – вели Најчевска.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Експанзијата на Елден Ринг најавена за 20 јуни, преднарачки може да се прават уште сега

Експанзијата на Елден Ринг „Shadow of the Erd Tree“ е најавена за 20 јуни, но преднарачки на Steam може да се прават уште сега. Ви ја препорачуваме основната верзија...