fbpx
Таг: експерти

таг: експерти

Закани за бомби во руски стил: Целта е да се сее страв кај населението

Експертите оценуваат дека досегашните аларми за бомби во училишните објекти, трговските центри и институциите доаѓаат од Русија. Нивната цел е да сеат страв кај граѓаните во контекст на војната во Украина и вознемиреност за еден можен конфликт на северот на Косово, пишува Порталб.мк. Северна Македонија, како и државите од регионот, во изминатиот период се соочува со закани за поставени бомби...

Претседателот Пендаровски го додели признанието „Успешни млади“

Претседателот Стево Пендаровски, денеска го додели признанието „Успешни млади“, во рамки на проектот инициран за поттикнување на научната, истражувачката и креативна работа на младите луѓе од земјава. Целта на проектот е креирање на политики кои ќе придонесат да се намали одливот на млади луѓе од нашата земја, како и за создавање на перспективи за младите и успешни кадри. Комисијата која...

Speech4Teach за менталното здравје кај младите: Треба да се работи на превенција уште од најмала возраст

Традиционалниот настан Speech4Teach кој по седми пат го организира Фондацијата Отворено општество-Македонија и Фондацијата за образовни и културни иницијативи Чекор по чекор во рамките на проектот „Образование на помалку бројните етнички заедници“ оваа година се одржа онлајн на платформата Зум со тема за менталното здравје во нашето општество. Настанот беше посветен на емитување на едно од трите видеа инспирирани и...

Симеон Ананиев: Истрагата и судењето за несреќата во Бугарија може да трае и 5 години

Мета.мк направи интервју со Симеон Ананиев, претседател на Здружението на вешти лица на Бугарија и професор на Универзитетот по транспорт „Тодор Каблешков“ од Софија по несреќата со автобусот на „Беса транс БТБ“ што се случи минатата недела на автопатот „Струма“ во близина на бугарскиот град Перник. Несреќата на автобусот „Беса Транс БТБ“ на автопатот „Струма“ предизвика шпекулации за причината за...

Експертите тврдат: Во земјава не постои систем за ефикасна контрола на транспортните компании

Контролите што се спроведуваат во превозот на патници со автобуси и комбиња не се строги, не се редовни и се без резултати. Постојат делови од различни институции кои функционираат независно едни од други, без директна поврзаност меѓу истите. Државниот инспекторат за транспорт и да има 100 инспектори, тие нема да можат ниту основните контроли да ги направат како што...

Утврдувањето на причините за пожарот ќе биде најтешкиот дел од истрагата за автобуската несреќа

По кобната несреќа на автобусот на „Беса транс БТБ“ на автопатот „Струма“ во Бугарија, бугарските органи излегоа со податокот дека целокупната истражна постапка би траела шест месеци за да се осознаат причините за сообраќајната незгода. Мета.мк го контактираше Дејан Трпевски, судски вештак за сообраќајни незгоди, којшто објаснува дека најмалку време на истрагата ќе ѝ треба за утврдување на причините за...

Бугарски експерти: Чудно е што немаме сведоци на катастрофата, не гледаме и траги на кочење

Претседателот на Синдикатот на возачи за авто-мото обука Јонко Иванов во интервју за „BulgariaOnAir“ по повод трагичната несреќа во која загинаа 45 лица на автопатот „Струма“ рече дека станува збор за пат со многу кривини, со спуштања и искачувања. Тој вели дека не станува збор за автопат, туку за експресен пат со максимална брзина на движење од 120 километри...

Владата прогласи тридневна жалост и апелира да се одложат сите јавни и приватни прослави или партиски промоции

Со едноминутно молчење во знак на почит кон жртвите од трагичниот пожар во модуларниот ковид центар во болницата во Тетово, и во знак на сочувство со нивните семејства, Владата на денешната вонредна седница донесе одлука да биде прогласена тридневна жалост на територијата на целата држава. За денови на жалост се прогласени денес, утре и задутре (четврток, петок и сабота), а...

ФИТР започнува со бесплатни вебинари со глобални експерти од светски брендови

Преку споделување на знаење и научени лекции од светски експерти, Фондот за иновации и технолошки развој започнува со имплементирање на долгорочна стратегија за инвестирање во претприемачите и македонскиот стартап сектор. Во рамки на новиот серијал бесплатни вебинари наречен #FITR CLASSROOM, два пати во месецот глобални експерти од најголемите светски брендови во различни области ќе го споделуваат своето искуство и препораки,...

АНАЛИЗА: Нова влада, старо-нови ветувања – време е задлабоки економски реформи!

Предвремено пензионирање, намалување или целосно укинување на персоналецот за одделни сектори, понизок ДДВ за занаетчиските производи и угостителите, повисока минимална плата, раст на најниската пензија –  новата Влада обелодени какви решенија и потези планира во економијата за следниот четиригодишен мандат. Дел од економистите што ги консултираше „Порталб.мк“ велат дека се работи за амбициозни планови за кои власта ќе треба...

Колку се споредливи цените на струјата и просечните плати во европските земји?

Одлуката на Регулаторната комисија за енергетика за зголемување на цената на струјата за 7,4 отсто предизвика лавина реакции во јавноста. Реагираа скоро сите општествени чинители, од претставници на политички партии, преку здруженија и синдикати па сè до анонимни корисници на социјалните мрежи. Сите со свои ставови и математики. Но, се чини дека најгласен е аргументот дека цената на струјата...

На Скопје му треба нов систем за изнајмување велосипеди и негово интегрирање со јавниот превоз

Градот Скопје не треба да се откажува, туку треба да го имплементира новиот автоматизиран систем за самоизнајмување велосипеди во главниот град, но и да го интегрира велосипедскиот сообраќај со јавниот превоз. Ова е стручниот став на универзитетскиот професор по јавен градски превоз Никола Крстаноски од Техничкиот факултет од Битола. Во периодот на глобална пандемија со корона вирусот, за експертите е...

Захариева: Се надевам дека во март ќе има одлука за почеток на преговорите со ЕУ

Институт за демократија „Социетас Цивилис“ во соработка со Европскиот совет за надворешни односи канцеларија Софија, од 8 до 10 март го организираа третиот тинк тенк форум Западен Балкан со наслов „Стимулирање на стратешка автономија. Придонесот на Западен Балкан за заедничка европска иднина“. Форумот кој траеше три дена е дел од програмата на ко-претседателството на Македонија и Бугарија со Берлинскиот процес...

За анализа, проект и финансирање на „автобуско метро“ ќе треба најмалку три години

Изработката на физибилити студијата за изводливоста од воведување на брзиот автобуски систем (БРТ) во Скопје, како и изготвувањето на целокупната проектна документација, ќе бара подолг временски период пред реалното воведување на новото средство за јавен превоз во главниот град. Владата го задолжи Министерството за финансии да ја започне постапката за прибирање средства за изработка на физибилити студијата, како и...

Половина година по несреќата кај Ласкарци: Ужалени семејства, многу сомнежи и малку одговори (видео)

Поминаа шест месеци од 13 февруари, денот кога Северна Македонија беше потресена од автобуската несреќа која однесе 16 човечки животи, пренесува „Порталб.мк“. И по половина година од најголемата автобуска несреќа во историјата на земјава, роднините на загинатите лица и експертите заедно во еден здив си го поставуваат прашањето како можеше да се дозволи таква небрежност од компании кои одговараат за...

Три предлози за зголемена безбедност во меѓуградскиот превоз во земјава

Случаите со несреќата кај Ласкарци, со пренатрупаноста со патници во автобусите и со запалениот македонски автобус во Црна Гора, го активираше алармот дека безбедноста на меѓуградскиот превоз е загрозена. За да се избегнат ваквите ситуации во иднина и да се зголеми безбедноста во сообраќајот, експертите препорачуваат три измени во постапката за проверка на исправноста на автобусите, а пак превозниците...

ЦРМ: Процесот на медиумски реформи мора да продолжи

Центар за развој на медиуми (ЦРМ) и група експерти за медиумски политики апелираат до сите политички партии да се заложат за итно започнување на реформите во медиумскиот сектор ветени со договорот од Пржино од 2016 година и поставени како барања од Европската комисија во документот Итни реформски приоритети. „Реформите во медиумскиот сектор се предуслов за ослободување на медиумите и јавноста...

Работна група на Владата ќе го реформира системот за следење на комуникациите

Владата ќе формира меѓуресорска работна група која ќе треба да подготви решение за реформа на системот на следење на комуникациите, врз основа на препораките од експертската група на Рајнхард Прибе, кое ќе обезбеди заштита на правата на граѓаните и заштита од злоупотреби на прислушувањето. Потребата за формирање на работната група била усвоена на вчерашната седница на Владата, а на предлог...

Хан: Ги цениме напорите новата влада да допре до Грција и до Бугарија

Важно е да се пронајде согласно решение за спорот околу името и патот кој што ќе води напред и ЕУ е подготвена да го помогне овој процес кој се води во Обединетите нации и да ги олесни контактите ако е тоа потребно, изјави еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан. Еврокомесарот Хан во интервју за „Јуропеан вестерн балканс“ (European Western...

Џафери – Пломп: Да има експерти во собраниските комисии за поквалитетни закони

Поголема транспарентност и видливост на Собранието, како и можност за поголема вклученост на експертите во работата на собраниските комисии, биле дел од темите на кои на денешната средба разговарале претседателот на Собранието, Талат Џафери, и амбасадорот на Холандија во земјава, Ваутер Пломп. Пломп, како што се наведува во соопштеноето од Собранието за средбата, ја пренел пораката за подготвеноста на холандската...

Битолчани на протест за смртта на Јана: „Немаме солзи да ви ги исплачиме гревовите“

Под мотото „Правда за Јана“, „Сите сме Јана“ на плоштадот „Магнолија“ во Битола се одржа протест за смртта на шестгодишното девојче кое минатата среда почина на детското одделение во...