fbpx

Излезе „Службен весник“ со одлуката за избор на Талат Џафери за претседател на Собранието

-

Излезе новиот број на „Службен весник на Република Македонија“ во кој е објавена одлуката за изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието на Република Македонија.

На веб-страницата на „Службен весник“ се објавени содржините од најновиот број, во кој е и одлуката. Како што пренесоа дел од медиумите, изданието било отпечатено синоќа, во печатницата на „Графички центар“.

Одлуката од страна на новоизбраниот претседател на официјалното гласило на Република Македонија беше испратено во четвртокот минатата недела, а оттаму веднаш соопштија дека ќе биде објавена во следното издание, на почетокот на оваа седмица. Објавувањето, според јавноста, неоправдано се пролонгира, оти во други случаи досега, кога станувало збор за многу важни одлуки, се издавале вонредни броеви.

Со објавување на одлуката, изборот станува официјален и почнува да тече рокот во кој Џафери треба да го извести претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, дека е формирано парламентарно мнозинство што ќе формира влада, по што во рок од најмногу 10 дена, претседателот треба да го додели мандатот на Зоран Заев.

Од СДСМ, во своето редовно утринско соопштение, порачаа дека повеќе не постојат никакви пречки за претседателот Иванов веднаш да го додели мандатот за составување нова влада.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

„Костал Македонија“ ќе вложи 50 милиони евра во фабрика за полначи на електрични возила

„Костал Македонија“ ќе инвестира нови 50 милиони евра во изградба на фабрика за производство на полначи за електрични и хибридни возила во периодот од јули 2023 до декември 2026...
Premium WordPress Themes Download
Premium WordPress Themes Download
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Premium WordPress Themes Free
lynda course free download
download karbonn firmware
Premium WordPress Themes Download
online free course