fbpx
Таг: Службен весник

таг: Службен весник

Експертите алармираат: Со објавата на имињата на луѓето во изолација, ќе се намали бројот на тестирања

По одлуката на Владата решенијата за лицата кои треба да бидат во изолација поради ковид-19 да се објавуваат на веб-страницата на Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) и дополнително во „Службен весник“ во најбрз можен рок експертите предупредуваат дека јавното објавување на овие информации ќе резултира со последици. Редакцијата на Мета.мк упати конкретни прашања до ДСЗИ за да добиеме одговор: дали овие...

Намалениот ДДВ за струја стапи во сила, но сметките за јули ќе бидат повисоки за 12,3 отсто

Законските измени за намалување на ДДВ-то на електричната енергија од 18 на 5 проценти стапи на сила. Во Службен весник се објавени усвоените измени на Законот за ДДВ кои пратениците ги изгласаа во петокот. Ова значи дека граѓаните за потрошена електрична енергија отсега ќе плаќаат намален ДДВ на 5 проценти, одлука што ќе важи до 1 јули 2022 година....

Вистиномер: Учениците нема да треба целото идно лето да го поминат на училиште

На Фејсбук се појави пост, кој претставува линк до вест со наслов „Учебната година ќе трае до 31 август 2021 година“. Во веста, пак, се вели дека „Владата донесе одлука учебната година да трае до 31 август 2021 година“, пишува Вистиномер во својата нова анализа. Вака како што е објавен овој пост, но и насловена веста, се сугерира дека учениците...

Влада: Иванов ја злоупотреби функцијата за да ја блокира демократијата

Владата порача дека ја поддржува одлуката Законот за јазиците и Законот за ратификацијата на Преспанскиот договор да бидат објавени во Службен весник со потпис на претседателот на Собранието, Талат Џафери, имајќи го, како што се вели, „предвид прекршувањето на Уставот од страна на претседателот Ѓорге Иванов“. „Донесувањето на Законот за употреба на јазиците и Законот за ратификација е во целосна...

Џафери: Не чувствувам никаква одговорност, Иванов ги помешал лончињата

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на денешната прес-конференција рече дека не чувствува никаква одговорност затоа што тој, а не претседателот на државата, Ѓорге Иванов, ги потпиша указите за Законот за јазици и Законот за ратификација на договорот од Преспа и ги испрати на објавување во Службен весник. – Јас не чувствувам никаква одговорност затоа што сум презел сѐ во рамки...

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе кривична пријава против Џафери и директорот на Службен весник

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев на денешната прес-конференција најави кривична пријава против Талат Џафери и директорот на Службен весник, Мартин Костовски за објавувањето на Законот за употреба на јазиците без потпис од претседателот на државата Ѓорге Иванов. Тој повика сите институции на централно и локално ниво да го игнорираат и бојкотираат операционализирањето на законот за двојазичност. - Секое објавување во...

Груби: ВМРО-ДПМНЕ први да постават двојазична табла на своето седиште

Пратеникот на ДУИ и претседател на собраниската Комисија за европски прашања, Артан Груби, на прес-конференција во Собранието порача дека Законот за јазиците денеска стапува на сила и дека ВМРО-ДПМНЕ треба да се надмине себеси и да биде првиот фактор што ќе постави двојазична табла. Тој рече дека институциите веднаш треба да се придружуваат до законските одредби и да ги применат....

Иванов: Законот за јазиците и ратификацијата се објавени противуставно

Објавувањето на Законот за употреба на јазиците и на Законот за ратификација на спогодбата од Преспа во Службен весник без потпис на указ од Претседателот на Република Македонија се противуставни, порача претседателот на државата, Ѓорге Иванов во писмено обраќање. Тој вели дека постапката да се објават двата закона е основа за кривично гонење. „Со доставувањето на овие два закона во Службен...

Службен весник: Законот за јазиците е објавен согласно Уставот

Од „Службен весник на Република Македонија“ со соопштение објавено на веб-страницата денеска порачаа дека согласно Уставот, биле задолжени да ги објават Законот за ратификација на Преспанскиот договор и Законот за јазиците, кои не беа потпишани од претседателот на државата Ѓорге Иванов. „Двете објави се во согласност со член 52, став 2 од Уставот на Република Македонија (Законите и другите прописи...

Претседателот Ѓорге Иванов стана фуснота на објавениот Закон за јазици

По долгогодишната практика на некои држави и меѓународни организации при користење на името Република Македонија да додаваат и фуснота во која се објаснува дека Македонија има спор со Грција, која не го признава нејзиното име, и дека во Обединетите Нации земјава се води како Поранешна Југословенска Република Македонија, сега и претседателот на државата Ѓорге Иванов стана - фуснота. Имено, по...

Законот за употреба на јазиците објавен во Службен весник

Законот за употреба на јазиците денеска е објавен во Службен весник откако претседателот на Собранието Талат Џафери вчера го испрати без потпис од претседателот на државата Ѓорге Иванов. Со објавувањето на Законот во Службен весник, тој официјално стапува на сила со што албанскиот јазик станува втор службен јазик во Македонија. Пратеникот од ДУИ Артан Груби на „Фејсбук“ ги наброја работите кои...

Џафери го испрати Законот за јазици во Службен весник

Претседателот на Собранието Талат Џафери, синоќа преку својот „Фејсбук“ профил објави дека го испратил во Службен весник Законот за употреба на јазиците. Во објавата Џафери на македонски и на албански јазик пишува: „Законот за употреба на јазиците и во Службен весник“. Со овој закон што два пати беше изгласан во Собранието, на 11 јануари и на 14 март минатата година, но...

Новите амандмани на Уставот објавени во „Службен весник“

Амандманите од 33 до 36, заедно со Уставниот закон за нивно прогласување, коишто со 81 глас „за“, беа усвоени на 75-тата седница на Собранието во петокот, се објавени во 6-от број на „Службен весник“ во оваа година, односно на 12 јануари 2019 година. Со овие измени на Уставот, името на земјава по стапувањето на сила на Преспанскиот договор ќе биде...

Иванов го потпишал Законот за амнестија

Законот за амнестија кој го изготви Координативно тело за помирување, вчера е објавен во Службен весник. Тоа значи дека Указот за прогласување за овој закон го потпишал претседателот Ѓорге Иванов и оти веќе тече рокот од 5 дена за пријавување на сите обвинети за случувањата во Собранието на 27 април минатата година. Според овој закон, секој обвинет треба да поднесе...

Субвенции за тутунот од реколтата 2017 ќе се исплаќаат од следната недела

Денеска во Службен весник се објавија измените и дополнувањата на Законот за земјоделство и рурален развој, со што, се создадоа законски услови за навремена исплата на субвенциите, меѓу кои е и исплатата на субвенциите за тутунот од реколтата 2017, информираат од Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ). „Дел од измените на овој закон предвидуваат одложување на важноста на условите за...

Осум можни сценарија околу судбината на Законот за јазиците

Вчера со 64 гласа и во тензична атмосфера, на раб на физичка пресметка, беше изгласан Законот за јазиците во трето читање, откако еднаш претседателот Иванов одби да го потпише. Шефот на државата и синоќа во обраќање до јавноста изјави дека „Уставот и совеста не му дозволуваат да го потпише Указот за прогласување на Законот“. Од сите страни стигнуваат реакции во кои или се поздравува или...

Стапи на сила Одлуката за преименување на аеродромот и автопатот

Со објавата во Службен весник на Република Македонија стапи на сила владината одлука за преименувањето на автопатот од коридорот 10 и на скопскиот аеродром. Од Јавното претпријатие за државни патишта велат дека наскоро ќе бидат променети 19 табли. Одлуката за преименување на  автопатот и на аеродромот, што беше донесена на седница на Владата минатата недела, вчера беше објавена во ЈП „Службен...

Учебната година ќе почне на 4 септември, информираат од МОН

Учебната 2017/2018 година за јавните основни и средни училишта ќе почне на 4 септември (понеделник), информираше денеска Министерството за образование и наука. Календарите за организација на учебната 2017/2018 година во јавните основни и средни училишта ќе бидат објавени во Службен весник на Република Македонија. Министерката за образование и наука, Рената Треневска-Десковска, на 5 јуни најави дека е почнат обид да се спречи...

Миноски: За исплата на субвенциите, чекаме да се објави одлуката на Уставен суд

Министерот за финансии, Кирил Миноски, денеска изјави дека буџетот е ликвиден, а за исплата на земјоделските субвенции ќе се чека да се објави одлуката на Уставниот суд на официјалната веб-страница или во „Службен весник“. - Треба да ја видиме одлуката и да видиме кога ќе биде објавена. Доколку не е спорна и ако не постои законска пречка, ќе може да...

Излезе „Службен весник“ со одлуката за избор на Талат Џафери за претседател на Собранието

Излезе новиот број на „Службен весник на Република Македонија“ во кој е објавена одлуката за изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието на Република Македонија. На веб-страницата на „Службен весник“ се објавени содржините од најновиот број, во кој е и одлуката. Како што пренесоа дел од медиумите, изданието било отпечатено синоќа, во печатницата на „Графички центар“. Одлуката од страна на...

Почнаа геомеханичките испитувања за изградба на автопатите на Коридорот 8

Со активности за геомеханичко испитување на земјиштето каде ќе минува алтернативниот пат на автопатот Тетово-Гостивар денеска на терен започнаа со реализација теренските градежни работи за изградба на автопатите на...