fbpx

Груевски: Во судот треба да ми дадат канцеларија и плата, толку често доаѓам

-

Во судот веќе доаѓам толку често што треба да ми дадат канцеларија, а и да добивам плата, изјави поранешниот премиер и поранешен претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски пред новинарите по завршувањето на денешното рочиште за случајот  „Траекторија“.

Тој повторно се пожали дека против поранешното раководство на ВМРО-ДПМНЕ се води политички прогон и рече дека „судството“ е претворено во „политичка гилотина“. Зборувајќи за сите случаи што се водат против него, Груевски истакна дека на сите рочишта забележливи се неколку работи, кои покажуваат дека се води политички прогон преку судството.

Според него, одбраната и обвинетите немаат еднаков третман од судот во однос на СЈО.

– Кон обвинителите се однесуваат со почит, спокојно и мирно, додека кон одбраната судот реагира нервозно, што како да покажува на која страна е. Судот воопшто не се обидува да го скрие тоа. Барем да глуми малку објективност за јавноста – рече Груевски.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти,...