fbpx

Груевски презафатен да излезе на ТВ-дуел на МТВ и на „Телма“

-

Лидерите на четирите најголеми политички партии Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи, нема да имаат предизборно телевизиско соочување.

Вакви ТВ-дуели помеѓу лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и на ДПА беа закажани на неколку телевизии, но беа и откажани поради, како што соопштиле дел од лидерите, презафатеност.

Изборно соочување помеѓу лидерите на четирите најголеми партии за утре беше закажано на националниот радиодифузен сервис, МРТВ, и на телевизија „Телма“, но тоа нема да се случи. Политичките партии поканите за телевизиска дебата ги добиле навреме, но сепак дел од нив ги одбиле.

Уредничката на МРТВ, Санта Аргирова, за „Мета“ вели дека поканата за дебата на националниот сервис ја одбиле тројца од четворицата лидери. Единствениот кој прифатил бил лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

– Поради презафатеност, одбија лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на ДУИ – Али Ахмети и на ДПА – Мендух Тачи. Единствениот кој прифати беше лидерот на СДСМ, Зоран Заев, така што најверојатно в четврток ќе имаме кратко интервју со него – вели Аргирова.

И од телевизија „Телма“ велат дека Груевски ја одбил поканата за дебата поради презафатеност.

– Понуда за телевизиски дуел имаа двете политички партии од македонскиот блок. Зоран Заев прифати дуел, но Никола Груевски одби со образложение дека е презафатен. Ние во телевизија „Телма“ сме зачудени како лидер на владејачка партија за овие 10 години, не успеа да најде време за дуел и да излезе на јавно соочување – изјави за „Мета“, директорот и главниот уредник на „Телма“, Атанас Кировски.

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, неколкупати на предизборните митинзи го повикуваше лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, да се соочи со него на ТВ-дуел. Тој дури го повикуваше, доколку сака, да дојде и со неговите најблиски соработници, Сашо Мијалков, Никола Тодоров и Трајко Вељаноски.

Пред две недели „Мета“ го праша директорот на центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ, Иво Котевски, дали лидерот Груевски ќе одговори на повикот на својот политички опонент, лидерот на СДСМ, и ќе прифати телевизиски дуел. Котевски ни одговори дека не сè што бара Заев треба да му се прифати.

– Заев повикува на многу работи. Повикува на отворање и на редефинирање на Охридскиот рамковен договор, повикува на воведување двојазичност на целата територија на државата. Но, тоа не значи дека сè треба да му се прифати и да се исполни, па така и ова – ни изјави Котевски.

Единствената предизборна дебата на четирите политички партии беше на телевизија „Алсат М“, каде на соочување позиција – опозиција, се појавија носителите на листите во првата изборна единица, Никола Попоски од ВМРО-ДПМНЕ, Стево Пендаровски од СДСМ, Артан Груби од ДУИ и Издриз Орана од ДПА.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Играта „Драгон Ејџ: Инквизиција“ е бесплатна на Епик гејмс до утре

Легендарниот RPG серијал „Драгон ЕЈџ“ (Dragon Age) доста добро познат на гејмерите, кулминираше со играта „„Драгон Ејџ: Инквизиција“, која сега може да се преземе бесплатно од Epic Games, до...