fbpx
Таг: Мендух Тачи

таг: Мендух Тачи

По две години затворски казни за Мијалков и за Тачи за случајот „Титаник 2“

На поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков и лидерот на ДПА Мендух Тачи, денеска им беа изречени по две години казна затвор за случајот „Титаник 2“. Пресудата беше објавена во Кривичниот суд. Затворски казни од времетраење од две години, им беа изречени и на поранешните членови на ДИК Бедредин Ибраими, Анета Стефановска, Сашо Срцев и на Влатко Сајковски. Тие...

Мијалков спроведен во Кривичен суд за делото „Титаник 2“

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков, денеска беше спроведен од затворот во Струга, во Кривичниот суд на судење за случајот „Титаник 2“. Рочиштето беше закажано за 22 декември, но заради техничка грешка во комуникацијата на судот со затворот, Мијалков не беше спроведен. Тој се гони за противзаконско влијание во изборните нерегуларности во 2013 година. За...

Помалите партии од власта против ново парламентарно мнозинство и избори, и ДУИ се противи на оставката на Заев

Помалите партии ЛДП, ДОМ и ДПА, кои настапија самостојно на локалните избори, денеска најавија дека нема да поддржат формирање на ново парламентарно мнозинство во Собранието, ниту пак се сложни за одржување на предвремени парламентарни избори. „Ние сме дел од парламентарното мнозинство и не поддржуваме одржување на нови парламентарни избори“, изјави денеска пратеничката Маја Морачанин од ДОМ. Таа додаде дека нема да...

Мендух Тачи дел од група што уништувала изборни реклами во Тетово?

Пратеникот и претседател на партијата ДПА, Мендух Тачи синоќа од полицијата бил легитимиран како вози автомобил, во кој се превезувале лица осомничени дека оштетиле изборен рекламен материјал на неколку локации во Тетово, пишува Порталб.мк. Од МВР за Порталб.мк го потврдуваат случајот. Според полицијата, синоќа (30.09.2021 г.) околу 2 часот по полноќ во СВР Тетово било пријавено дека е оштетен изборен рекламен...

Имотна состојба на пратениците од албанскиот политички блок 

Сегaшните анкетни листови содржат податоци за последната пријавена состојба за имотот на пратениците. Дел од нив во Државната изборна комисија фигурираат и со повеќе анкетни листови, во зависност од функциите што ги имале пред пратеничкиот мандат. Законската регулатива предвидува и ги задолжува пратениците најдоцна 30 дена по завршување на нивниот мандат да пополнат нови анкетни листови, пишува „Порталб.мк“. Овој...

Сашо Мијалков доби три години затвор, Мендух Тачи три години и два месеци

Шест лица денеска добија затворски казни од Судот во предметот „Титаник 2“ на Специјалното јавно обвинителство, за направени изборни нерегуларности за време на локалните избори во 2013 година. Најголема казна, од четири и пол години, доби поранешниот член на Државната изборна комисија, Бедредин Ибраими. Претседателот на Демократската партија на Албанците, Мендух Тачи доби казна затвор од три години и два...

Мијалков не беше донесен в суд, одложено е рочиштето за “Титаник 2“

Денешното рочиште за предметот „Титаник 2“ во кој се обвинети поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков, и претседателот на ДПА, Мендух Тачи, беше одложено. Доколку рочиштето се одржеше, тоа ќе беше прво излегување на Мијалков од затворот „Скопје“ во населбата Шуто Оризари, каде се наоѓа веќе девет дена. Причината за денешното одложување беше тоа што Мендух...

Тачи: ДПА ќе продолжи таксативно да ги поддржува уставните измени

Претседателот на Демократската партија на Албанците, Мендух Тачи се сретна со заменик-помошникот државен секретар, Метју Палмер, во резиденцијата на американскиот амбасадор Џес Бејли „На средбата се разговараше за актуелната политичка ситуација, за имплементацијата на Договорот од Преспа, како и за реформскиот процес. Тачи на средбата истакна дека ДПА ќе продолжи таксативно да ги поддржува уставните измени кои произлегуваат од Договорот од...

Мијалков и Тачи во судот ги слушаа „бомбите“ за изборните нерегуларности

Две „бомби“ беа пуштени на судењето за случајот „Титаник 2“ на СЈО, во кој меѓу обвинетите за изборните нерегуларности на локалните избори во 2013 година се и Сашо Мијалков и Мендух Тачи. Првата бомба, која веќе беше објавена во јавноста, открива разговор меѓу Мијалков и Тачи. Сашо Мијалков, како тогашен директор на УБК му се јавува на лидерот на ДПА, Тачи...

Тачи: Договорот со Грција е историски и многу значаен

Договорот меѓу Македонија и Грција за спорот со името е историски и многу значаен за иднината на земјата, оцени лидерот на Демократската партија на Албанците (ДПА), Мендух Тачи во интервју за Новинската агенција „Журнал“ и „ЖурналТв“. – Договорот е историски и многу важен за иднината на земјата. Без овој договор иднината на Македонија ќе продолжеше да биде под знак прашалник....

Судењето за „Титаник 2“ продолжува на 6 јули

Со доказна постапка во која ќе бидат преслушани два телефонски разговори, на 6 јули ќе продолжи судењето по предметот „Титаник 2“, во кој денеска одбраната даде воведни зборови. Во овој предмет на СЈО обвинети се лидерот на ДПА Мендух Тачи, поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, како и поранешните членови на ДИК Бедредин Ибраими, Анета Стефановска, Влатко Сајковски и Сашо...

Денеска пресуда во „Триста“ за Ѓоко Поповски

Во Основен суд Скопје 1 денеска треба да биде прочитана пресудата за предметот „Триста“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), во кој обвинет е поранешниот помошник-министер за внатрешни работи Ѓоко Поповски. Тој се товари за злоупотреба на службена должност во врска со јавната набавка на 300 возила за МВР. Поповски пред Судот на минатото рочиште кажа дека не е виновен и...

Тачи: ДПА влегува во Владата со министер без ресор

Пред почетокот на Централното собрание на ДПА денеска во Тетово, претседателот на партијата Мендух Тачи, рече дека имаа конкретна и коректна понуда од премиерот Зоран Заев за ДПА како дел од владината коалиција, јави МИА. Станува збор за позицијата министер без ресор задолжен за економија и странски инвестиции и заменик министер за транспорт и врски, додека за другите позиции формирани...

Судењето за „Титаник 2“ одложено – Тачи и Ибраими го побараа обвинението на албански

Во Основен суд Скопје 1, денеска почна, па набргу беше прекинато, рочиштето од случајот на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), наречен „Титаник 2“, во кој за бројни нерегуларности на локалните избори во 2013 година се обвинети претседателот на Демократската партија на Албанците (ДПА), Мендух Тачи, поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) и поранешен висок функционер на ВМРО-ДПМНЕ,...

Мијалков ја кажа и втората адреса, судењето за „Титаник 2“ продолжува на 10 мај

Претседателот на ДПА, Мендух Тачи, поранешните членови на Државната изборна комисија, Сашо Срцев, Анета Стефановска и Влатко Сајковски, како и поранешниот шеф на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков, денеска беа на првото рочиште за случајот „Титаник 2“ во Основен суд Скопје 1. Следното рочиште е закажано за 10 мај. Во врска со адресата на живеење која стои...

Прифатено обвинението за „Титаник 2“, на обвинителна клупа Мијалков и Тачи

Советот за оценка за обвинителен акт при Основниот суд Скопје 1 го прифатил обвинението на СЈО за предметот „Титаник 2“, во врска со изборни нерегуларности. Во случајот обвинети се поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков, лидерот на ДПА, Мендух Тачи, членот на ДИК од ВМРО-ДПМНЕ, Сашо Срцев, како и поранешните членови на ДИК, Бедредин Ибраими и Анета Стефановска и Влатко...

Апелација одлучи две „бомби“ да бидат доказ за случајот „Титаник 2“

Апелацискиот суд денеска соопшти дека две снимки од преслушуваните разговори кои беа јавно објавени ќе бидат доказ за предметот „Титаник 2“, во кој обвинети се лидерот на ДПА, Мендух Тачи, и поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, поранечните членови на ДИК, Бедредин Ибраими, Анета Стефановска и Влатко Сајковски, актуелниот член на ДИК, Сашо Срцев, како и петте судии на Управниот суд: Билјана Никодиновска-Петровска,...

Апелација денеска ќе ја соопшти одлуката дали „бомбите“ за „Титаник 2“ ќе станат докази

Апелацискиот суд Скопје денеска треба да ја соопшти одлуката дали „бомбите“ ќе се користат како докази во предметот на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за изборни нерегуларности „Титаник 2“. На јавна седница во скопскиот Апелациски суд, СЈО ги изнесуваше своите аргументи зошто снимките од прислушуваните разговори треба да бидат вклучени како докази во „Титаник 2“. Станува збор за две снимки од разговори, од...

Потребна е соработка и консензус, им порача Хан на лидерите на албанските партии

Интегративните процеси, соработката меѓу партиите и неопходноста од консензус околу реформските процеси биле во фокусот на средбите на лидерите на албанските парламентарни партии - Али Ахмети (ДУИ), Билал Касами (Беса), Мендух Тачи (ДПА) и Зијадин Села (Алијанса за Албанците) со еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан. Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, средбата со Хан ја оцени како...

Заев ја поканил ДПА да се вклучи во процесот на реформите

На денешната средба што премиерот Зоран Заев ја имал со претседателот на Демократската партија на Албанците (ДПА), Мендух Тачи, тој упатил покана партијата да се вклучи во процесот на реформи што ѝ претстојат на Македонија, информираше Владата на Република Македонија. „Премиерот Зоран Заев и претседателот на ДПА, Мендух Тачи, се согласија дека сè што е интерес на граѓаните на Република...

Деновите од изборите ќе се одработат, учениците подолго ќе престојуваат во училиште

Министерството за образование и наука информира дека наставата од деновите на гласање - 24 април и 8 мај, како и од 30 ноември кога беше организиран Самитот на ОБСЕ...