fbpx
Таг: ТВ-дуел

таг: ТВ-дуел

Трет ТВ-дуел меѓу Заев и Мицкоски, во фокусот пожарот и одговорноста за тетовската ковид болница

Двајцата лидери на најголемите партии во земјава, Зоран Заев и Христијан Мицкоски вчера вечер на телевизија Канал 5 се соочија во третиот по ред телевизиски дуел меѓу нив, на кој во фокусот беше темата за пожарот и одговорноста за тетовската ковид болница. Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев на дебатата повтори дека одговорноста кај владата е голема, но за...

„Вистиномер“ вршеше проверка на факти од предизборен дуел

Тимот на „Вистиномер“ во петокот претпладне на 12 април 2019 година присуствуваше на снимањето на ТВ дуелот меѓу тројцата претседателски кандидати, кој се одржа по повод овогодишните претседателски избори и се емитуваше истата вечер на Првата програма на „Македонската телевизија“. Во соработка со организаторот на ТВ дуелот, ИДЕАОК, беше договорено тимот на „Вистиномер“ да изработи анализи во кои се проверуваа...

Пендаровски и Силјановска – Давкова се подготвени да се соочат на ТВ дуел

Двајцата формално независни кандидати за претседател на државата зад кои застанаа најголемите партии од власта и опозицијата, се подготвени за ТВ дуел. Како што за „Мета“ изјавија и Стево Пендаровски и шефот на Изборниот штаб на Гордана Силјановска - Давкова, тие сметаат дека треба да има ТВ дуел или дуели во кои пред целата јавност ќе може да ги спротивстават...

Мицкоски: Секој граѓанин да се изјасни според сопственото убедување

По одржаните состаноци со Централниот и Извршниот комитет, а имајќи во предвид сето она што претходно го напоменав и јасниот став дека овој Договор е неприфатлив за нас, како и тоа дека се работи за надпартиско прашање, донесовме одлука секој граѓанин да постапи според сопственото убедување, порача претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ноќеска, по завршувањето на состаноците на највисоките...

Заев и Мицковски утревечер на прв ТВ дуел на МТВ

Македонската телевизија утревечер во 20 часот, ќе го организира првиот ТВ дуел меѓу премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, и претседателот на најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, јави МИА. ТВ дуелот минатата недела го побара лидерот на опозициската партија, а фрлената ракавица беше прифатена од премиерот. За организатори на овој прв ТВ дуел меѓу првите луѓе од власта и...

Заев прифати ТВ дуел со Мицкоски

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, ја прифати поканата за ТВ дуел од претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тоа го соопштија од Владата вчера, кратко време откако Мицкоски по седницата на Централниот комитет на партијата упати таков предизвик до Заев. – Премиерот Зоран Заев е подготвен за ТВ дуел во секое време со Христијан Мицкоски, бидејќи основа на демократијата е...

Груевски презафатен да излезе на ТВ-дуел на МТВ и на „Телма“

Лидерите на четирите најголеми политички партии Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи, нема да имаат предизборно телевизиско соочување. Вакви ТВ-дуели помеѓу лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и на ДПА беа закажани на неколку телевизии, но беа и откажани поради, како што соопштиле дел од лидерите, презафатеност. Изборно соочување помеѓу лидерите на четирите најголеми партии за утре беше закажано на...

Котевски: Заев бара и ТВ-дуел и други нешта, но не треба сè да му се прифати

Зоран Заев повикува на многу работи, но тоа не значи дека сè треба да му се исполни, па ниту ТВ-дуел, рече за „Мета“ директорот на центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ, Иво Котевски, одговарајќи на нашето прашање дали Никола Груевски ќе одговори на повикот на својот политички опонент, лидерот на СДСМ, и ќе прифати телевизиски дуел. - Заев повикува на многу...

Продолжува акцијата против дезинформациите: „Лажговците со кратки нозе фатени среде Скопје“ [Фото]

Герила акцијата против дезинформации продолжува во центарот на Скопје. Денес се појави макета со лажговци кои држат транспаренти со лажни вести. „АСНОМ е избришан од Уставот – Отвори си ги...