Непознат сторител напишал навредливи графити во близина на куќата на О.С. во Куманово, извести МВР во денешниот полициски билтен. Во него е и информацијата дека навредлив графит бил испишан на семејната куќа на Ј.Ш. во Берово.

Во полицискиот билтен за случаите, освен иницијалите, не се открива идентитетот на оштетините, но според неофицијални информации, станува збор за пратениците и високи функционери на СДСМ, Оливер Спасовски и Јагода Шахпаска.

Шахпаска на својот фејсбук-профил денеска објави фотографија од графитот испишан на нејзината куќа, кој гласи „Предавници!“

Полицијата вели дека се трага по сторителите.

Слични графити вчера беа претходно испишани и пред домовите на Васко Ковачевски во Битола, на Петре Шилегов во Скопје, на Максим Димитриевски во Куманово и пред домот на Јован Митрески од Струга.