fbpx

Гир: За пристапниот процес во ЕУ мора да има согласност меѓу партиите

-

Амбасадорот на ЕУ во Скопје, Дејвид Гир денеска изјави дека за пристапниот процес во ЕУ мора да има согласност меѓу сите политички партии во земјава, како одговор на новинарско прашање во врска со фотографијата што се појави од опозицискиот лидер Христијан Мицкоски како влегува во седиштето на ЕУ-инфо центарот во Скопје.

„Секако одржуваме добри контакти со сите партии кои тврдат дека се посветени кон европската иднина на оваа земја со оглед на тоа дека реформите зависат од соработката меѓу поделените страни. Нема да навлегувам во детали“, изјави евроамбасадорот Гир, додавајќи дека на сите дискусии секогаш кажуваат дека стратешки интерес на ЕУ и на земјава е нејзиното побрзо приклучување кон Унијата.

Тој додаде дека реформите треба да напредуваат брзо во земјава, оценувајќи дека има напредок во некои области и институции.

Сепак, Гир дополни дека суштински елемент во пристапувањето на една земја во ЕУ се реформите во правосудството и владеењето на правото. Евроамбасадорот нагласи дека реформите во правосудството се тековен процес што мора да се движи напред, при што ЕУ го следи развојот во секоја фаза од самото отворање на преговорите до приклучувањето на земјата, во делот на правосудните реформи и владеењето на правото.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Стапија во сила договорите за зголемена мобилност и движење со лични карти во Западен Балкан

Во Северна Македонија, Албанија и Косово денеска стапија на сила трите договори потпишани на 3 ноември лани во рамките на Берлинскиот процес, со кој на граѓаните им се овозможува...
Download Premium WordPress Themes Free
Download Nulled WordPress Themes
Free Download WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
udemy paid course free download
download samsung firmware
Download Nulled WordPress Themes
lynda course free download