fbpx

Oбновени болничките соби на Клиниката за токсикологија

Предвидено е на Клиниката за токсикологија да има и нова токсиколошка лабораторија, што ќе значи третман на акутните интоксикации по најсовремените светски протоколи

-

Комплетно реновирани болнички соби опремени со нови кревети и мебел, нови тоалети и 24-часовен централен надзор и мониторинг на сите витални параметри на сите хоспитализирани пациенти, има од неодамна на скопската Клиника за токсикологија. Како што информираат во Министерството за здравство, министерот Фатмир Меџити, заедно со заменик-министерката Маја Манолева, денеска ја посетија клиниката на која се реновирани одделите за токсикологија и детоксикација.

„Инвестицијата чинеше 9,5 милиони денари. Со ова се унапредуваат условите за третман и успешно лекување на пациентите“, наведено е во соопштението на министерството.

Оттаму додаваат дека во претстојниот период е предвидено да се реновира и приземниот амбулантски простор, со што ќе се заокружи реновирањето на комплетниот амбулантско-стационарен дел на клиниката. Предвидено е и да има нова токсиколошка лабораторија, што ќе значи третман на акутните интоксикации по најсовремените светски протоколи.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ВМРО-ДПМНЕ ги изгуби управните и надзорните одбори во битолските јавни претпријатија

Продолжуваат политичките препукувања во Советот на општина Битола. Со гласовите на советниците од СДСМ, на независната листа „Поинаку“ и на Левица, вчера доцна вечер беа разрешени членовите на управните...
Download WordPress Themes Free
Download Premium WordPress Themes Free
Download Nulled WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
download udemy paid course for free
download lava firmware
Premium WordPress Themes Download
udemy paid course free download