Едно лице се бори за живот, а 10 други се полесно повредени во сообраќајната несреќа што синоќа два часа пред полноќ се случила на улицата „Александар Македонски“ во Прилеп, при судир на патничко возило „Фиат пунто“ и минибус „Мерцедес спринтер“ што превезувал работници. Двете возила се со прилепски регистарски ознаки. Патничкото возило е управувано од С.Д.(54) од Прилеп, а минибусот е управуван од И.В.(30) од Прилеп.

Според информациите возачот на патничкото возило, С.Д. е тешко повреден и е итно хоспитализиран во хируршкото одделение. Веднаш е извршена потребната хируршка интервенција кај пациентот, но тој се уште е во критична состојба. И сопатникот на ова возило Д.Ј. (44) и уште деветте други патници во минибусот се повредени во несреќата. На сите им е пружена потребната помош во хируршко и ортопедско одделение.

-Земена е крв за анализа, за да се утврди евентуално присуство на алкохол во крвта на возачите. Издадени се наредби за определување на исправност и оштетеност на возилата. Извршен е увид од дежурен јавен обвинител и екипа од Полициската станица во Прилеп. Се е фотографирано и скицирано, подигнати се траги од местото, издадени соодветни наредби. Се работи на расчистување на случајот – соопшти Милка Спиркоска, јавен обвинител од ОЈО-Прилеп.