fbpx

Докторот Фазлиу ги споделува искуствата од борбата против корона вирусот во земјава

-

Адурим Фазлиу е млад доктор кој штотуку ја започнал својата кариера во оваа професија. Во нормална ситуација, во оваа рана фаза од кариерата, тој би требало да има поинаква рутина на работа, да ја истражува својата професија, да ги проучува најситните детали и секој ден сѐ повеќе и повеќе да се заљубува во неа, пишува „Порталб.мк“.

Но, здравствената криза со корона вирусот што го зафати речиси целиот свет, го постави во првите редови на фронтот во борбата против непознатиот и мистериозен непријател. Вонредната состојба во нашата земја го созреа многу рано во професијата, соочувајќи го со неочекувани и непредвидени ситуации.

– Ова е првпат како здравствен работник да се соочам со ваков глобален проблем. Го доживеав многу тешко бидејќи уште од почетокот на мојата медицинска кариера бев во првите редови против оваа пандемија, која сега е главниот проблем што го мачи светот во последните неколку недели. Најголемото изненадување во ова време на пандемијата е статусот на лицето кое бара лекарска помош, без разлика дали лицето за кое станува збор е позитивно на коронарниот тест или негативно – вели Фазлиу.

Тој додава дека уште од првиот ден кога бил регистриран првиот случај на корона вирусот во Македонија, тие работат долги часови и со зголемен обем на работа.

– Од моето искуство, би го истакнал брзото ширење на вирусот и постепениот развој на симптомите до конечна манифестација на болеста како атипична пневмонија. Емоциите што се јавуваат во тимот во моментот кога ќе добиеме повици за медицинска интервенција против лице за кое постои сомневање дека е заразен со коронарна артерија не може да се опишат. Има адреналин, страв, неизвесност, нејаснотии – ни изјави Фазлиу.

Физичката и емотивната исцрпеност сигурно ги надминува, вели Фазлиу, но тој има желба да остане близу до секој на кого му е потребна помош до конечниот пораз на корона вирусот.

– Се чувствувам привилегиран поради фактот што сум дел од одделот на ЈЗУ „Здравствен дом-Скопје “, одделот за итна помош и во исто време многу горд на работата на целиот медицински персонал, кој со хируршка прецизност управува со создадената состојба, поставувајќи го како приоритет здравјето и животот на граѓанинот пред нашето здравје. Се чувствуваме изложени на ризик, затоа што во ова време кога се бара изолација и седење дома, мора да бидеме на терен, но со употреба на заштитна опрема верувам дека го спречуваме ширењето на болеста и истовремено обезбедуваме квалитетна медицинска помош – посочи Фазлиу.

Тој ги советува граѓаните да ги почитуваат препораките на релевантните институции, да избегнуваат непотребни контакти и прошетки за да се спречи ширењето на вирусот.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Сајберпанк играта „Ghostrunner“ до утре е бесплатна на „Epic Games“

Играта „Ghostrunner“ со сајберпанк тематика, паркур скокање и прекачување каде играте „уличен самурај” што користи надградена катана и кибернетски импланти, е достапна за бесплатно преземање од „Epic Games“ до...