fbpx
Таг: Итна помош

таг: Итна помош

ФОТОВЕСТ: Возило на Итна помош „настрада“ на раскрсница во центарот на Скопје

Сообраќајна несреќа меѓу автомобил и возило за Итна помош се случи попладнево во центарот на Скопје. На раскрсницата на булеварот Свети Климент Охридски и улиците Димитрија Чуповски и Митрополит Теодосиј Гологанов автомобил удрил во брзата помош која му го пресекла патот. Полициска екипа е на терен и засега нема информации за повредени лица. Инаку, една од првите работи што кандидатите...

Николовска-Димеска: Корона вирусот не направи попретпазливи, но не нѐ исплаши

Службите на Итната медицинска помош се први на одговор пред граѓаните. И при сообраќајка, при пад на улица, инфаркт, па и сега во состојба на епидемија и оваа глобална закана со корона вирусот. Д-р Гордана Николовска - Димеска во својот триесетгодишен работен стаж повеќе од дваесет години е во Итната служба во Прилеп, каде во последните две години е...

Докторот Фазлиу ги споделува искуствата од борбата против корона вирусот во земјава

Адурим Фазлиу е млад доктор кој штотуку ја започнал својата кариера во оваа професија. Во нормална ситуација, во оваа рана фаза од кариерата, тој би требало да има поинаква рутина на работа, да ја истражува својата професија, да ги проучува најситните детали и секој ден сѐ повеќе и повеќе да се заљубува во неа, пишува „Порталб.мк“. Но, здравствената криза со...

Дезинформации за починати од корона вирусот во Србија се шират преку гласовни пораки на WhatsApp

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу бргу ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до...

Филипче: Термокамерата и епидемолози на аеродромот „ловат“ заразени со коронавирусот

Термокамерата на скопскиот аеродром е веќе во функција, таму дежураат епидемиолози од Центарот за јавно здравје, а доколку некој од патниците е сомнителен за коронавирусот, со специјално возило на Брза помош ќе биде пренесен на Клиниката за инфективни болести во Скопје, рече министерот за здравство Венко Филипче денеска одговарајќи на новинарско прашање за состојбата со коронавирусот во Кина и...

Над 10 загинати во земјотресот во Албанија, силен потрес и во Босна и Херцеговина

Расте бројката на загинати и повредени лица во земјотресот во Албанија, а меѓународната заедница веќе ја испраќа првата помош за настраданите во природната катастрофа. Според последните информации на „Ал Џазира Балканс“, во земјотресот во Албанија загинале најмалку 10 лица. Министерката за здравство и социјална заштита Огерта Манастирлиу изјави дека во болниците се регистрирани 600 повредени лица, јавува „РТС“. Во меѓувреме, романската...

Министерството за здравство ќе купува уште седум возила за Итна помош

Министерството за здравство распиша тендер за седум нови возила за Итна медицинска помош, јави Порталб.мк. Бидејќи, како што објасни министерот за здравство Венко Филипче, со претходната набавка се задоволени потребите на Здравствен дом Скопје, возилата што ќе бидат купени со новиот тендер ќе се наменат за Здраствени домови во други градови. -Министерството за здравство објави оглас за јавна набавка за возила,...

Здравствен дом Охрид подновен со две нови возила и медицинска опрема

Здравствен дом Охрид со сопствени средства набави ново возило за Итната медицинска помош. Како што информираат од Министерството за здравство, амбулантното возило е со комплетна медицинска опрема и вкупната вредност на возилото изнесува 4,6 милиони денари. Медицинските екипи од Охрид се подновени и со ново возило за патронажна служба. За вработените се набавени работни униформи и обувки, а Здравствениот дом...

Филипче: Не сакаме да брзаме со физибилити-студијата за Итна помош

Група експерти ќе ја анализира физибилити-студија за јавно-приватно партнерство за Итната медицинска помош во земјава, и допрва ќе се гледа што таа содржи и засега нема да се брза со реализацијата на оваа идеја, изјави министерот за здравство Венко Филипче, пренесува Порталб.мк. -Ќе направиме работна група, која треба да ја анализира физибилити студијата за јавно-приватно партнерство за Итната помош. Не...

Шест здравствени домови добија нови возила за итна помош

Министерството за здравство, но и некои здравствени домови кои имаат Служба за итна медицинска помош, известија дека новите амбулантни возила веќе се во употреба, пренесува „Порталб“. Се работи за шест амбулантни возила, дел од пакетот на 12 амбулантни возила за кои беше потпишан тендер во декември 2018 година, и кои требаше да бидат распределени во Кичево, Дебар, Струга, Крушево, Крива...

Скопската Итна помош доби шест нови возила (галерија)

Министерството за здравство денеска предаде во употреба шест од 12-те нови амбулантни возила што беа набавени преку тендер во декември минатата година. Тие ќе се користат од Службата за итна медицинска помош во Здравствен дом Скопје, а другите шест ќе се предадат на здравствените домови во Струга, Дебар, Кичево, Крушево, Крива Паланка и Берово, извести „Порталб“. Министерот за здравство Венко...

Новите 12 возила за итна помош ќе бидат предадени в четврток

До 11 април, Министерството за здравство ќе ги прими, а потоа и ќе ги распредели сите 12 нови возила за итна помош, за кои потпиша договор во декември со компанијата „Аутомотив Груп“, која победи на тендерот, пренесува „Порталб“. „Возилата пристигнуваат по две, а до 11 април веруваме дека ќе пристигнат сите”, објаснуваат од Кабинетот на министерот за здравство Венко Филипче. Во...

Oсум комбија ќе се пренаменуваат во возила за Итна помош, 12 нови возила ќе стасаат во април

Службите за итна медицинска помош до крајот на месецот ќе ги добијат новите 12 амбулантни возила, кои Министерството за здравство ги набави лани, а дополнително ќе бидат пренаменети уште осум комбија во возила за Итна помош, рече министерот за здравство Венко Филипче, на почетокот на дводневната едукативна обука за Итна медицинска помош и менаџирање на ресурси, пренесува „Порталб“. Комбијата ќе...

Нови вработувања во скопската Итна помош по претседателските избори

Пополнувањето на медицинскиот персонал на Итната медицинска помош при Здравствениот дом Скопје, се очекува по завршување на претседателските избори, иако досега беа распишани два конкурса. Портпаролот Шпреса Асани за „Порталб.мк“, информираше дека ќе има седум нови вработувања во Здравствен дом Скопје, а во нив и нов кадар за Итната помош. - Имаше два конкурса за вработување, но бидејќи сме во...

Пет нововработени лекари во велешката Итна помош

Министерството за здравство вчера се пофали дека во Службата за итна медицинска помош во Здравствен дом Велес се вработени нови пет лекари. „Елеонора, Марјан и Сања се тројца од петте нововработени лекари во Службата за Итна медицинска помош во Здравствениот Дом Велес. Задоволни од условите за работа, практичните вештини и можностите за напредување, тие учат од поискусните колеги. Среќни се...

Филипче: Бројот на загинатите е 14, не 15, а седум се во критична состојба

Не се основани шпекулациите дека починал уште еден од повредените во вчерашната автобуска несреќа, и дека бројката се искачила на 15 загинати, соопшти министерот за здравство Венко Филипче претпладнево, по посетата заедно со премиерот Зоран Заев и вицепремиерот Бујар Османи, кој инаку е хирург, на полесно повредените кои се хоспитализирани во скопската Градска болница „8 Септември“. Премиерот Заев се заблагодари...

На Итната помош во Македонија итно ѝ е потребна помош (видео)

video
Службата за итна помош во Македонија нема доволно тимови и е неефикасна. А (не)културата на граѓаните, исто така влијае за нивната бавна реакција. За околу 2 милиони жители во функција се само 156 амбулантни возила, пренесува „Порталб.мк“. Согласно Уредбата за итна медицинска помош, во Македонија, за 1 милион и 991 илјада жители, како што е наведено во уредбата, има 285...

Хвар гледа спас во лекарка од Македонија со плата од 6.740 евра!

Жителите на општината Суќурај, во источниот дел на хрватскиот остров Хвар долго време се без лекар, а решение за нивниот проблем изгледа ќе стане лекарка од Македонија, извести хрватскиот јавен радиодифузен сервис ХТВ. И половина година откако е распишан огласот за нов лекар во амбулантата во Суќурај, од Хрватска не се јавил никој, а единствена заинтересирана била лекарка од Македонија....

Медицинските сестри немаат сигурно работно место дури ни во Итна помош

Освен физички напади, персоналот на службата за Итна медицинска помош во Македонија се соочува и со уцени, со проблемот на недостиг на униформи и имаат низок бенефициран стаж. Сите овие случаи, според една медицинска сестра вработена во Здравствен дом - Скопје, чиј идентитет е познат на редакцијата на „Порталб“, се резултат на незадоволство на граѓаните спрема службата од една...

Итната помош треба да го промени името во „Итна помош со стари возила“ (инфографик)

Проблемот со амбулантните амбуланти во Македонија, покрај нивниот број, лежи во подготвеноста на возилата. Според податоците, Македонија главно има стари и амортизирани возила што треба да им служат на околу 2 милиони луѓе. Нај амортизирани возила има Кичево, додека најстарото возило го има Пробиштип, пренесува „Порталб.мк“. Состојбата е најлоша во Кичево Во Кичево служба на Итна помош се врши со две...

Владата одлучи професионалните возачи побрзо да добијат пасоши

Министерот за транспорт и врски денеска по владината седница се пофали дека владата донесе одлука за воспоставување на брза лента за издавање на патни документи за сите професионални возачи. Како...