fbpx
Таг: превенција

таг: превенција

Над 420.000 луѓе имаат висок крвен притисок, многумина не ја земаат потребната терапија

Лошиот стил на живот, односно дебелината, неактивноста и загадениот воздух, се само некои од ризик факторите кои придонесуваат за појава на хипертензија (висок крвен притисок). Официјална статистика за точниот број на лица со оваа дијагноза во земјава нема, но интернисти и кардиолози тврдат дека бројката расте, а се забележува и намалување на старосната граница. Иако официјални бројки нема, Министерството за...

МЗ: ПАП тест и преку мобилните гинеколошки амбуланти

Во текот на годината пациентката која ќе се јави кај матичен гинеколог може да направи и дополнителен гинеколошки преглед со ПАП тест, согласно медицинска индикација утврдена од матичниот гинеколог. Дополнителните прегледи утврдени од матичниот гинеколог се на товар на ФЗОМ, а пациентот плаќа партиципација за прегледот, порачува Министерството за здравство (МЗ). Во Програмата за скрининг за рак на грло на...

Докторка од Скопје во тимот експерти формиран од Џо Бајден, бараат лек кој ќе ја намали смртноста од рак за 50 отсто

Д-р Татјана Колевска е онколог, хематолог и медицинска директорка која ја води националната онколошка програма на американската компанија „Каисер Перманенте“ во Калифорнија, што покрива грижа и лекување на повеќе од 12 милиони луѓе низ САД. Д-р Колевска, која инаку е родена во Скопје, води многу клинички студии што постојано истражуваат нови лекови за ракот. Неодамна беше гостинка во Белата...

До Здравствениот инспекторат постојано стасуваат пријави за нехигиена во училиштата

Во Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ), постојано стасуваат пријави од училишта во кои хигиената не е на задоволително ниво, вели за Мета.мк в.д. директорката на Инспекторатот, д-р Рената Младеновска. Според неа, пријавите стасуваат од родители, односно од претставниците на Советите на родители, но и од самите наставници кои работат во училиштата во кои не се одржува хигиена. Изминатиов период...

Шеќерна болест: Вкупно 130.000 заболени, 4.000 нови случаи за само една година

Во Република Северна Македонија, околу 130.000 лица имаат дијабетес, а бројката постојано е во пораст, информира за Мета.мк д-р Ирфан Ахмети од Клиниката за ендокринологија, кој е и претседател на Националната комисија за дијабетес. Тој вели дека во споредба со лани, на ниво на држава бројот е зголемен за 4.000 нови пациенти, што според него, е загрижувачки податок. На годинешното...

Младите против насилство: За успешна превенција од радикализација неопходен е поттик на талентите на младите

Во светот сè уште се соочуваме со безбедносни предизвици. Подрачјето на Балканот, поготово на Западен Балкан е подрачје кое традиционално се соочува со одредени безбедносни проблеми. Не може да збруваме само со верски екстремизам, туку и со етнички екстремизам, а во некои случаи и со десничарски екстремизам. Значи мора да работиме на превенција, а за тоа да го постигнеме...

Грижи се машки – Вклучување на мажите во превенција на родовото насилство

Во присуство на домашни и странски говорници, вчера 9 декември, се дискутираше за советувањето и работата со сторители на родово базирано насилство, аспектот на превенција на родово базираното насилство и поголемо вклучување на мажите во борбата против оваа појава. Конференцијата во организација на Реактор – истражување во акција и ХЕРА – Асоцијација за здравствена едукација насловена „Грижи се машки...

Дискусија на ИДСЦС: Заштитата и подготвеноста за заштита од несреќи и катастрофи се најбитни

Заштитата и подготвеноста се најважни, така што акцентот треба да биде ставен на превенција и интензивно инвестирање во системот за управување со кризи за соодветни реакции. Потребен е јасен и транспарентен процес на проверка од потенцијални ризици при носење на секоја одлука. Тоа е порака од Ивана Најдоска, Програмска директорка на Институт за демократија „Социетас Цивилис“ – Скопје (ИДСЦС), која...

Светски ден за борба против ХИВ/СИДА: Годинава има нови 29 случаи, на терапија се 306, а починале шестмина

Годинава, заклучно со 30 ноември во државава се регистрирани вкупно 29 нови лица со потврдена ХИВ-инфекција, кои се од различни возрасни групи, од 20 до 69 години. Сите новодијагностицирани се од машки пол, а според начинот на пренос, кај 25 лица инфекцијата се случила кај мажи кои имаат сексуални односи со мажи, а 4 лица се изјасниле како хетеросексуалци. Половина...

Д-р Стевановиќ: Потребна ни е дисциплина, оние со лесни симптоми на ковид-19 да се изолираат дома

Директорката на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби, д-р Милена Стевановиќ информираше дека е започната хоспитализација на пациенти во модуларната болница во непосредна близина на клиниката, која има капацитет од 70 кревети и истата е целосно опремена за третман на пациентите со ковид-19. „Постои систем на мобилизирање на медицински персонал, како среден медицински персонал, така и лекарски и специјалистички....

Oсмани бара да се назначат ковид координатори во секоја компанија и институција

Отворање на нова позиција на ковид координатор во секоја институција и во секоја компанија. Тоа го препорача денеска од Штип координаторот на Општинските кризни штабови, Бујар Османи. Вицепремиерот смета дека оваа болест и епидемија ќе трае и за да се заштитиме од економски загуби, најдобро е да се обезбеди човек, кој ќе се грижи за спроведувањето на протоколите и...

Институциите да развијат нови начини за пријавување семејно насилство и транспарентно известување, бараат невладините

Потребна е поголема информираност за заштита и превенција од семејно, родово базирано и интимно партнерско насилство, како и достапност и видливост на информациите, се вели во последната анализа на Националната мрежа против насилство врз жените и семејно насилство за периодот од 14 април до 15 мај 2020 година. Оттаму посочуваат дека иако дел од државните институции се ангажирале и...

Од понеделник јавниот превоз во Скопје ќе функционира непрекинато од 5 до 19 часот

Фото: Борче Поповски
Скопскиот јавен превоз од понеделник (18 мај) ќе функционира непрекинато во периодот од 5 до 19 часот, информираат од ЈСП-Скопје. Заедно со укинувањето на двосменскиот режим на сообраќај на возилата, автобусите на ЈСП и на приватните превозници ќе сообраќаат по саботен возен ред. Исклучок ќе бидат градските линии 9, 19, 20 и 23, кои ќе возат по редуциран делничен...

Малолетниците и повозрасните од 67 години ќе имаат право да се движат како и другите граѓани, одлучи Уставен суд

Уставниот суд контра препораките на Комисијата за заразни болести. Судиите на денешната седница времено ја запреа одлуката за посебен режим за движење на лицата помлади од 18 години и на повозрасните од 67 години, која што Владата ја донесе заради заштита од корона вирусот. Со оваа одлука на Судот, овие категории ќе можат да се движат како и останатите...

Филипче со својот грчки колега ќе разговара за координација помеѓу двете држави за патувањатa

Министерот за здравство Венко Филипче ќе патува во Атина каде што со неговиот грчки колега ќе разговара за координација помеѓу двете држави околу патувањата и отворањето на границите. Тој на денешната прес-конференција посочи дека Европската комисија вчера излегла со пакет мерки за патување во ЕУ и согласно препораките за координирано делување, денеска ќе се одржи тој состанок во Грција. - На...

Брошура на Министерството за здравство со совети за трудниците во услови на Ковид-19

Министерството за здравство, во соработка со УНФПА и ХЕРА, изготви препораки и брошура на македонски и на албански јазик за здравствена заштита на бремените жени, позната како антенатална или интерпартална грижа, во услови на Ковид-19. Брошурата е наменета за трудници и содржи совети за одржување на нивното здравје, превенција од вирусот, објаснување на симптомите, препораки како да се постапи доколку...

МВР за еден ден евидентирал 112 лица што не носат маски, казните се по 20 евра

Министерството за внатрешни работи (МВР) во своите соопштенија почна да објавува статистика и за тоа колку граѓани се затекнати без носење на лична заштита на јавно место. Полицајците само во текот на изминатото деноноќие евидентирале 112 лица кои ја прекршиле оваа владина мерка. Неносењето маска на носот и устата повлекува прекршочна казна во износ од 20 евра, а според...

Полицискиот час нема да се укине, по шопинг и во кладилница со маска и во ограничен број

Комисијата за заразни болести ќе испрати предлог до Владата за олабавување на мерките и да се овозможи ставање во функција најпрво на центрите за едукација, испитните центри, спортските обложувалници и затворените трговски центри, информираше на прес-конференција министерот за здравство Венко Филипче. Овие дејности би функционирале во часовите во кои е дозволено движење на населението. Засега не се планираат промени...

Спасовски: Очекував верските заедници повеќе да се грижат за животот и здравјето на граѓаните

Со верските заедници имавме добра комуникација и сите заедно разговаравме колкава е важноста на здравјето и животот на граѓаните и дека тоа нема поголем приоритет. Од тоа нема поединечен интерес, на одредена група, на верска заедница, политичка партија. Со овие зборови техничкиот премиерот Оливер Спасовски денеска го коментираше вчерашното собирање на стружани на литијата по улиците низ градот.  Спасовски...

Зонското паркирање е времено укинато во некои градови, во Скопје непречено работи

Епидемијата на корона вирусот доведе до привремено укинување на зонското паркирање во некои од градовите во земјава. Во Охрид и Куманово платениот паркинг беше укинат со воведувањето на полицискиот час и мерките за заштита од Ковид-19 во текот на март, но во овие градови од неделава повторно ќе се наплаќа паркирањето за секој изминат час. Општина Штип, пак, допрва ќе...

Секоја осма компанија во Германија користи вештачка интелигенција

Во Германија, една од осум компании користи вештачка интелигенција (ВИ), покажа истражувањето објавено вчера од Федералниот завод за статистика, пренесе германската новинска агенција ДПА. Дали користите вештачка интелигенција? Вакво писмено...