fbpx

Денеска 201 нов случај на ковид-19, пријавени се пет починати лица

-

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.986 тестови, а регистриран е 201 нов случај на ковид-19, при што најголем број од новозаболените се од: Скопје – 111, Битола – 27 и Кавадарци – 19. Од вкупниот број на позитивни случаи (201), регистрирани се 37 реинфекции.

Во текот на изминатите 24 часа, се регистрирани две починати лице од Куманово (75г) и Тетово (83г), при што двете лица се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени три починати лица од: Охрид(1), Гостивар (1) и Виница(1), на возраст од 43 години до 76 години. Пријавените лица се починати во период од 21.03.2022 до 26.03.2022 година.

Од вкупниот број на починати лица (5) , кај сите починати лица се регистрирани коморбидитети.

Во изминатово деноноќие регистрирани сe 249 оздравени пациенти од ковид-19.

Досега во земјата се направени вкупно 1.964.475 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 306.178, бројот на оздравени пациенти е 295.237, на починати е 9.226, а бројот на активни случаи на ковид-19 изнесува 1.715.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Експанзијата на Елден Ринг најавена за 20 јуни, преднарачки може да се прават уште сега

Експанзијата на Елден Ринг „Shadow of the Erd Tree“ е најавена за 20 јуни, но преднарачки на Steam може да се прават уште сега. Ви ја препорачуваме основната верзија...