fbpx

Денеска 133 нови случаи на ковид-19, пријавено е едно починато лице

-

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.833 тестови, а регистрирани се 133 нови случаи на ковид-19, и тоа најмногу во: Скопје – 78, Битола – 16 и Велес – 14.

Од вкупниот број позитивни случаи (133), регистрирани се 20 реинфекции на ковид-19.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза Kовид-19 од Мој Термин, дополнително, на 8 април, е пријавено едно починато лице од Струга (73г), починато во болнички услови.

Во изминатово деноноќие регистрирани сe 156 оздравени пациенти од ковид-19.

Досега во земјаvа се направени вкупно 1.999.002 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица од почетокот на епидемијата изнесува 308.752, бројот на оздравени пациенти е 298.688, на починати е 9.263, а бројот на активни случаи на ковид-19 изнесува 801.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Од понеделник субвенционираниот студентски оброк ќе се исплаќа на неделна основа

Од 1 март се менува начинот на кој се исплаќа субвенционираниот студентски оброк. Наместо на дневна основа, од понеделник паричните средства за оваа мерка ќе се исплаќаат одеднаш за шест...