fbpx

Бектеши: До крајот на април одлука за снабдувачот на домаќинствата со струја

Одговарајќи на прашање за испорачаните превисоки сметки од актуелниот снабдувач, тој порача дека граѓаните може да поднесат жалби во РКЕ

-

До крајот на април треба да се донесе одлуката кој ќе биде новиот универзален снабдувач со струја (што ги опфаќа домаќинствата) и потоа одлуката ќе биде доставена до Владата, информираше министерот за економија Крешник Бектеши денеска, одговарајќи на новинарски прашања по прес-конференцијата за субвенциите за набавка на инвертер-климатизери.

„За универзалниот снабдувач се добиени три понуди, постапката е во тек, комисијата работи и има рок да донесе соодветна одлука до крајот на април за да и предложи на Владата. Граѓаните секако дека ќе имаат универзален снабдувач во предвидениот рок“, рече Бектеши.

Тој вели оти не очекува повисоки цени на струјата од 1 јули годинава, кога избраниот универзален снабдувач со струја ќе почне да ја врши функцијата.

Одговарајќи на прашање за испорачаните превисоки сметки од актуелниот снабдувач, тој порача дека граѓаните може да поднесат жалби во РКЕ.

„Ако сметаат дека има некоја грешка или злоупотреба граѓаните секогаш имаат право на жалба до РКЕ“, наведе Бектеши.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ЦУК: Спасен овчар и стотина негови овци, биле заглавени на остров на надојдената Црна Река

Центарот за управување со кризи соопшти дека е спасен овчар кој, заедно со неговите овци, ненадејно се нашол на речен остров, откако реката Црна надошла. „На Единствениот број за итни...