fbpx

АРМ денеска купи 14.000 униформи за 60 евра по комплет – ќе ги добие во март

-

Министерството за одбрана денеска објави известување за склучен договор за јавна набавка на 14.000 комплети воено-теренска униформа.

По цена од околу 840.000 евра, АРМ до крајот на март треба да добие комплети од капа, палто и панталони изработени по нејзина спецификација. Набавката, чиј главен критериум била најниската цена, ја добила фирма од Штип, а платното и униформите ќе ги изработи фирма од Истанбул, Турција, како подизведувач, стои во договорот.

Министерството за одбрана огласот за оваа набавка го распишало на 18 септември, а сите пријавени биле обврзани да достават примероци за утврдување на квалитетот.

Набавката на униформи е дел од категоријата „стоки и услуги“ за која Министерството за одбрана догодина ќе има 30 милиони евра. Со тие пари војската треба да купи и чизми, храна, резервни делови, да плати обуки и школувања на припадниците на АРМ. Тоа е една од поголемите категории во армискиот буџет за 2019 година, кој, како што во ноември најави министерката за одбрана  Радмила Шекеринска, е за третина поголем од годинешниот.

– Минатата година одбранбениот буџет порасна за 15 отсто, а зголемувањето за 2019 во споредба со ребалансираниот буџет за 2018 изнесува над 33 отсто – рече Шекеринска.

Во буџетот за следната година, кој е околу 135 милиони евра, АРМ ќе има повеќе пари за опремување и модернизација. Оваа ставка од досегашните 10 е зголемена на 15 проценти, или на повеќе од 20 милиони евра. Со нив, како што најави министерката,  ќе се започне процесот на модернизација на Армијата, почнувајќи со единиците декларирани за учество во меѓународни операции.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

„Костал Македонија“ ќе вложи 50 милиони евра во фабрика за полначи на електрични возила

„Костал Македонија“ ќе инвестира нови 50 милиони евра во изградба на фабрика за производство на полначи за електрични и хибридни возила во периодот од јули 2023 до декември 2026...
Download WordPress Themes Free
Free Download WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
Download WordPress Themes Free
udemy paid course free download
download lenevo firmware
Premium WordPress Themes Download
free online course