fbpx
Таг: АРМ

таг: АРМ

Американски војници на „Криволак“ со хеликоптери вежбаа со припадници на АРМ

Министерката за одбрана Славјанка Петровска и амбасадорката на САД, Анџела Агелер денеска го посетија армискиот полигон „Криволак“, каде се изведе вежба со хеликоптери од типот „Black Hawk“ на копнените сили на САД, поддржани од припадници на Армијата, информираат од Министерството за одбрана. Министерката Петровска изрази задоволство што во изминатиот период полигонот „Криволак“ се користи од страна на армиите на сојузничките...

САД со дополнителни финансии од 31 милион долари за опремување на македонската армија

Македонско – американската одбранбена соработка се продлабочува на највисоко ниво, при што САД ќе одвојат дополнителни 31 милион долари за опремување и модернизација на Армијата на Северна Македонија, информираат од Министерството за одбрана. Со оваа финансиска поддршка, Соединетите Американски Држави продолжуваат да го поддржуваат процесот на модернизација и опремување на Армијата согласно највисоките стандарди на Алијансата. „Овој финансиски пакет следи по...

Четириножните „војници“ на АРМ неуморно работат на откривање преживеани во Караманмараш [ГАЛЕРИЈА]

Инструкторите, Борче со лабрадорот Кони (црното куче) и Сашо со белгискиот овчар Пикси (кафеното куче) се во неуморно пребарување низ урнатините на Караманмараш, со надеж за пронаоѓање и спасување на човечки животи, соопшти АРМ. Армиските четвороножни херои со нивните инструктори од Центарот за одгледување и обука на кучиња беа во состав на екипата кои пронајдоа и спасија еден детски живот. https://meta.mk/spasuvachite-od-dzs-spasija-zhena-shto-bila-114-chasa-vo-urnatinite-vo-adijaman/ Во...

Спасувачите од ДЗС спасија жена што била 114 часа во урнатините во Адијаман

Спасувачите од Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) на Северна Македонија вчера извлекоа жива жена од урнатините на зграда во Адијаман, откако таа минала 114 во кршот, по катастрофалните земјотреси што во понеделникот рано наутро ги погодија југоисточна Турција и северозападна Сирија Успехот на ДЗС бил поздравен со овации. Спасената жена е 38-годишната Мелтем Унсал.

(Видео) Војниците на АРМ спасија 5 годишно дете од урнатините во Караман Мараш

Припадниците на македонската Армија вчера по 6 часовно расчистување на рушевините успеаа да го спасат пет годишниот Сулејман од урнатините во Турција. Армискиот тим, како што соопшти Министерството за одбрана, учествуваше во спасувачка акција во градот Кахраманмараш. Тие за време на долгата акција, слушнале детски глас по што заедно со турскиот тим за пребарување и по четири часовното максимално ангажирање...

Владата ќе испрати нови 68 лица да помогнат во Турција, како и опрема и возила за спасување

Македонија ќе испрати 36 припадници на Армијата од Баталјонот за специјални единици, како и 32 лица од Дирекцијата за заштита и спасување, за учество во хуманитарната операција во Турција. Ваква одлука за дополнителна помош донела попладнево Владата. „Се испраќа и комплетна специјализирана опрема и материјално–технички средства за пребарување и спасување од урнатини, 10 возила за транспорт на опремата и луѓето“,...

Граѓани, институции, градоначалници од земјава праќаат помош за настраданите во Турција и Сирија

Додека Светската здравствена организација прогнозира дека дури 23 милиони луѓе може да бидат погодени од разорните земјотреси во Сирија и во Турција, светот се мобилизира и веќе започна да испраќа помош за тамошното настрадано население. Во силните вчерашни земјотреси загинаа повеќе од 5.000 лица, а илјадници се повредени. На социјалните мрежи постојано се објавуваат видеа од луѓе кои бараат...

Центарот за обука на пилоти на АРМ станува официјален НАТО центар

Армискиот Сквадрон за обука и тренинг, попознат како Центар за обука на пилоти, од денеска се приклучи на центрите за обука на пилоти во Чешка и во Италија како официјален НАТО центар кој е дел од структурата за летачка обука на Алијансата во Европа, соопшти Министерството за одбрана. „Со приклучувањето на овој Центар во НАТО структурата за летачка обука во...

Нови 200 професионални војници во редовите на македонската армија

Бидете горди што станувате дел од институција која функционира како едно семејство кое не препознава пол, вера, етничка припадност, институција која е најпочитувана, најценета, им порача министерката за одбрана Славјанка Петровска, на новите 200 професионални војници кои денеска станаа дел од Армијата. Петровска кажа дека македонската армија е силна, опремена и способна да одговори на сите предизвици. „Ова е институцијата...

Македонскиот буџет за одбраната догодина ќе се зголеми за над 24 отсто

Македонскиот буџет за одбрана во 2023 година ќе изнесува 274 милиони евра и ќе биде зголемен за 24,45 отсто во споредба со годинешниов буџет, односно државата за одбраната ќе издвои 1,85 отсто од БДП. Ова денеска го соопштија премиерот Димитар Ковачевски и министерката за одбрана Славјанка Петровска. Предложениот буџет на одбраната и во 2023 година бележи континуирано зголемување и овозможува...

Претседателот Пендаровски ја посети Врховната команда на сојузничките сили за Европа на НАТО

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Монс, Белгија, ја посети Врховната команда на сојузничките сили за Европа на НАТО, каде имаше и средба со Врховниот командант, генерал Кристофер Каволи. Во рамки на посетата, претседателот Пендаровски оствари средба со припадници на Армијата на Република Северна Македонија распоредени во Врховната команда на сојузничките сили за Европа, соопшти Кабинетот на претседателот.

Не е точно дека министерката Петровска прави список за мобилизација на војници во Украина

Вистиномер праша во Министерството за одбрана дали е точно дека министерката Петровска подготвува список за мобилизација на војници во Украина, како што тврди постот,  оттаму ги демантираа ваквите информации. „Неточно е тврдењето дека Министерството за одбрана или министерката подготвуваат списоци за мобилизација“, велат од МО.  Министерката за одбрана досега во неколку наврати изјави дека Македонија ќе праќа воена опрема...

Петровска негира дека имала проблем да обезбеди војници за борбените групи на НАТО во Романија и Бугарија

За изнесените тврдења во објавата, дека имало притисок од НАТО офицери на САД врз министерката за одбрана, Славјанка Петровска поради тоа што наводно не можела да обезбеди илјада војници од АРМ да се вклучат во Бугарија и Романија, не се посочува ниту еден извор, ниту, нечија изјава, ниту, пак, поблиску се лоцира од каде потекнува оваа (дез)информација. Министерката Петровска...

Идејата да се врати воениот рок е личен став на началникот на Генералштабот на АРМ, а не некаков план за во иднина

На овој пост му недостига контекст. Точно е дека началникот на Генералштабот на АРМ изјавил дека е потребно да се врати задолжителниот воен рок во Македонија, но тоа е негов личен став, а не некаков предлог или план како тоа би изгледало. Идејата за враќање на воениот рок не се разгледува во Министерството за одбрана, а како можна ја...

САД ќе ѝ доделат на земјава средства од 78 милиони долари за армијата, најмногу од земјите во регионот

Армијата на Република Северна Македонија добива 78 милиони долари американска поддршка во развојот на своите капацитети, модернизацијата, опремувањето и развојот на капацитетите за сајбер одбрана, информираат од Министерството за одбрана. „Американската поддршка е во насока на достигнување на НАТО целите на способности и зголемување на интероперабилноста со американските вооружени сили и со сојузниците во Алијансата. Членството во НАТО е уште...

АРМ го одбележа својот триесетгодишен јубилеј

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на централната свеченост, што по повод 18 Август – Денот на Армијата на Република Северна Македонија и јубилејот „30 години Армија“, се одржа во касарната „Илинден“ во Скопје. Во рамки на централната свеченост, тој ги одликуваше првиот министер за одбрана, Трајан Гоцевски, Логистичката база при Армијата и Организацијата на резервни офицери на Република...

Генералштабот и МО ги одликуваа најзаслужните пред 30-годишниот јубилеј на АРМ

На свечен собир во Домот на Армијата во Скопје, во рамките на завршните активности со кои Армијата на Република Северна Македонија (АРМ) го одбележува својот 30 годишен јубилеј, беа доделени голем број на признанија за остварените резултати и придонесот за Армијата на од составот на Генералштабот и Министерството за одбрана, како и унапредувања во повисок чин на припадници на...

Вистиномер: Македонската химна при пречекот на шпанскиот премиер не беше изведена надвор од протоколот

Воениот оркестар на Армијата на Република Северна Македонија, согласно воениот и државен протокол, се ангажира при пречек на странски државници на највисоко ниво, при што секогаш и без исклучок се интонираат инструментални верзии на државните химни. Оттука, не може да се каже дека кој било стих од химната бил скратен бидејќи стихови воопшто не се изведуваат при вакви церемонии....

Северна Македонија ќе донира тенкови на Украина

Министерството за одбрана и Армијата на С. Македонија потврдија дека ќе се донираат тенкови на Украина. Се работи за тенкови од третата генерација. Засега не се знае колку тенкови ќе бидат донирани. „Согласно донесените одлуки од страна на Владата, Република Северна Македонија во неколку наврати донираше воена опрема за Украина во согласност со нивните барања и потреби, а во координација...

МО: Лицето кое упатува погрдни зборови кон полицијата не е дел од „Волците“

Откако на социјалните мрежи и во дел од онлајн медиумите се појави видео во кое наводен член на специјалната единица „Волци“ упатува навреди и закани кон припадниците на полицијата, од Министерството за одбрана демантираат дека тој е дел од Армијата. Поточно, потенцираат дека во ноември 2021 година лицето добило отказ од АРМ. „Во врска со видеото кое се шири низ...

Битолчани на протест за смртта на Јана: „Немаме солзи да ви ги исплачиме гревовите“

Под мотото „Правда за Јана“, „Сите сме Јана“ на плоштадот „Магнолија“ во Битола се одржа протест за смртта на шестгодишното девојче кое минатата среда почина на детското одделение во...