fbpx
Таг: униформи

таг: униформи

Набавени 7.000 борбени униформи за АРМ и 700 униформи за специјалците

Министерството за одбрана (МО) соопшти дека набавило 7.000 нови борбени униформи за припадниците на АРМ. Баталјонот за специјални операции добива нови 700 комплети на борбени униформи, специјално дизајнирани според нивните побарувања. Новите униформи вчера пристигнаа во касарната Ѓорче Петров во Скопје. Со ова целосно се завршува опремувањето на Армијата со нови борбени униформи, извести МО. „Пред само неколку години, еден од...

АРМ денеска купи 14.000 униформи за 60 евра по комплет – ќе ги добие во март

Министерството за одбрана денеска објави известување за склучен договор за јавна набавка на 14.000 комплети воено-теренска униформа. По цена од околу 840.000 евра, АРМ до крајот на март треба да добие комплети од капа, палто и панталони изработени по нејзина спецификација. Набавката, чиј главен критериум била најниската цена, ја добила фирма од Штип, а платното и униформите ќе ги изработи...

Независниот синдикат се жали дека не се набавуваат униформи, МВР демантира

Независниот синдикат на полицијата денеска повторно се пожали дека полициските службеници не добиле униформи, по што реагираше Министерството за внатрешни работи (МВР), велејќи дека постапките течат, а дел од униформите и опремата се веќе набавени. Претседателот на синдикатот, Гоце Делчев Тодев, пред Министерството за внатрешни работи рече дека полициските службеници сами се снаоѓаат и шијат или купуваат униформи од дивите...

Спасовски и Македонскиот полициски синдикат договориле работни групи за платите

На денешната работна средба на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски со делегација на Македонскиот полициски синдикат, предводена од претседателот Ацо Антовски, било договорено заедничко решавање на проблемот со платите, соопшти МВР. Спасовски и Антовски се договориле заради ветеното усогласување на платите на вработените во МВР со платите на вработените во сродните институции во државата и полициите во опкружувањето, во...

МВР: Подготвени сме за разговор за синдикалните барања

Министерството за внатрешни работи (МВР) по денешниот протест на Независниот синдикат на полицијата во центарот на Скопје, кој заврши пред Владата, порача дека е секогаш подготвено  за отворен разговор и за наоѓање решенија за секое барање или предлог на синдикалните организации на полициските службеници и на други вработени во институцијата. Од министерството посочуваат дека од доаѓањето на актуелното раководство на...

Спасовски: Опремувањето на полицијата е врвен приоритет на МВР

Опремувањето на полицијата е врвен приоритет на Министерството за внатрешни работи, изјави министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, кој денеска во касарната во Ѓорче Петров во Скопје присуствуваше на промоцијата на 15 комбиња набавени за потребите на Единицата за брзо распоредување. - Со ова се зголемува ефикасноста на единицата, а со тоа и безбедноста на граѓаните. Опремувањето на полицијата е...

Шекеринска: Ќе се залагам за поголем буџет на АРМ и за партиите да се држат подалеку од неа

„Силно ќе се залагам за зголемување на буџетот на АРМ и за подобрување на професионализацијата во неа. Армијата да биде забрането место за сите политички партии, вклучително и за партијата од која доаѓам“, нагласила министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, на денешната средба со началникот на АРМ, генерал потполковник Методија Величковски, соопшти Министерството за одбрана. Министерката му порачала на генералот Величковски дека...

ВМРО-ДПМНЕ: Џафери ја почна двојазичноста

Нелегално избраниот претседател на Собранието, Талат Џафери, поддржан од СДС, почна да го применува албанскиот јазик како јазик на кој Собранието се обраќа до јавноста, покрај македонскиот, давајќи ни само мал поглед како ќе се одвива и ќе се имплементира двојазичноста на дело, обвини ВМРО-ДПМНЕ. Партијата вели дека Џафери кажал „дека нема намера да го почитува сегашниот закон за употреба...

Заев за БТВ: Ќе му докажеме на Иванов дека ја гарантираме унитарноста на Македонија

„Господинот Иванов го крши Уставот, ја штити владејачката гарнитура и сето тоа го прави за да нема трансфер на власта и да нема одговорност на врхушката на нашите политички опоненти. Јас сум убеден дека со овие чекори што ги преземаме, ќе дојде до доделување на мандатот од Ѓорге Иванов кај нас за да формираме влада и во македонското Собрание...

Османи: Двојазичните банкноти и униформи не се неуставни

И двојазичните банкноти и униформите ќе бидат уставни, вели портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, во изјава за „Радио Слободна Европа“ по денешната прес-конференција на Зоран Заев. Лидерот на СДСМ рече дека тие би биле спротивни на уставните одредби, односно дека така сугерирале експертите што ги консултирала неговата партија. - Ние сметаме дека се целосно во рамки на Уставот, како што и...

Офицерите и подофицерите на АРМ со нови униформи

Со церемонија во Домот на АРМ во Скопје, денеска Министерството за одбрана ги промовираше новите службени униформи за офицерите и за подофицерите на АРМ, кои од денеска ќе бидат во употреба. Униформите ги претстави министерот за одбрана, Зоран Јолевски, кој посочи дека службените униформи се македонски производ – производството на ткаенината и шиењето е извршено во Македонија. Набавката е реализирана...

СДСМ: Kако со плата помала од 10.000 денари да се обезбедат 9.000 денари по ученик?

Залудно ВМРО-ДПМНЕ на Никола Груевски и министерот - лажго Спиро Ристовски се фалат дека вовеле „концепт на бесплатно образование“, кога трошоците за почеток на учебната година за еден ученик изнесуваат колку една минимална плата од 9.000 денари, се вели во соопштението на СДСМ. Од опозициската партија велат дека за да ја почнат учебната година, родителите се изложени на огромни трошоци. „Плаќаат за тетратки,...

Две лица во црна облека им се заканиле на вработени во тетовски „Водовод“, полицијата го истражува случајот

Министерството за внатрешни работи нема евидентирано лица во црни униформи кои легитимираат граѓани, туку е евидентирана само пријава дека две непознати лица им се заканиле на работници на тетовски „Водовод“ да запрат со работата, изјавил во телефонски разговор за телевизија „Телма“, заменик министерот за внатрешни работи, Земри Ќамили. Тој нагласил дека е лошо пренесена негова изјава од страна на порталот...

Командант Пантери: Патролираме со 250 вооружени луѓе

Командант Пантери вели дека се точни гласините дека во земјата патролираат членови на гардата на Илирида
Ндрецај Хамди од Урошевац, наречен командант Пантер, вели дека се точни гласините дека во земјата патролираат членови на гардата на Илирида облечени во црни униформи, објави телевизијата „Алсат-М“. - Гардата или 250 членови се лесно вооружени и како набљудувачи патролираат во неколку градови во Македонија – изјави Пантери за „Алсат-М“.  

Ќамили: Лица во црни униформи легитимираат во Тетовско

Им се заканувале на вработени во „Водовод“ Тетово
Земри Ќамили,заменик министерот за внатрешни работи, вчера потврди дека во Tетовско, лица во црни униформи легитимирале граѓани и им се заканувале. - Во неделата е евидентиран случај кога непознати лица, облечени во црно, но без обележја, им се заканувале на вработени во тетовски „Водовод“, но не се претставиле како претставници на Илирида - изјави Ќамили.  

ЕУ грант од 70 милиони евра за скопската пречистителна станица, се чека договорот за изведувач

С. Македонија доби грант од 70 милиони евра од Европската Унија, со што се заокружи финансиската конструкција потребна за изградба на скопската пречистителна станица  тешка 200 милиони евра. Договорот...