fbpx
Пребарај

преспански договор - Резултати од пребарувањето

Ако не сте задоволни со резултатите, пребарајте уште еднаш

„Фотошопирана“ стара фотoграфија се споделува како нова за да се нападне Преспанскиот договор

Фотографијата која се споделува не е нова, како што сака да прикаже објавата која ја анализираме и уште помалку има некаква врска со Преспанскиот...

Измислена изјава на Коѕијас за Преспанскиот договор се споделува на социјалните мрежи

Во колумната што ја напиша за Катимерини поранешниот грчки министер за надворешни работи Никос Коѕијас, на ниту едно место не пишува дека тој избришал...

Не е вистина дека Преспанскиот договор е неважечки

Преспанскиот договор е меѓународен и билатерален, потпишан и ратификуван од страна на двете земји. Тој е дел од внатрешниот правен поредок и на Северна...

Ќе го урнат ли Мицкоски и Мицотакис Преспанскиот договор

Преспанскиот договор има извесна „сива зона“ која може да се толкува различно и токму затоа е направен така, со цел да се чита пошироко...

Мицотакис: Отстапувањата од Преспанскиот договор ќе имаат последици во билатералните односи и патот кон ЕУ

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис во интервју со грчката телевизија „Скај“ изјави дека непочитувањето на сите одредби на Преспанскиот договор може да има последици врз...

Го прекрши ли Сиљановска Давкова Преспанскиот договор – реакции од меѓународната заедница

Меѓународната јавност и дел од домашните политички актери јавно реагираа откако на денешната инагурација, новата претседателка Гордана Сиљановска Давкова, во заклетвата не го кажа...

Грчки „Катимерини“: Преспанскиот договор оспорен во предизборната дебата во Северна Македонија

Изборната кампања за претстојните претседателски и парламентарни избори во државата предизвика интерес и во грчката јавност, најмногу поради изјавите на лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ,...

Со Преспанскиот договор не е изгубен терминот Македонец

Со Преспанскиот договор не постои никаква националност „граѓани на Северна Македонија“, како што се тврди во објавата која ја анализираме. Државјанството е Македонско/граѓани на...

Уставниот суд не поведе постапка за Преспанскиот договор

Претседателката на Уставниот суд, Добрила Кацарска на прес-конференција соопшти дека судот решил да не поведе постапка за иницијативата од Тодор Петров, претседател на Светски...

Преспанскиот договор погрешно се толкува, личните документи треба да се сменат до февруари 2024 година

Граѓаните, согласно Договорот од Преспа, треба да ги сменат личните документи со новото име на државата до февруари 2024 година. Владата не го измислила...

Кацарска: Во септември ќе бидат ставени на седница Преспанскиот договор и Законот за јазиците

Законот за јазиците и Преспанскиот договор ќе бидат ставени на седница во септември, односно најдоцна во октомври, кажа денеска на брифинг со новинарите претседателката...

Контраспин: Николоски спинува за употребата на македонскиот јазик според Преспанскиот договор

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски спинува кога вели дека со член 7 од Преспанскиот договор е забранета употребата на македонскиот јазик надвор од територијата...

Вистиномер: Не е вистина дека со Преспанскиот договор јазикот е сменет во „северно-македонски“

Во Договорот меѓу С. Македонија и Грција, потпишан во 2018 година, не постои одредба со која се загрозува македонскиот идентитет, македонската посебност и јазик....

Вистиномер: Непристојните забелешки кон министерката за одбрана како ферментиран отпор кон Преспанскиот договор

Влезот во НАТО како основа го имаше Преспанскиот договор. Критиката на овој Договор, пак, e основата на која опозицијата сака да го придобиe дел...

Уставен суд го отфрли барањето на Каракамишева за поништување на Преспанскиот договор

На својата трета седница за годинава, денеска Уставен суд го отфрли барањето да се поништи Преспанскиот договор, поднесено од професорката Тања Каракамишева во 2019...

ДВ: Преспанскиот договор е новата реалност и за ВМРО-ДПМНЕ тоа е завршена работа?

Во изјава за Дојче веле, повеќе партиски функционери навестуваат дека новите градоначалници од ВМРО-ДПМНЕ ќе го почитуваат Преспанскиот договор со кој уставното име на...

Пендаровски: Имплементацијата на Преспанскиот договор е клучна за севкупен напредок во билатералните односи

Претседателот Стево Пендаровски е во официјална посета на Грција, каде што оствари средби со претседателката Катерина Сакеларопулу и премиерот Киријакос Мицотакис. „Остварив средби со претседателката...

Заев и учесниците на Преспа форум за дијалог најголем акцент ставија на Преспанскиот договор

„Јасно ми е дека застарените искуства велат дека во политиката нема пријателства, туку само – интереси. Но, јас и Алексис Ципрас се определивме да...

Три години од Преспанскиот договор – за Заев историски, опозицијата бара почеток на преговори со ЕУ

Преспанскиот е историски договор којшто го реши тридеценискиот спор со Грција, напиша денеска премиерот Зоран Заев по повод три години од неговото потпишување на...

Џо Бајден потпиша уредба: поткопувачите на Преспанскиот договор ќе бидат на црната листа на САД

Заедно со други прекршувачи на демократијата и човековите права на Западен Балкан, и противниците на Преспанскиот договор ќе бидат ставени на новата црна листа...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ