fbpx
Пребарај

Стефан Марковски - Резултати од пребарувањето

Ако не сте задоволни со резултатите, пребарајте уште еднаш
"Светлината во нашите вени" - нова збирка поезија од Стефан Марковски

Нова поетска книга од Стефан Марковски – „Светлината во нашите вени“

Во издание на Современост – Скопје, деновиве беше објавена „Светлината во нашите вени“, нова поетска збирка на Стефан Марковски. Стихозбирката на 100 страници содржи...
Брзина на Сонот од Стефан Марковски (објавено со дозвола)

Претставување на избор поезија од Стефан Марковски на книжевен фестивал во Полска

Избор поезија од современиот македонски поет, романсиер и драматург Стефан Марковски ќе биде претставен во рамки на фестивалот „Found in Translation“ (Пронајдени во преводот)...

Стефан Марковски ја освои главната награда на фестивалот „Литературни искри“

Гостивар два дена пулсираше во духот на поезијата. Изминатиот викенд се одржа вториот по ред Меѓународен поетски фестивал „Литературни искри“. Главната награда ја доби гевгеличанецот...

Објавена новелата „До_адната книга“ од Стефан Марковски

Деновиве беше издадено новото прозно остварување на македонскиот писател Стефан Марковски, новелата „До_адната книга“ на 157 страници во издание на Современост – Скопје. Дејството во...

Интервју со Стефан Марковски: Создавањето нешто различно со секоја нова книга е во фокусот на моите творечки напори

Стефан Марковски е книжевник, филозоф, сценарист, драматург и директор на градската библиотека во Гевгелија. Во неговата биографија стои дека има завршено два факултета -...

Во четврток промоција на романот „Анатомија на бумбарот“ од Стефан Марковски

Во Домот на култура „Кочо Рацин“ - Скопје, во четврток од 19 часот, ќе биде промовиран третиот роман на Стефан Марковски, еден од највлијателните...

Стефан Костоски добитник на наградата Енхалон

Песната „Денување“ на македонскиот автор Стефан Костоски ја доби наградата „Енхалон“, која се доделува на „Струшките вечери на поезија“ за најдобра песна од млад...
Верица Мукоска насловна од дело _се користи со дозвола

Објавена студија за романите „Папокот на светот“ и „Еретички писма“

Македонскиот книжевник Верица Мукоска ја објави книгата „Психофилозофемите во повеќеслојните структури на романите Папокот на светот од Венко Андоновски и Еретички писма од Стефан...
Списание "Современост' -скриншот од насловната страница

Објавен првиот број на списанието „Современост“ за годинава

Излезе од печат најновиот број на списанието за литература, култура и уметност „Современост“ за 2023 година. Во првиот број се вклучени 21 статиja на...

„Соносвет“ или што ако постои свет каде луѓето сонуваат заеднички: Интервју со Марио Савовски

Марио Савовски е млад писател, преведувач, геjмер и гејм-дизајнер кој во моментов живее и работи во Германија. Во интервјуто за Мета.мк тој зборува за...
Насловна страница од списанието "Современост" втор број за 2023 година

Објавен вториот број на „Современост“ за 2023 година

Од печат излезе вториот број на списанието за литература, култура и уметност „Современост” за 2023 година, составен од 24 статии на 132 страници, вклучувајќи:...
Верица Мукоска

Верица Мукоска: Уметноста е начин за разоткривање и повторно заблескување во внатрешното равенство

Младата писателка Верица Мукоска во обемното интервју за Мета.мк зборува за нејзиниот роман „Равенка на стравот“, за поврзаноста на физичкото и менталното здравје, за...

Објавена е првата поема во земјава напишана од вештачка интелигенција

Деновиве од печат излезе „Алгоритмеа: Евлогија за дигиталните богови“, првата поема напишана од страна на компјутерска програма. Поемата со својот лирско-епски облик го доловува...

Јанакиески и Јанкулоска осудени на затворска казна за „Титаник“, Протуѓер доби условна

Поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска денеска беше осудена на казна затвор од 2 години и шест месеци. Поранешниот министер за транспорт и...

Отворен конкурсот за наградата „Македонска книжевна авангарда“

Фондацијата за културна и научна афирмација и презентација и издавачка куќа, „Македонија презент“ од Скопје го објави конкурсот за наградата „Македонска книжевна авангарда“ за...

Избрани се 18 поети за тријазичната збирка „Млади поетски пера-Стиховите градат мостови“ 

Осумнаесет поети со свои песни ќе бидат застапени во тријазичната збирка поезија во рамки на проектот „Млади поетски пера-Стиховите градат мостови“. Преку конкурс (наменет за...

ВМРО-ДПМНЕ бара можност да избере јавен обвинител

На синоќешниот протест на опозициската ВМРО-ДПМНЕ против „неправдите, реваншизамот и политичкото насилство“ претседателот Христијан Мицкоски упати четири барања од партијата. Поради тоа што, како...

Јанушев не е повеќе генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ, има промени и во Извршниот комитет

ВМРО-ДПМНЕ синоќа одржа седница на Централниот комитет на партијата на која што дискутираа за актуелната политичка состојба, но и за значајни внатрепартиски случувања, информираат...

Судењето за „Титаник“ се одложи за 24 септември поради болест на Протоѓер

Поради болест на обвинетиот Мартин Протоѓер судењето за предметот „Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за 24 септември. Адвокатот на Протоѓер, Дончо Наков, на...

Продолжува судењето за насилствата и упадот во Собранието на 27 април

Судењето на 33. обвинети за насилствата при упадот во Собранието на 27 април 2017 година денеска е во третото продолжение, а исто како и...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ