ТВ дуелот помеѓу Заев и Мицкоски ќе трае час и половина


       
Скопје, 23 мај, 2018 - 11:45 (META) 

Владиниот портпарол Миле Бошњаковски денеска на прес-конференција во Владата рече дека вечерашниот дуел меѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ќе трае час и половина.

Ова е прво вакво соочување по речиси две децении меѓу првите луѓе на власта и опозицијата. Дебата ќе почне вечерва во 20 часот на Македонската радио телевизија.

Заев и Мицкоски во ТВ дуелот, под работен наслов „Една година власт, една година опозиција“, ќе се соочат за повеќе теми – преговорите за името, надворешната и внатрешната политика, економијата, реформите, долговите и други актуелни теми.