Јанкулоска: Нема причина за построги мерки за претпазливост


Скопје, 14 ноември, 2018 - 10:15 (META) 

Екс-министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска пред почетокот на рочиштето за „Титаник“, порача дека мерките за претпазливост што ги има ги почитува и дека нема потреба од построги мерки.

– Мерките за претпазливост ги почитувам, не постои никаква причина да бидат преиначени – рече Јанкулоска.

Јанкулоска која е неправосилно осудена на 6 години затвор во случајот „Тенк“, одземен и е пасошот и мора да се јавува во судот еднаш неделно.. Исто така, и беше издадена мерка забрана за напуштање на живеалиштето, односно Скопје.

Иако судењето за Титаник беше закажано да започне во 9.30 почетокот се одолговлечи бидејќи обвинетите Јанакиески и Божиновски не беа спроведени од затворот во Шутка во судот.


Груевски: Во Будимпешта сум, побарав политички азил


Будимпешта, 13 ноември, 2018 - 13:36 (META) 

Поранешниот премиер и екс лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски по кого е распишана потерница, се наоѓа во Будимпешта и таму ќе бара политички азил.

Ова самиот го соопшти на социјалната мрежа „Фејсбук“.

„Во последните неколку денови примив безброј закани по мојот живот. Јас сум во Будимпешта сега, и побарав политички азил од унгарските власти. Секогаш ќе останам верен на каузата на Македонија. Никогаш нема да отстапам“, вели Груевски на статус на „Фејсбук“.

Груевски е правосилно осуден на двегодишна затворска казна во случајот „Тенк“ за незаконска набавка на луксузен „мерцедес“ кој против него го водеше Специјалното јавно обвинителство.

Откако неколку дена не можеше да го најде и да му врачи решение сам да се упати во затвор, Основниот суд вчера побара од МВР да издаде потерница по Груевски.


Распишана потерница по Груевски


Скопје, 12 ноември, 2018 - 17:34 (META) 

Откако неколку дена не можеше да го најде и да му врачи решение сам да се упати во затвор, Основниот суд побара од МВР да издаде потерница по екс премиерот Никола Груевски.

Од МВР соопштија дека „постапуваат по наредбата“, што би требало да значи дека издале наредба за приведување.

„Ве известуваме дека Основниот суд Скопје 1 издаде наредба за приведување на лицето за кое прашувате и на 12.11.2018 во 16.30 часот ја достави до СВР Скопје и побара издавање на потерница. Министерството за внатрешни работи веднаш откако му беше доставена, постапува по наредбата“ се вели во соопштението.

Груевски е правосилно осуден на двегодишна затворска казна во случајот „Тенк“ за незаконска набавка на луксузен „мерцедес“ кој против него го водеше Специјалното јавно обвинителство.


Кривичниот совет му ја одби жалбата, Груевски мора да се пријави во Шутка


Скопје, 9 ноември, 2018 - 17:24 (META) 

Кривичниот совет во Основниот суд Скопје 1 му ја одби жалбата на осудениот поранешен премиер и почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на решението за издржување на затворската казна од две години, во случајот „Тенк“ на СЈО, што треба да ја одлежи во затворот во Шуто Оризари.

„По добиени повеќе прашања од медиумите, ја информираме јавноста, дека Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје, постапувајќи по жалби истакнати од одбраната и обвинетиот во предметот со КОК бр. 59/17, од обвинителството означен како „Тенк“, изјавени против решението на судија за извршување санкции, денеска одржа седница на која по ценење на фактите и доказите во жалбите донесе решение со кое ги одби жалбите и го потврди решението на судијата за извршување санкции. Решението е испратено до странките во постапката и истото е извршно веднаш по приемот од странките”, соопшти Основниот суд Скопје 1.

Ова решение ќе му биде испратено на Груевски, по што тој веднаш ќе мора да се пријави на издржување на затворската казна од две години затвор.

Ако пак доставувачот не го најде, полицијата ќе го уапси и присилно ќе го спроведе во затвор.


Собранието одлучи да не му го одземе пратеничкиот мандат на Груевски


Скопје, 9 ноември, 2018 - 13:06 (META) 

Собранието денеска одлучи да не му го одземе пратеничкиот мандат на поранешниот премиер и екс лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.

Од вкупно 87 присутни пратеници, 58 гласаа „за“ одземање на мандатот, а 28 против. За одземање на мандат на пратеник потребно е двотретинско мнозинство од вкупниот број на пратеници односно минимум 80 пратеници.

Предлогот за одземање на мандатот на пратеникот Груевски беше доставен до пратениците од Kомисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања врз основа на добиеното известување од Основен Суд Скопје 1 Скопје, за пресудата со која Груевски е осуден на казна затвор во траење од две години во случајот „Тенк“.

Комисијата во средата со мнозинство гласови препорача одземање на мандатот, но денеска не беше постигнато двотретинско мнозинство.

Одлуката на пратениците да не го му го одземат мандатот на Груевски, нема да го одложи издржувањето на затворската казна.


Груевски денеска треба да се јави во затворот Шутка, но може да добие одложување


Скопје, 8 ноември, 2018 - 9:30 (META) 

Според упатниот акт од кривичниот суд, Никола Груевски денеска треба да се јави во затворот во Шуто Оризари, поради одржување на казната од две години затвор изречена во случајот „Тенк“.

Во Кривичниот суд од вчера почнале да пристигаат поединечните жалби на сите адвокати од тимот на Груевски на одлуката на судијата за извршување санкции, кој одби да му го одложи издржувањето на казната. Денеска на адреса на судот треба да пристигне и личната жалба од Груевски, по што ќе почне да тече рокот од три дена во кој Кривичниот совет ќе треба да одлучи дали да му го одложи издржувањето на казната или да го упати кон Шутка.

Со поднесувањето на жалбата автоматски му се одложува извршувањето на казната и тоа во зависност од времето потребно Кривичниот совет да ја донесе одлуката, но кое е ограничено на три дена.

Вчера Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања со мнозинство гласови „за“, испрати препорака до Собранието за одземање на мандатот на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ.

Сега на ред е пленарна седница за која е потребно двотретинско мнозинство гласови за одземање на мандатот, а доколку тоа се случи, тогаш поранешниот премиер ќе мора да ја одлежи казната затвор.
Груевски минатата недела бараше одложување на казната, но неговото барање беше одбиено.

Екс премиерот на двегодишна затворска казна беше осуден за предметот „Тенк” на СЈО за набавката на мерцедесот од 580.000 евра.

Синоќа пред Основниот суд 1 Скопје, симпатизери и членови на ВМРО-ДПМНЕ побараа правда за поранешниот лидер на партијата и протестираа против судската пресуда со која Груевски е осуден на двегодишна казна затвор.

На протестот беше упатен и повик до претседателот на државата, Ѓорге Иванов да донесе одлука со која ќе го прекине овој, како што го нарекоа, политички прогон што се спроведува во Македонија.


Со 5 гласа „за“, Комисијата му предложи на Собранието да му го одземе мандатот на Груевски


Скопје, 7 ноември, 2018 - 12:06 (META) 

Со пет гласа „за“ Комисијата за мандатно имунитетни прашања реши да му предложи на Собранието да му го одземање пратеничкиот мандат на Никола Груевски. Одлуката треба да ја донесе Собранието на пленарна седница со двотретинско мнозинство.

Груевски не се појави на седницата иако претседателот на Комисијата, Павле Богоевски рече дека бил поканет на седницата на која единствена точка на дневен ред беше известувањето од судијката Добрила Кацарска за правосилната пресуда од две години против него во случајот „Тенк“ на СЈО.

Поранешниот претседател на парламентот, Трајко Вељаноски обвини дека против Груевски се води политички монтиран процес. Вељаноски рече дека пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде против, по што членовите на овој табор ја напуштија комисијата.

Александар Кирацовски од СДСМ рече дека никој не смее да се крие зад пратеничкиот мандат за да избегне кривична одговорност.

Сашо Василевски од новата независна пратеничка група, кому истата Комисија лани во декември му го одзема имунитетот заради 27 април, кажа дека осумтемина пратеници ќе бидат против одземање на мандатот во духот на вчера формирано тело за помирување.


Собранието денеска ќе расправа за одземање на пратеничкиот мандат на Груевски


Скопје, 7 ноември, 2018 - 10:01 (META) 

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања денеска со почеток од 11 часот ќе расправа за барањето од судот за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски заради издржување на двегодишната затворска казна за предметот „Тенк“ на Специјалното јавно обвинителство.

Претседателот на Комисијата, Павле Богоевски во петокот го доби барањето од Судот од претседателот на Собранието, Талат Џафери и имаше рок од 15 дена да ја закаже седницата.

Барањето за одземање на мандатот на Груевски е според членот 59 од Деловникот на Собранието на РМ. Со него се предвидува за пратеникот осуден за кривично или друго казниво дело што го прави недостоен за вршење на пратеничката функција, известување до претседателот на Собранието да достави судот кој ја изрекол казната.

За да му биде одземен мандатот на Груевски на Собранието му е потребно двотретинско мнозинство. Неизвесно е дали за одземање на мандатот на поранешниот премиер ќе гласаат 80 пратеници, ако се знае дека пратениците од опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ нема да гласаат за, а најголем дел од пратениците од независната пратеничка група предводена од поранешната министерка за култура Елизабета Канческа Милевска се изјаснија дека нема да гласаат.

Груевски најдоцна до утре овој месец треба да се јави на издржување на затворската казна. Во петокот, Кривичниот суд соопшти дека судија за извршување санкции ја одбил молбата на Груевски за одлагање на казната.


„Протест за правда за Никола Груевски“ утре пред Кривичниот суд


Скопје, 6 ноември, 2018 - 12:27 (META) 

Група граѓани и симпатизери на поранешниот премиер и поранешен лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски преку социјалните мрежи организираат мирен „протест за правда“.

Протестот на „Фејсбук“ е најавен за утре, среда, во 19 часот пред основниот суд Скопје 1 Скопје.

На нивната „Фејсбук“ страна пишува дека „цела Македонија е сведок на неправдата која се врши врз Никола Груевски“.

„Кога неправдата е на сила, непокорот е единствениот пат до правдата“, се вели во најавата за протестот.

Груевски е осуден на две години затвор во случајот на СЈО „Тенк” и задутре треба да се јави на издржување на затворската казна.


Судот ја одби молбата на Груевски за одложување на затворската казна


Скопје, 2 ноември, 2018 - 14:25 (META) 

Кривичниот суд ја одби молбата на поранешниот премиер Никола Груевски за одложување на затворската казна од две години за предметот на СЈО „Тенк“. Адвокатите на Груевски бараа тој да не замине на издржување на затворската казна на 8 ноември, поради пратенички обврски и обврските околу пишувањето на книга поврзана со неговиот докторат.

„Судија за извршување санкции при Основниот Суд Скопје 1 – Скопје, постапувајќи по молба за одлагање на извршување на санкција определена со правосилна пресуда во предметот „Тенк“, донесе решение со кое ја одби молбата. Решението на судија за извршување санкции е испратено на странките во постапката“, велат од Судот.

По ова, Груевски има рок во наредните три дена да поднесе повторно жалба до Кривичниот совет, кој исто така има рок од три дена да одговори на жалбата.

Груевски е осуден на две години затвор за случајот „Тенк“ и според упатниот акт треба најдоцна до наредниот четврток на 8 ноември да се пријави во затворот Шутка.