Засадено „дрво на човековите права“ на местото на споменикот на Ќосето


Скопје, 10 мај, 2018 - 15:42 (META) 

На местото каде што до пред два месеци стоеше споменикот на Андон Јанев – Ќосето, денеска беше засадено дрво гинко, кое, како што вели скопскиот градоначалник Петре Шилегов, е дрво на човековите права.

Во церемонијата, освен Шилегов, учествуваа и заменик-министерот за надворешни работи на Германија, Михаел Рот, претседателката  на Градскиот совет на партијата СПД во Нирнберг, Ања Прелс-Камерер и амбасадорот на Германија, Томас Герберих, како и претставници од Нирнберг, кој е збратимен град со Скопје.

На церемонијата беше промовирана и изгравирана плоча, донација од Нирнберг. Таа, рече Шилегов, ќе потсетува на правото на праведно и јавно судење на секој граѓанин пред независен и непристрасен суд, изразено во Универзалната декларација за човекови права на Обединетите нации.

– Поставувањето на споменикот на Ќосето пред зградата на судот беше сфатено како порака за партиска послушност на судиите на тогашната власт. Но, отстранувањето на споменикот и засадувањето на таканареченото дрво на човекови права на местото на постаментот-дивоградба е симбол на почитување на законитоста, правдата и правичноста – истакна Шилегов.


Алаѓозовски демантира дека ноќеска требал да се отстрани споменикот Воин на коњ


Скопје, 22 март, 2018 - 13:04 (META) 

Министерот за култура Роберт Алаѓозовски ги оцени како шпекулации информациите дека ноќеска требало да биде отстранет споменикот Воин на коњ на централниот плоштад во Скопје.

– Немаме активна постапка за отстранување друг споменик освен оној по кој беше постапено (Андон Јанев – Ќосето). Така што, шпекулации се тврдењата и бранувања во јавноста дека ќе отстрануваме некој следен споменик – изјави денеска Алаѓозовски по потпишувањето договор за донација од турската агенција ТИКА за Националниот конзерваторски центар.

Посочи дека тие одлуки ги носат трезвено и по долга анализа и дека работните групи за проектот Скопје 2014 досега имале изработено неколку елаборати.

– Во моментот кога тие ги предаваат своите елаборати во Министерството, ние понатаму сме во координација со другите надлежни институции кои произлегуваат од предлог заклучоците или од она што е напишано во елаборатите и постапуваме понатаму. Во таа смисла, понекогаш ги контактираме и Јавното обвинителство, Финансиската полиција, Специјалното јавно обвинителство, како и Општина Центар или Град Скопје доколку и тие на некој начин имаат надлежност во однос на елаборатите и се координираме – проверуваме дали се прекршени законите, дали има други прекршувања на законите. Сето тоа бара време, а понекогаш е потребно да се направат дополнителни елаборати во однос на специфична област – рече Алаѓозовски.

Елаборатот за споменикот Воин на коњ, рече дека им е пристигнат пред повеќе од два месеца и е препратен до сите надлежни институции што ги посочи, додавајќи дека понатаму ќе постапуваат инспекторите од тие органи.


Отстранет споменикот на Александар Македонски од скопскиот аеродром


Скопје, 1 март, 2018 - 10:09 (META) 

Од скопскиот аеродром синоќа е отстранет споменикот на Александар Македонски, откако пред неколку дена беше тргнат и натписот „Александар Велики“.

Споменикот на аеродромот беше поставен во 2011 година откако ТАВ стана концесионер.

Одлуката за преименување на аеродромот и на автопатот, беше донесена на седница на Владата во почетокот на февруари годинава, а во знак на добра волја и затоплување на односите со Грција.

Скопскиот аеродром го доби името „Александар Велики“ во декември 2006 година, со одлука на претходната Влада. Две години потоа и автопатот беше преименуван во „Александар Македонски“.

Новото име на аеродрмот е Меѓунардоден аеродром „Скопје“, а на автопатот „Пријателство“.


Шилегов: Споменикот на Ќосето не и е исплатен на леарницата, тој ќе биде доказ во судење


Скопје, 28 февруари, 2018 - 14:08 (META) 

Општина Сопиште може да посака и метро да имаат во Сопиште, рече градоначалникот Петре Шилегов откако Советот на Општината вчера донесе одлука со која бараат Градот да им го даде споменикот на Андон Јанев-Ќосето.

– Општината Сопиште може да си носи автономни одлуки какви што сака. Може да посакаат и метро да имаат во Сопиште. Градот Скопје има добиено допис од Рудници и железарници институти кои што ги лиеле петте спомениците на Здружението за духовно обединување на Сетинци, Попадинци и Крушоради од Лерин дека се неплатени. Од нас е побарано да им доставиме известување каде се наоѓаат спомениците поради нивните потреби во судската постапка која ја водат за долг на неплатени споменици. Што значи Град Скопје примил неплатена донација – рече Шилегов.

Град Скопје веднаш по отстранувањето на споменикот минатиот четврток испратил допис до Здружението на адресата која е оставена во Градот за кореспонденција во моментот кога биле донирани спомениците. Досега како што вели Шилегов немаат добиено никаков одговор од Здружението.

Споменикот на Ќосето беше тргнат од пред Врховниот суд во четвртокот рано наутро, бидејќи бил дивоградба.


Општина Сопиште го бара споменикот на Ќосето за да го постави на кружниот тек


Скопје, 27 февруари, 2018 - 13:59 (META) 

Општина Сопиште бара од Здружението за духовно обединување на Сетинци, Попадинци и Крушоради, да им го отстапат споменикот на Андон Јанев Ќосето, откако Град Скопје го отстрани пред Судска палата тврдејќи дека е дивоградба.

Ова одлука општината ја донела по денешната седница на Советот на која било одлучено доколку Здружението им го даде споменикот, тој да биде поставен на кружниот тек во селото.

„Доколку ова наше барање биде прифатено, споменикот би се поставил на кружниот тек во село Сопиште, кој беше изграден при изградба на регионалниот пат кој го поврзува Сопиште со Сончев Град и Градот Скопје, а кој простор се уште не е доуреден. Барањето го поднесуваме согласно донесена Одлука од страна на Советот на општина Сопиште на седница одржана на ден 27.02.2018 година. Се надеваме на позитивен одговор од Ваша Страна“, стои во барањето до Здружението.


ВМРО-ДПМНЕ: Само Талибанците, ИД и СДСМ уриваат споменици


Скопје, 22 февруари, 2018 - 16:39 (META) 

Истото што го правеа Талибанците и Исламска држава во регионите зафатени од војна, го гледаме денес во Македонија, во срцето на Европа, од страна на СДСМ, изјави денеска пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Јовановски, реагирајќи на отстранувањето на споменикот на Андон Лазов Јанев – Ќосето од пред Врховниот суд.

– СДСМ, кукавички во раните утрински часови решија да го задоволуваат својот апетит за деструкција. СДСМ не може да поднесат да гледаат ништо што е изградено, создадено и што претставува паметник за македонската историја. Не им дава мир истовремено многу ги боли бидејќи тие самите се неспособни за ништо креативно. СДСМ денеска манифестираа длабока фрустрација и гнев кон никој друг освен кон Македонија, и кон македонската историја и кон македонската култура. СДСМ работи на рушење на македонскиот национален дух, имаме историја кој се продава, неуставен закон за јазици, преминувани аеродром и автопат за што нашата татковина Македонија не доби ништо, споменици на херои кои се руштат – рече Јовановски.

Тој истакна дека споменикот на Андон Јанев Лазов – Ќосето не е дивоградба и дека Советот на град Скопје, согласно закон, со бандинтерово мнозинство има донесено одлука за негово поставување.

– Општината Центар има доделено и маркица врз основа на деталниот урбанистички план. Тоа се фактите, а тоа што го направи СДСМ е вандалски чин за кој се одговара. За ова се одговара и морално, а се одговара и правно. За ова ќе има и мора да има кривична одговорност – рече Јовановски, порачувајќи дека ВМРО-ДПМНЕ откако ќе се врати на власт „ќе ги исправи сите штети кои ги предизвикува оваа вандалска власт“.


Споменикот на Ќосето отстранет од пред Врховен суд


Скопје, 22 февруари, 2018 - 9:31 (META) 

Споменикот на Андон Лазов Јанев – Ќосето ноќеска е отстранет од пред Врховниот суд во центарот на Скопје. Тој исто така беше поставен ноќе, помеѓу 6 и 7 септември 2014 година, исто така без најава. Тогаш беа поставени уште четири други споменици, во пресрет на прославата на 8 Септември.

Споменикот на Андон Ќосето, кој од септември 2014 година се наоѓаше пред судовите е отстранет со налог од Градежниот инспекторат на Општина Центар по извршениот увид и утврдената фактичка состојба дека немало решение за негово поставување.

Споменикот е однесен во магацините на Металски завод Тито, а утрово на местото стои голиот бетонски постамент.

Инаку, споменикот на Андон Лазов Јанев – Ќосето го донираше Здружението за духовно обединување на Сетинци, Попадинци и Крушоради од Лерин. Покрај овој, ова Здружение се јавува како донатор на спомениците на генерал Михајло Апостолски, на Ѓорѓи Сугарев, на Никола Петров Русински и на Пере Тошев поставени во близина на Универзитетската библиотека, потоа на споменикот на Света Лидија, кој е поставен кај плоштадот Богородица и споменикот на Децата бегалци од Егејска Македонија, кај хотелот „Холидеј ин“.


Историско и цивилизациското наследство на Скендербег треба да не обединуваат


Скопје, 17 јануари, 2018 - 15:58 (META) 

Скендербег е национален херој на Албанците, но и на сите народи кои сакаат мир на Балканот, изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети по повод 550-годишнината од смртта на Ѓерѓ Кастриот – Скендербег, која беше одбележана денеска.

Ахмети, претседателот на Собранието, Талат Џафери, министри, пратеници и функционери од ДУИ положија цвеќе пред споменикот на Скендербег во Скопје, откако претходно беше интонирана албанската химна.

– Скендербег останува централна личност за сите народи на Балканот кои го сакаат мирот. Денеска достоинствено можам да кажам дека и Охридскиот договор е во духот на Скендербег – рече Ахмети.

Прашан зошто нема претставници од другите партии на Албанците, но и на Македонците, Ахмети истакна „имало јавна покана за сите“.

Претходно во Големата купола на Собранието беше одржана свечена академија на која, покрај претседателот на Собранието, се обратија и директорот на Институтот на духовното и културното наследство на Албанците, Скендер Асани, директорот на Институтот за национална историја, Драги Ѓеорѓиев и професорот Владо Поповски, историчар и член на Одборот за одбележување на годишнината.

Џафери во своето обраќање истакна дека ликот и делото на Ѓерѓ Кастриоти – Скендербег е тесно поврзано со сите кои денеска живеат во Република Македонија, односно со „вековните стремежи и борбата на албанскиот и македонскиот народ за слобода и самостојност“.

– Да не заборавиме дека големиот македонски поет Глигор Прличев има напишано поема на грчки јазик која се вика Скендербег. Скендербег наоѓа место и во зборниците на Кузман Шапкарев, како и во Зборникот на народни песни на браќата Миладиновци. Односно, како што има речено големиот современ македонски поет, есеист, историчар и академик, Гане Тодоровски: „Скендербег е позитивен историски јунак во македонската историска меморија“ – рече Џафери.

Тој нагласи дека денес кога регионот и секоја поединечна држава се соочуваат со разни предизвици „токму споменот за Скендербег и неговото историско и цивилизациско наследство, треба да не обединува“, повторно цитирајќи го Гане Тодоровски, кој во своето експозе по повод 600 години од раѓањето на Скендербег, во МАНУ, рекол: „Големиот Скендербег, вечниот Скендербег, е божјото око кое бдее врз мирот на Балканот“.

По повод 550-годишнината денеска беше презентирана и поштенска марка со ликот на Скендербег.


Заев и Борисов се поклонија пред споменикот на Борис Трајковски во Струмица


Струмица, 23 ноември, 2017 - 12:49 (META) 

Премиерите на Македонија и на Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, пред почетокот на заедничката седница на владите на двете земји, положија венци свежо цвеќе пред споменикот на поранешниот претседател на Македонија, Борис Трајковски, во Струмица.

На седницата, која е резултат на Договорот за добрососедство меѓу двете земји, се разговара за продлабочување на соработката во економијата, енергетиката, инфраструктурата, прекуграичната соработка и за реформските процеси, потребни за европските и евроатлантските интеграции на земјава.

На седницата, како што информираат од Владата, ќе бидат потпишани повеќе билатерални договори.


Општина Прилеп го осуди оштетувањето на споменикот на Александар Македонски


Прилеп, 4 ноември, 2017 - 18:01 (META) 

Непознати сторители синоќа го оштетиле споменикот на Александар Македонски во центарот на Прилеп со кршење на копјето. Oпштина Прилеп го осуди инцидентот.

„Општина Прилеп најостро го осудува вандалскиот чин со кој синоќа непознати сторители го оштетиле споменикот на Александар Македонски, кој е поставен во центарот на градот, на плоштадот Александрија, кршејќи го неговото копје. Случајот ќе биде пријавен во Полициската станица Прилеп и очекуваме надлежните органи во најкус можен рок да ги пронајдат сторителите. Исто така сакаме да истакнеме дека споменикот ќе биде саниран во многу краток период“, се вели во соопштението од Општина Прилеп.