fbpx
Таг: споменик

таг: споменик

Во Софија почна отстранувањето на Споменикот на советската армија

Во главниот град на Бугарија денеска почна отстранувањето на Споменикот на советската армија. Уште малку треба да биде готово скелето, а потоа ќе почнe демонтажата на највисоките фигури, јави бугарскиот онлајн-медиум mediapool.bg. Демонтираните фигури потоа ќе бидат однесени на складиштење. Накнадно треба да биде распишан тендер за нивна реставрација, по што ќе бидат изложени во Музејот на социјалистичката уметност. Се...

И Данела Арсовска со иницијатива за враќање на споменикот на Ќосето

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска доставила иницијатива до Советот на Град Скопје за повторно поставување на спомен обележјето на Андон Лазов Јанев – Ќосето. Според информациите од Град Скопје, споменикот ќе добие нова локација која ќе се наоѓа на крстосницата меѓу булеварите „Александар Македонски“ и „Беласица“, североисточно од кружниот тек кај трговскиот центар Ист Гејт Мол. „Нема да дозволиме споменикот...

Споменикот во Валандово нема никаква врска со сатанизмот, туку со земјотресот од 1931 г.

Споменикот поставен во центарот на Валандово е составен од обелиск и пентаграм, но тој нема никаква врска со сатанизмот. Тој е поставен во 1931 година, во чест на жртвите од катастрофалниот земјотрес што го зафатил гратчето истата година. Во тој период, Валандово било под српска власт, која помогнала за возобновување на гратчето, и во тој контекст била и посетата...

Украдена бистата на македонскиот поет Славко Јаневски во Струга

Бистата на македонскиот поет Славко Јаневски исчезнала од постаментот во состав на алејата на поетите на кејот на истекот на Црн Дрим, информираат од НУМ „Струшки вечери на поезијата“. При вообичаената проверка, вчера изутрина било утврдено дека бистата на поетот Славко Јаневски е откорната од постаментот, додека бистите на поетите Ацо Шопов и Сергеј Есенин биле видливо расклатени во обид...

Левица предложи, а Општина Аеродром прифати споменикот на Ќосето да се постави во Горно Лисиче

Со мнозинство гласови советот на Општина Аеродром на вчерашната седница се усвои иницијативата на советничката група на партијата Левица споменикот на Андон Лазов Јанев – Ќосето да се постави на територија на општината, во паркот во Горно Лисиче. Иницијативата на советниците на Левица беше поддржана од советниците на ВМРО-ДПМНЕ. За оваа иницијатива ќе треба да гласаат пратениците во Собранието и тие...

Одбележувањето на 80-годишнината од холокаустот на македонските Евреи продолжува вечерва

По Маршот на живите, кој тргна од старата железничка станица до Тутунскиот комбинат, некогаш „Монопол“, во чии згради биле затворени македонските Евреи пред нивната депортација во нацистичкиот логор Треблинка и положувањата венци, цвеќе и камчиња со имињата на убиените Евреи, одбележувањето на 80 годишнината од холокаустот продолжи на градските гробишта Бутел. Со пораката „11 март 1943 - Никогаш повеќе“ и...

Со монтирана фотографија снимена во Русија, се обвинува Украина дека е нацистичка

Фотографијата во склоп на постот што го рецензираме, а која го содржи украинското знаме, е графички изменета односно изманипулирана, за лажно да се претстави дека знамето е украинско. Фотографијата е направена покрај статуата на Ленин во рускиот град Новокузнецк, веднаш до административната зграда на овој град во регионот Камерово Русија. Знамето не е сино и жолто (како украинското), туку...

Во Латвија демонстранти не биле приведени оти пееле песна, туку зошто одбивале да се разотидат од протест

Прес Јунајтед објавува дека Латвија отстранила советски споменик, по што 14 луѓе биле уапсени во Рига. Според медиумските извештаи, летонската полиција ги уапсила лицата кои протестирале против отстранувањето на споменикот. Локалните власти посочиле дека од неколку десетици луѓе кои се појавиле на местото, 14 биле уапсени затоа што не ја почитувале полициската наредба да се разотидат, а не затоа...

Кочани ќе го обновува Споменикот на слободата со помош на САД

Амбасадорката на САД во Северна Македонија, Кејт Мари Брнз за време на посетата на Кочани викендов најави грант од 254.300 американски долари преку Фондот на Амбасадори за зачувување на културата (ФФЦП), за обновување и зачувување на Споменикот на слободата. Амбасадорката Брнз истакна дека проектот е вистинско партнерство меѓу Соединетите Американски Држави и локалната самоуправа во Кочани, при што двете страни...

Владина делегација положи свежо цвеќе на споменикот на жртвите од земјотресот во Скопје

Денешниот ден кога одбележуваме 59 години од катастрофалниот земјотрес во Скопје, е датум кој е врежан во меморијата на градот на солидарноста, порача премиерот Димитар Ковачевски по повод одбележување на годишнината од скопскиот земјотрес што се случи во 1963 година. Свежо цвеќе денеска на споменикот на жртвите од земјотресот, положија и вицепремиерот Бојан Маричиќ, министерот за правда Никола Тупанчевски...

Руската амбасада тврди дека имало сквернавење на споменикот зад Универзална сала

По веста која вчера ја објави Мета.мк за одбележувањето на Денот на победата над фашизмот – 9 Мај во организација на амбасадата на Руската Федерација, од амбасадата добивме фотографија на која, како што е наведено во дописот, се гледа сквернавењето на спомен-обележјето во чест на борците од антихитлеровата коалиција на улицата „9 Мај“ во Општината Центар. За време на вчерашната...

Вистиномер: Со стара фотографија се шири дезинформација за сквернавење на споменикот на децата бегалци

Постот што го рецензираме, а кој се повикува на Фејсбук објава на Тодор Петров, ја дезинформира јавноста преку стара фотографија. Доколку отидете на Фејсбук профилот на Петров, ќе видите дека еден ден откако тој реагирал за контејнерите и „сквернавењето на споменикот“, потоа објавил фотографии дека контејнерите со ѓубре биле отстранети. Но, доколку ги погледнете убаво двете фотографии, ќе забележите...

Илинден – Денот на Републиката се одбележа со церемонии во Скопје, Пелинце, Смилево и Крушево

Почнувајќи од Скопје, преку Пелинце и Смилево, до Крушево - центарот на Илинденското востание, денеска во земјава се одбележуваа двата јубилеја - 118 години од Крушевската република (1903 година ) и 77 години од Првото заседание на АСНОМ (1944 година) - како двата клучни настани за воспоставувањето на македонската државност.   Џафери говореше пред Собранието Програмата во Скопје, во организација на Собранието...

Студентски конкурс за избор на најдобра фотографија на тема: „Мојот омилен културен споменик во Европа“

Европското движење во Република Северна Македонија, кое дејствува во рамките на Меѓународното европско движење со седиште во Брисел, по повод одбележувањето на Денот на европското обединување – 9 Мај, организира избор на најдобра фотографија на тема: „Мојот омилен културен споменик во Европа“. Студентите може да учествуваат на овој натпревар со испраќање сопствени фотографии со нивниот омилен културен споменик во Европа....

Споменикот во чест на Горан Стефановски наскоро ќе биде поставен во Дебар Маало

Општина Центар заедно со семејството на починатиот писател, режисер, сценарист, драматург и еден од најзначајните ликови во македонската култура, Горан Стефановски наскоро ќе постават споменик во негова чест во Дебар Маало. „Симболичниот споменик е веќе излеан, се наоѓа во Лондон, Велика Британија и ќе биде поставен во паркчето кое се наоѓа спроти бараките на општината, веднаш до чинарот, кој минатата...

Исчкртана и откорната таблата пред споменикот на Александар Велики во Штип

Само што беше поставена, непознат сторител во текот на изминатата ноќ ја исчкратал со црна боја и ја откорнал таблата со која се објаснува потеклото на Александар Велики пред споменикот во центарот на Штип. Претходно, во текот на денот на социјалните медиуми беа споделени фотографии со споменикот и таблата пред него, како дел од обврските преземени од Преспанскиот договор. Споменикот...

Штип добива споменик конец како симбол на борбата на текстилните работници

Споменик како симбол на борбата на текстилните работници ќе биде откриен во Штип за време на 4. Текстилијада, која е закажана за средината на октомври. Советот на општина Штип ќе одлучува за иницијативите за поставување на мермерен споменик во чест на текстилните работници, како и за прогласување на 16 октомври за Ден на текстилните работници во Штип. Делото „Магичен конец“...

Поради пандемијата одложено е поставувањето на споменикот за Горан Стефановски

Поради мерките за спречување на корона вирусот, одложено е поставувањето на споменикот за македонскиот драмски писател Горан Стефановски. Клупата требаше да се донесе од Лондон и да биде поставена во Дебар Маало. Минатата година, Општина Центар го најави поставувањето на овој споменик во негова чест. „Денеска, околу ова време, требаше да се собереме во Дебар Маало за да ја откриеме...

Обновен е споменикот посветен на масакрот кај Дабница во 1941

Во чест на 3 Ноември, денот на конечното ослободување на Прилеп, во месноста Дабница каде што на 19 септември 1942 година е извршен масакрот на 19 жители на селото, е откриена реплика на поранешниот споменик што беше вандалски уништен од сѐ уште непознати сторители. Уништувањето е извршено пред 17 години, а полицијата подоцна пронашла бронзени делови од споменикот во...

Штип добива нов споменик – четириметарска шивачка игла

Штип – градот кој живее од текстилството изминатите 70 години, во кој неколку илјади семејства се исхранувале од текстилната индустрија, ќе добие споменик - шивачка игла. Иглата која е со височина од четири метри и стои на подлога од еден квадратен метар, искосена под агол, ќе биде поставена на кејот на реката Брегалница во населбата „8 Ноември“. Овој споменик во исто...

Климатските промени бараат итна акција и одговор од институциите, апелираат екологистите

Македонија е една од петте најзагрозени земји од климатските промени, а граѓаните треба постојано да бараат од институциите да преземат акции, бидејќи ги имаат сите потребни документи, но не...